Valresultat Rättvik 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Rättvik med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (33,2 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Rättvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 8 949
- Avgivna röster
- 7 574
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 362 | 31,7 % |
| MModeraterna | 1 593 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 270 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 760 | 10,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 359 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 337 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 270 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 257 | 3,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 141 | 1,9 % |
| OVRövriga partier | 109 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 314 | 32,2 % |
| MModeraterna | 1 373 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 1 051 | 14,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 635 | 8,8 % |
| dspdsp | 500 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 387 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 345 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 280 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 273 | 3,8 % |
| Övriga partier | 36 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 2 458 | 33,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 283 | 30,8 % |
| MModeraterna | 893 | 12,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 563 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 408 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 326 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 171 | 2,3 % |
| KDKristdemokraterna | 143 | 1,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 132 | 1,8 % |
| Övriga partier | 24 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Rättvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Rättvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % | 34,1 % | 31,7 % | 26,7 % | 28,6 % | 26,4 % |
| M | 22,1 % | 26,5 % | 21,4 % | 16,8 % | 16,5 % | 19,5 % |
| SD | 2,6 % | 6,1 % | 17,0 % | 23,4 % | 29,2 % | 25,0 % |
| C | 15,5 % | 11,2 % | 10,2 % | 12,2 % | 6,9 % | 6,6 % |
| MP | 3,9 % | 6,2 % | 4,8 % | 3,0 % | 3,7 % | 4,6 % |
| V | 4,0 % | 3,7 % | 4,5 % | 6,1 % | 3,7 % | 3,4 % |
| L | 5,8 % | 5,1 % | 3,6 % | 3,1 % | 2,6 % | 4,0 % |
| KD | 5,6 % | 4,9 % | 3,4 % | 7,1 % | 7,4 % | 8,4 % |
| Övr | 4,2 % | 2,2 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 74,9 % | 81,8 % | 84,6 % | 87,2 % | 86,0 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Rättvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Rättvik 2014
Så skiljer sig Rättvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 17,0 % i Rättvik mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 4,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,2
- C +4,1
- S +0,6
- OVR +0,5
Svagare än i riket
- MP −2,1
- M −2,0
- FP −1,8
- FI −1,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Rättvik, från 6,1 % till 17,0 % (+10,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,5 % till 21,4 % (−5,2).
- SD +10,9
- M −5,2
- S −2,4
- FP −1,5
- KD −1,4
- FI +1,4
- MP −1,3
- OVR +1,2
Valdeltagande i Rättvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,6 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Rättvik på plats 214 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Rättvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Rättvik V till 87,4 % i Rättvik S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rättvik V (38,9 %) och sitt svagaste i Rättvik S (25,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Rättvik är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 33,2 % i kommunvalet mot 10,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 23,0 procentenheter.
- C +23,0
- SD −9,4
- M −9,3
- KD −1,5
- FP −1,3
- S −0,8
- MP +0,7
- V −0,1
Största parti i Rättvik sedan 2006
Största parti har skiftat i Rättvik under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,2 % | 86,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 87,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 74,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Rättvik 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Rättvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda-Gärdsjö | S | 29,0 % | C | 38,7 % | 79,9 % |
| Ore | S | 36,8 % | S | 35,1 % | 82,1 % |
| Rättvik C | S | 35,2 % | S | 35,3 % | 80,3 % |
| Rättvik S | M | 29,3 % | C | 33,8 % | 87,4 % |
| Rättvik V | S | 38,9 % | S | 38,5 % | 78,1 % |
| Vikarbyn | S | 30,4 % | C | 37,8 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014