Valresultat Hedemora 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hedemora med 35,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hedemora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Hedemora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,6 %
Röstberättigade
11 875
Avgivna röster
10 050
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2014 i Hedemora

Riksdagsvalet 2014 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 47835,0 %
MModeraterna1 75617,7 %
SDSverigedemokraterna1 73217,5 %
CCenterpartiet9209,3 %
VVänsterpartiet6056,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4454,5 %
KDKristdemokraterna3063,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2782,8 %
FIFeministiskt initiativ2442,5 %
OVRövriga partier1591,6 %

Landstingsvalet 2014 i Hedemora

Landstingsvalet 2014 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 37135,1 %
MModeraterna1 74018,1 %
CCenterpartiet1 11411,6 %
SDSverigedemokraterna1 11111,6 %
VVänsterpartiet7117,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4875,1 %
dspdsp4004,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3083,2 %
KDKristdemokraterna3003,1 %
Övriga partier730,8 %

Kommunvalet 2014 i Hedemora

Kommunvalet 2014 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 01030,8 %
MModeraterna1 67017,1 %
CCenterpartiet1 50215,4 %
SDSverigedemokraterna98310,1 %
LhpLhp97310,0 %
VVänsterpartiet5655,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5185,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2582,6 %
KDKristdemokraterna1571,6 %
Övriga partier1281,3 %

Partiernas utveckling i Hedemora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hedemora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • Övr
  • KD
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hedemora per valår
Parti200620102014201820222026
S41,0 %36,4 %35,0 %30,6 %29,6 %28,2 %
M19,4 %23,9 %17,7 %15,2 %16,1 %17,1 %
SD3,1 %8,3 %17,5 %22,5 %28,8 %25,1 %
C12,2 %9,6 %9,3 %10,0 %6,2 %6,3 %
V7,4 %6,4 %6,1 %7,5 %5,6 %5,8 %
MP4,5 %6,1 %4,5 %2,9 %3,5 %4,3 %
Övr3,0 %1,3 %4,1 %1,7 %1,7 %2,3 %
KD5,2 %4,6 %3,1 %6,9 %6,2 %7,4 %
L4,1 %3,5 %2,8 %2,7 %2,1 %3,4 %
Valdeltagande77,1 %81,8 %84,6 %85,8 %83,3 %82,6 %

Valdeltagande i Hedemora 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hedemora 2014

Så skiljer sig Hedemora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 17,7 % i Hedemora mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,6
  • S +4,0
  • C +3,2
  • OVR +0,6

Svagare än i riket

  • M −5,6
  • FP −2,6
  • MP −2,4
  • KD −1,5

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hedemora, från 8,3 % till 17,5 % (+9,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,9 % till 17,7 % (−6,2).

  • SD +9,2
  • M −6,2
  • FI +2,1
  • MP −1,6
  • KD −1,5
  • OVR +1,4
  • S −1,3
  • FP −0,7

Valdeltagande i Hedemora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,6 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hedemora på plats 215 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hedemora är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,2 % i Hedemora NÖ till 87,4 % i Husby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Långshyttan (47,7 %) och sitt svagaste i Husby (21,7 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hedemora är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,1 % i kommunvalet mot 17,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.

  • SD −7,4
  • C +6,1
  • S −4,2
  • KD −1,5
  • MP +0,8
  • M −0,6
  • V −0,3

Största parti i Hedemora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hedemora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hedemora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,2 %82,6 %
2022Socialdemokraterna29,6 %83,3 %
2018Socialdemokraterna30,6 %85,8 %
2014Socialdemokraterna35,0 %84,6 %
2010Socialdemokraterna36,4 %81,8 %
2006Socialdemokraterna41,0 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Hedemora 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hedemora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hedemora, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GarpenbergS36,4 %S35,9 %81,3 %
Hedemora NVS31,1 %S30,5 %81,8 %
Hedemora NÖS37,2 %S36,3 %81,2 %
Hedemora SVS34,0 %S33,3 %82,7 %
Hedemora SÖS36,7 %S35,6 %81,8 %
HusbyS21,7 %C31,9 %87,4 %
LångshyttanS47,7 %Lhp56,3 %82,9 %
VikmanshyttanS41,6 %S43,9 %85,8 %

Utforska valdistrikten i Hedemora på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014