Valresultat Gagnef 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Gagnef med 27,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (25,5 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gagnef ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Gagnef på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,3 %
Röstberättigade
7 834
Avgivna röster
6 999
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2018 i Gagnef

Riksdagsvalet 2018 i Gagnef: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 89327,4 %
SDSverigedemokraterna1 50221,8 %
MModeraterna99114,4 %
CCenterpartiet94613,7 %
KDKristdemokraterna5898,5 %
VVänsterpartiet4186,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2593,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1912,8 %
Övriga partier1121,6 %

Landstingsvalet 2018 i Gagnef

Landstingsvalet 2018 i Gagnef: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 63924,3 %
CCenterpartiet1 21318,0 %
MModeraterna99314,7 %
KDKristdemokraterna82712,3 %
SDSverigedemokraterna78911,7 %
dspdsp4737,0 %
VVänsterpartiet3565,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2513,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1722,5 %
Övriga partier380,6 %

Kommunvalet 2018 i Gagnef

Kommunvalet 2018 i Gagnef: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet1 73425,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 50022,1 %
KOSAKOSA85212,5 %
MModeraterna83512,3 %
KDKristdemokraterna79611,7 %
SDSverigedemokraterna3625,3 %
VVänsterpartiet2603,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2343,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2002,9 %
Övriga partier240,4 %

Partiernas utveckling i Gagnef 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gagnef i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gagnef per valår
Parti200620102014201820222026
S38,7 %34,9 %32,7 %27,4 %27,0 %25,5 %
SD2,7 %7,3 %17,3 %21,8 %27,8 %24,8 %
M18,1 %23,7 %18,1 %14,4 %15,3 %16,7 %
C16,4 %12,3 %11,6 %13,7 %8,2 %8,0 %
KD7,3 %5,7 %4,2 %8,5 %9,0 %10,3 %
V5,7 %5,0 %5,1 %6,1 %4,9 %4,0 %
L4,0 %4,1 %3,1 %3,8 %2,9 %4,2 %
MP3,9 %6,1 %4,3 %2,8 %3,9 %4,9 %
Övr3,0 %1,1 %3,5 %1,6 %1,0 %1,7 %
Valdeltagande79,8 %85,8 %88,1 %89,3 %87,9 %86,2 %

Valdeltagande i Gagnef 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gagnef 2018

Så skiljer sig Gagnef från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 14,4 % i Gagnef mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,1
  • SD +4,2
  • KD +2,2

Svagare än i riket

  • M −5,5
  • V −1,9
  • L −1,7
  • MP −1,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Gagnef, från 17,3 % till 21,8 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,7 % till 27,4 % (−5,3).

  • S −5,3
  • SD +4,5
  • KD +4,3
  • M −3,7
  • C +2,1
  • FI −2,1
  • MP −1,6
  • V +0,9

Valdeltagande i Gagnef

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,3 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Gagnef på plats 45 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gagnef är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,2 % i Floda till 89,8 % i Gagnefs 3.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Björbo (31,2 %) och sitt svagaste i Floda (24,7 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gagnef är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,3 % i kommunvalet mot 21,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,4 procentenheter.

  • SD −16,4
  • C +11,8
  • S −5,4
  • KD +3,2
  • V −2,2
  • M −2,1
  • L −0,3

Största parti i Gagnef sedan 2006

Största parti har skiftat i Gagnef under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gagnef per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,5 %86,2 %
2022Sverigedemokraterna27,8 %87,9 %
2018Socialdemokraterna27,4 %89,3 %
2014Socialdemokraterna32,7 %88,1 %
2010Socialdemokraterna34,9 %85,8 %
2006Socialdemokraterna38,7 %79,8 %

Valresultat per valdistrikt i Gagnef 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gagnef. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gagnef, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörboS31,2 %C33,1 %85,6 %
FlodaS24,7 %C34,8 %83,2 %
Gagnefs 1S26,9 %C24,2 %87,7 %
Gagnefs 2S26,2 %C25,3 %86,4 %
Gagnefs 3S28,0 %S24,3 %89,8 %
Gagnefs 4S25,2 %C22,1 %89,6 %
MockfjärdS31,2 %S25,2 %86,7 %

Utforska valdistrikten i Gagnef på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018