Valresultat Mora 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Mora med 29,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (29,2 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Mora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,6 %
Röstberättigade
16 056
Avgivna röster
13 904
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2018 i Mora

Riksdagsvalet 2018 i Mora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 01629,2 %
SDSverigedemokraterna3 09922,5 %
MModeraterna2 15715,7 %
CCenterpartiet1 62411,8 %
KDKristdemokraterna9326,8 %
VVänsterpartiet8426,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4643,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3972,9 %
Övriga partier2171,6 %

Landstingsvalet 2018 i Mora

Landstingsvalet 2018 i Mora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 33425,1 %
dspdsp2 05615,5 %
CCenterpartiet1 97614,9 %
MModeraterna1 77613,4 %
KDKristdemokraterna1 43910,8 %
SDSverigedemokraterna1 2959,7 %
VVänsterpartiet7595,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3302,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2932,2 %
Övriga partier440,3 %

Kommunvalet 2018 i Mora

Kommunvalet 2018 i Mora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet3 97329,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 16223,2 %
MOPMOP2 13915,7 %
MModeraterna1 2779,4 %
SDSverigedemokraterna1 2048,8 %
VVänsterpartiet6544,8 %
KDKristdemokraterna6294,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3072,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2511,8 %
Övriga partier310,2 %

Partiernas utveckling i Mora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mora per valår
Parti200620102014201820222026
S36,5 %36,1 %35,5 %29,2 %29,6 %27,3 %
SD1,8 %6,1 %16,9 %22,5 %29,0 %25,1 %
M23,2 %26,8 %19,5 %15,7 %16,0 %18,5 %
C13,7 %9,0 %9,9 %11,8 %7,1 %6,7 %
KD4,9 %4,5 %3,1 %6,8 %6,5 %7,6 %
V5,2 %4,6 %4,5 %6,1 %4,3 %4,4 %
L4,8 %4,9 %2,9 %3,4 %2,9 %4,6 %
MP4,6 %6,0 %4,6 %2,9 %3,3 %4,2 %
Övr5,3 %2,0 %3,0 %1,6 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande76,1 %81,5 %84,5 %86,6 %85,3 %84,8 %

Valdeltagande i Mora 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mora 2018

Så skiljer sig Mora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 22,5 % i Mora mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,0
  • C +3,2
  • S +1,0
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • M −4,1
  • L −2,1
  • V −1,9
  • MP −1,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Mora, från 16,9 % till 22,5 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,5 % till 29,2 % (−6,3).

  • S −6,3
  • SD +5,6
  • M −3,8
  • KD +3,7
  • C +1,9
  • MP −1,8
  • V +1,6
  • FI −1,3

Valdeltagande i Mora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,6 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Mora på plats 188 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mora är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,1 % i Klockarhagen till 87,3 % i Östnor-Hemus-Långlet-Oxberg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Klockarhagen (32,5 %) och sitt svagaste i Sollerö-Isunda (25,1 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mora är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 29,2 % i kommunvalet mot 11,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,3 procentenheter.

  • C +17,3
  • SD −13,7
  • M −6,3
  • S −6,0
  • KD −2,2
  • L −1,5
  • V −1,3

Största parti i Mora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Mora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Mora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,3 %84,8 %
2022Socialdemokraterna29,6 %85,3 %
2018Socialdemokraterna29,2 %86,6 %
2014Socialdemokraterna35,5 %84,5 %
2010Socialdemokraterna36,1 %81,5 %
2006Socialdemokraterna36,5 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Mora 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Mora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mora, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Färnäs-Nusnäs-GarsåsS28,6 %C31,5 %84,2 %
KlockarhagenS32,5 %S25,4 %82,1 %
MorkarlbyS27,1 %C33,6 %87,0 %
Noret Norra-BergkarlåsS32,2 %S26,2 %83,9 %
Noret SödraS29,9 %C28,8 %83,0 %
Sollerö-IsundaS25,1 %C28,7 %86,5 %
StrandenS29,5 %C27,4 %85,1 %
Utmeland-HånåkniS32,3 %S28,9 %85,4 %
Vika-Venjan-SelbäckS29,1 %C30,6 %84,9 %
Våmhus-BonäsS29,6 %C33,6 %85,1 %
Öna-KråkbergS28,9 %C29,5 %87,3 %
Östnor-Hemus-Långlet-OxbergS29,1 %C32,2 %87,3 %

Utforska valdistrikten i Mora på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018