Valresultat Älvdalen 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Älvdalen med 41,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,5 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvdalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 5 586
- Avgivna röster
- 4 783
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 955 | 41,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 028 | 21,8 % |
| MModeraterna | 638 | 13,5 % |
| CCenterpartiet | 452 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 211 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 109 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 109 | 2,3 % |
| KDKristdemokraterna | 105 | 2,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 55 | 1,2 % |
| OVRövriga partier | 52 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 142 | 46,6 % |
| CCenterpartiet | 618 | 13,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 502 | 10,9 % |
| MModeraterna | 480 | 10,4 % |
| dspdsp | 351 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 164 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 138 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 101 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 90 | 2,0 % |
| Övriga partier | 13 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 138 | 45,5 % |
| CCenterpartiet | 1 083 | 23,1 % |
| MModeraterna | 492 | 10,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 355 | 7,6 % |
| KLKL | 288 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 111 | 2,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 1,8 % |
| KDKristdemokraterna | 66 | 1,4 % |
| VVänsterpartiet | 62 | 1,3 % |
| Övriga partier | 17 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Älvdalen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvdalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- L
- MP
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,8 % | 41,7 % | 41,5 % | 32,1 % | 28,7 % | 25,3 % |
| SD | 3,2 % | 7,9 % | 21,8 % | 28,5 % | 35,9 % | 32,7 % |
| M | 17,5 % | 22,8 % | 13,5 % | 10,9 % | 10,6 % | 13,8 % |
| C | 14,5 % | 10,6 % | 9,6 % | 11,8 % | 6,6 % | 7,7 % |
| V | 4,7 % | 5,3 % | 4,5 % | 5,3 % | 3,5 % | 3,4 % |
| L | 4,0 % | 3,1 % | 2,3 % | 2,6 % | 1,9 % | 3,5 % |
| MP | 2,5 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,6 % | 2,1 % | 2,8 % |
| Övr | 5,7 % | 1,2 % | 2,3 % | 1,8 % | 2,8 % | 1,6 % |
| KD | 5,3 % | 3,7 % | 2,2 % | 5,4 % | 8,0 % | 9,3 % |
| Valdeltagande | 74,0 % | 81,2 % | 85,6 % | 86,6 % | 85,5 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Älvdalen 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvdalen 2014
Så skiljer sig Älvdalen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 41,5 % i Älvdalen mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 10,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,4
- SD +8,9
- C +3,5
- OVR +0,1
Svagare än i riket
- M −9,8
- MP −4,6
- FP −3,1
- KD −2,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Älvdalen, från 7,9 % till 21,8 % (+13,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,8 % till 13,5 % (−9,3).
- SD +13,9
- M −9,3
- KD −1,5
- MP −1,4
- FI +1,0
- C −1,0
- V −0,8
- FP −0,8
Valdeltagande i Älvdalen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,6 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Älvdalen på plats 165 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvdalen är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,0 % i Åsen till 86,0 % i Väster-Myckeläng.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kyrkbyn (44,6 %) och sitt svagaste i Väster-Myckeläng (34,5 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvdalen är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,6 % i kommunvalet mot 21,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,3 procentenheter.
- SD −14,3
- C +13,5
- S +4,0
- V −3,2
- M −3,1
Största parti i Älvdalen sedan 2006
Största parti har skiftat i Älvdalen under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,7 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,9 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,7 % | 81,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,8 % | 74,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvdalen 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Älvdalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Idre | S | 41,7 % | S | 49,0 % | 83,5 % |
| Kyrkbyn | S | 44,6 % | S | 51,5 % | 82,4 % |
| Rot | S | 40,7 % | S | 44,5 % | 85,6 % |
| Särna | S | 43,3 % | S | 44,3 % | 82,2 % |
| Väster-Myckeläng | S | 34,5 % | C | 40,9 % | 86,0 % |
| Åsen | S | 43,1 % | S | 39,8 % | 82,0 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014