Valresultat Orsa 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Orsa med 27,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (41,8 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orsa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Orsa på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,7 %
Röstberättigade
5 376
Avgivna röster
4 661
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2018 i Orsa

Riksdagsvalet 2018 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 28527,9 %
SDSverigedemokraterna1 22326,6 %
MModeraterna52711,5 %
CCenterpartiet50511,0 %
VVänsterpartiet3718,1 %
KDKristdemokraterna3337,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1373,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1202,6 %
Övriga partier1002,2 %

Landstingsvalet 2018 i Orsa

Landstingsvalet 2018 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 16825,9 %
CCenterpartiet72116,0 %
SDSverigedemokraterna58112,9 %
dspdsp54212,0 %
MModeraterna45910,2 %
KDKristdemokraterna4239,4 %
VVänsterpartiet3427,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1262,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1152,6 %
Övriga partier260,6 %

Kommunvalet 2018 i Orsa

Kommunvalet 2018 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet1 93041,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 18125,6 %
SDSverigedemokraterna50210,9 %
VVänsterpartiet2796,0 %
MModeraterna2214,8 %
KDKristdemokraterna2204,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1533,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)891,9 %
Övriga partier420,9 %

Partiernas utveckling i Orsa 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Orsa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Orsa per valår
Parti200620102014201820222026
S35,4 %36,1 %33,1 %27,9 %26,8 %25,3 %
SD3,2 %9,0 %20,8 %26,6 %32,9 %27,4 %
M20,9 %21,2 %14,5 %11,5 %13,4 %15,3 %
C15,8 %10,2 %10,7 %11,0 %6,5 %6,6 %
V6,9 %6,2 %5,7 %8,1 %5,3 %6,2 %
KD5,4 %4,7 %3,2 %7,2 %6,6 %7,1 %
MP4,9 %6,6 %5,0 %3,0 %3,7 %4,4 %
L4,1 %4,6 %2,8 %2,6 %2,8 %4,4 %
Övr3,4 %1,3 %4,4 %2,2 %2,0 %3,2 %
Valdeltagande76,0 %82,5 %84,8 %86,7 %84,7 %83,2 %

Valdeltagande i Orsa 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Orsa 2018

Så skiljer sig Orsa från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 26,6 % i Orsa mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +9,0
  • C +2,4
  • KD +0,9
  • V +0,1

Svagare än i riket

  • M −8,4
  • L −2,9
  • MP −1,4
  • S −0,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Orsa, från 20,8 % till 26,6 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,1 % till 27,9 % (−5,1).

  • SD +5,8
  • S −5,1
  • KD +4,0
  • M −3,0
  • V +2,4
  • FI −2,3
  • MP −2,0
  • ÖVR −1,5

Valdeltagande i Orsa

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,7 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Orsa på plats 178 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Orsa är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Skattungbyn-Kallmora till 85,8 % i Orsa Västra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Orsa Mellersta (34,7 %) och sitt svagaste i Skattungbyn-Kallmora (17,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orsa är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 41,8 % i kommunvalet mot 11,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 30,8 procentenheter.

  • C +30,8
  • SD −15,7
  • M −6,7
  • KD −2,5
  • S −2,3
  • V −2,0

Största parti i Orsa sedan 2006

Största parti har skiftat i Orsa under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Orsa per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,4 %83,2 %
2022Sverigedemokraterna32,9 %84,7 %
2018Socialdemokraterna27,9 %86,7 %
2014Socialdemokraterna33,1 %84,8 %
2010Socialdemokraterna36,1 %82,5 %
2006Socialdemokraterna35,4 %76,0 %

Valresultat per valdistrikt i Orsa 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Orsa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Orsa, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Orsa MellerstaS34,7 %C36,8 %80,5 %
Orsa SödraSD28,9 %C48,8 %85,5 %
Orsa VästraSD30,7 %C47,8 %85,8 %
Orsa ÖstraS30,9 %C35,2 %83,3 %
Skattungbyn-KallmoraSD27,4 %C46,4 %79,1 %

Utforska valdistrikten i Orsa på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018