Valresultat Orsa 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Orsa med 33,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (37,1 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orsa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 5 470
- Avgivna röster
- 4 640
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Orsa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 523 | 33,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 956 | 20,8 % |
| MModeraterna | 666 | 14,5 % |
| CCenterpartiet | 493 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 261 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 230 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 147 | 3,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 134 | 2,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 127 | 2,8 % |
| OVRövriga partier | 70 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Orsa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 290 | 28,7 % |
| CCenterpartiet | 807 | 17,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 606 | 13,5 % |
| MModeraterna | 442 | 9,8 % |
| dspdsp | 344 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 338 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 263 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 262 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 121 | 2,7 % |
| Övriga partier | 29 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Orsa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 707 | 37,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 242 | 27,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 687 | 14,9 % |
| VVänsterpartiet | 295 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 199 | 4,3 % |
| MModeraterna | 191 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 134 | 2,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 114 | 2,5 % |
| Övriga partier | 32 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Orsa 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Orsa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- Övr
- KD
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,4 % | 36,1 % | 33,1 % | 27,9 % | 26,8 % | 25,3 % |
| SD | 3,2 % | 9,0 % | 20,8 % | 26,6 % | 32,9 % | 27,4 % |
| M | 20,9 % | 21,2 % | 14,5 % | 11,5 % | 13,4 % | 15,3 % |
| C | 15,8 % | 10,2 % | 10,7 % | 11,0 % | 6,5 % | 6,6 % |
| V | 6,9 % | 6,2 % | 5,7 % | 8,1 % | 5,3 % | 6,2 % |
| MP | 4,9 % | 6,6 % | 5,0 % | 3,0 % | 3,7 % | 4,4 % |
| Övr | 6,8 % | 5,6 % | 4,3 % | 4,2 % | 4,8 % | 7,6 % |
| KD | 5,4 % | 4,7 % | 3,2 % | 7,2 % | 6,6 % | 7,1 % |
| Fi | 0,6 % | 0,3 % | 2,9 % | 0,6 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 82,5 % | 84,8 % | 86,7 % | 84,7 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Orsa 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Orsa 2014
Så skiljer sig Orsa från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 14,5 % i Orsa mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,9
- C +4,6
- S +2,0
- OVR +0,6
Svagare än i riket
- M −8,9
- FP −2,7
- MP −1,9
- KD −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Orsa, från 9,0 % till 20,8 % (+11,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,2 % till 14,5 % (−6,8).
- SD +11,7
- M −6,8
- S −3,1
- FI +2,6
- FP −1,8
- MP −1,6
- KD −1,5
- OVR +1,3
Valdeltagande i Orsa
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,8 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Orsa på plats 210 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Orsa är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,7 % i Orsa Mellersta till 86,4 % i Orsa Västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Orsa Mellersta (42,0 %) och sitt svagaste i Skattungbyn-Kallmora (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orsa är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 37,1 % i kommunvalet mot 10,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 26,4 procentenheter.
- C +26,4
- M −10,3
- S −6,1
- SD −5,8
- V +0,7
- MP −0,7
- KD −0,3
Största parti i Orsa sedan 2006
Största parti har skiftat i Orsa under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,4 % | 83,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,9 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 84,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Orsa 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Orsa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Orsa Mellersta | S | 42,0 % | S | 34,2 % | 76,7 % |
| Orsa Södra | S | 26,7 % | C | 43,2 % | 85,0 % |
| Orsa Västra | S | 34,2 % | C | 40,7 % | 86,4 % |
| Orsa Östra | S | 37,3 % | C | 34,4 % | 82,2 % |
| Skattungbyn-Kallmora | SD | 23,2 % | C | 39,0 % | 80,8 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014