Valresultat Malung-Sälen 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Malung-Sälen med 36,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,3 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malung-Sälen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 7 937
- Avgivna röster
- 6 768
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 414 | 36,2 % |
| MModeraterna | 1 506 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 154 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 575 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 315 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 247 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 181 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 157 | 2,4 % |
| Övriga partier | 125 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 224 | 34,1 % |
| MModeraterna | 1 542 | 23,6 % |
| VVänsterpartiet | 667 | 10,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 630 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 620 | 9,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 310 | 4,7 % |
| dspdsp | 247 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 139 | 2,1 % |
| KDKristdemokraterna | 130 | 2,0 % |
| Övriga partier | 18 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 456 | 37,3 % |
| MModeraterna | 1 609 | 24,4 % |
| CCenterpartiet | 639 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 636 | 9,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 448 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 395 | 6,0 % |
| m s pm s p | 259 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 67 | 1,0 % |
| Övriga partier | 76 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Malung-Sälen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malung-Sälen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 36,5 % | 36,2 % | 29,0 % | 26,2 % | 25,2 % |
| M | 26,2 % | 30,0 % | 22,6 % | 19,0 % | 18,9 % | 21,8 % |
| SD | 2,1 % | 5,7 % | 17,3 % | 24,6 % | 32,1 % | 27,5 % |
| C | 11,8 % | 8,2 % | 8,6 % | 9,3 % | 5,4 % | 5,0 % |
| V | 7,9 % | 6,7 % | 4,7 % | 6,1 % | 4,1 % | 3,5 % |
| L | 6,2 % | 5,8 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,3 % | 4,3 % |
| MP | 2,4 % | 3,0 % | 2,7 % | 1,7 % | 1,9 % | 2,3 % |
| KD | 3,7 % | 2,6 % | 2,4 % | 5,9 % | 6,5 % | 9,2 % |
| Övr | 1,8 % | 1,5 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 82,8 % | 85,3 % | 87,0 % | 86,4 % | 85,3 % |
Valdeltagande i Malung-Sälen 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malung-Sälen 2014
Så skiljer sig Malung-Sälen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 36,2 % i Malung-Sälen mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,1
- SD +4,4
- C +2,5
Svagare än i riket
- MP −4,2
- KD −2,2
- FP −1,7
- V −1,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Malung-Sälen, från 5,7 % till 17,3 % (+11,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,0 % till 22,6 % (−7,4).
- SD +11,6
- M −7,4
- FP −2,1
- V −2,0
- C +0,4
- S −0,3
- MP −0,3
- KD −0,2
Valdeltagande i Malung-Sälen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,3 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Malung-Sälen på plats 184 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Malung-Sälen är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,6 % i Malung Ö till 86,4 % i Transtrand.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Malung Ö (43,2 %) och sitt svagaste i Transtrand (26,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malung-Sälen är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,0 % i kommunvalet mot 17,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,3 procentenheter.
- SD −11,3
- V +4,9
- FP +3,1
- M +1,9
- S +1,1
- C +1,1
Största parti i Malung-Sälen sedan 2006
Största parti har skiftat i Malung-Sälen under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 85,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Malung-Sälen 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Malung-Sälen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lima | S | 31,4 % | M | 32,7 % | 82,7 % |
| Malung S | S | 40,3 % | S | 39,6 % | 83,1 % |
| Malung V | S | 36,5 % | S | 40,9 % | 84,3 % |
| Malung Ö | S | 43,2 % | S | 44,7 % | 81,6 % |
| Malungsfors | S | 38,0 % | S | 39,9 % | 84,0 % |
| Transtrand | M | 39,3 % | M | 44,8 % | 86,4 % |
| Yttermalung | S | 43,2 % | S | 40,1 % | 84,9 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014