Valresultat Mora 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Mora med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,4 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 16 295
- Avgivna röster
- 13 901
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2022 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 075 | 29,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 982 | 29,0 % |
| MModeraterna | 2 205 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 976 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 893 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 596 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 447 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 393 | 2,9 % |
| Övriga partier | 184 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 907 | 29,4 % |
| MModeraterna | 2 207 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 975 | 14,9 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 1 641 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 1 220 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 080 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 674 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 281 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 222 | 1,7 % |
| Övriga partier | 87 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 315 | 24,4 % |
| CCenterpartiet | 2 695 | 19,8 % |
| MorapMorapartiet | 2 456 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 702 | 12,5 % |
| MModeraterna | 1 659 | 12,2 % |
| VVänsterpartiet | 760 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 659 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 198 | 1,5 % |
| Övriga partier | 141 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Mora 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % | 36,1 % | 35,5 % | 29,2 % | 29,6 % | 27,3 % |
| SD | 1,8 % | 6,1 % | 16,9 % | 22,5 % | 29,0 % | 25,1 % |
| M | 23,2 % | 26,8 % | 19,5 % | 15,7 % | 16,0 % | 18,5 % |
| C | 13,7 % | 9,0 % | 9,9 % | 11,8 % | 7,1 % | 6,7 % |
| KD | 4,9 % | 4,5 % | 3,1 % | 6,8 % | 6,5 % | 7,6 % |
| V | 5,2 % | 4,6 % | 4,5 % | 6,1 % | 4,3 % | 4,4 % |
| MP | 4,6 % | 6,0 % | 4,6 % | 2,9 % | 3,3 % | 4,2 % |
| L | 4,8 % | 4,9 % | 2,9 % | 3,4 % | 2,9 % | 4,6 % |
| Övr | 5,3 % | 2,0 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 81,5 % | 84,5 % | 86,6 % | 85,3 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Mora 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mora 2022
Så skiljer sig Mora från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,0 % i Mora mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,4
- KD +1,2
- C +0,4
Svagare än i riket
- M −3,1
- V −2,4
- MP −1,8
- L −1,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Mora, från 22,5 % till 29,0 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,8 % till 7,1 % (−4,7).
- SD +6,4
- C −4,7
- V −1,8
- L −0,5
- S +0,4
- MP +0,4
- M +0,3
- KD −0,3
Valdeltagande i Mora
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,3 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Mora på plats 131 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mora är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,9 % i Klockarhagen till 86,7 % i Sollerö-Isunda.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Utmeland-Hånåkni (34,6 %) och sitt svagaste i Sollerö-Isunda (24,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 6, Socialdemokraterna i 6 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mora är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,5 % i kommunvalet mot 29,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,4 procentenheter.
- SD −16,4
- C +12,7
- S −5,2
- M −3,8
- MP −2,5
- KD −1,6
- V +1,3
Största parti i Mora sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mora i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Mora 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Mora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Färnäs-Nusnäs-Garsås | SD | 36,5 % | Morap | 27,0 % | 83,2 % |
| Klockarhagen | S | 32,9 % | S | 26,1 % | 75,9 % |
| Morkarlby | S | 32,4 % | S | 26,3 % | 85,0 % |
| Noret Norra-Bergkarlås | SD | 31,4 % | S | 26,2 % | 78,4 % |
| Noret Södra | S | 31,7 % | S | 27,8 % | 80,3 % |
| Sollerö-Isunda | SD | 30,8 % | S | 20,3 % | 86,7 % |
| Stranden | S | 31,9 % | S | 27,4 % | 81,4 % |
| Utmeland-Hånåkni | S | 34,6 % | S | 28,6 % | 83,8 % |
| Vika-Venjan-Selbäck | SD | 35,6 % | S | 21,4 % | 82,6 % |
| Våmhus-Bonäs | SD | 37,7 % | C | 26,2 % | 86,4 % |
| Öna-Kråkberg | SD | 29,4 % | S | 24,4 % | 85,2 % |
| Östnor-Hemus-Långlet-Oxberg | S | 30,2 % | S | 23,9 % | 84,0 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022