Valresultat Älvdalen 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Älvdalen med 35,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,0 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvdalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,5 %
- Röstberättigade
- 5 481
- Avgivna röster
- 4 684
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2022 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 657 | 35,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 323 | 28,7 % |
| MModeraterna | 489 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 370 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 304 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 162 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 95 | 2,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 1,9 % |
| Övriga partier | 129 | 2,8 % |
Regionvalet 2022 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 319 | 29,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 969 | 21,4 % |
| MModeraterna | 570 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 520 | 11,5 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 507 | 11,2 % |
| KDKristdemokraterna | 292 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 174 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 57 | 1,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 52 | 1,2 % |
| Övriga partier | 60 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 242 | 27,0 % |
| CCenterpartiet | 1 193 | 25,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 939 | 20,4 % |
| MModeraterna | 529 | 11,5 % |
| KommuKommunlistan | 261 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 184 | 4,0 % |
| SVSocialisterna-Välfärdspartiet | 87 | 1,9 % |
| KDKristdemokraterna | 73 | 1,6 % |
| Övriga partier | 91 | 2,0 % |
Partiernas utveckling i Älvdalen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvdalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,4 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- Övr
- MP
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 3,2 % | 7,9 % | 21,8 % | 28,5 % | 35,9 % | 32,7 % |
| S | 42,8 % | 41,7 % | 41,5 % | 32,1 % | 28,7 % | 25,3 % |
| M | 17,5 % | 22,8 % | 13,5 % | 10,9 % | 10,6 % | 13,8 % |
| KD | 5,3 % | 3,7 % | 2,2 % | 5,4 % | 8,0 % | 9,3 % |
| C | 14,5 % | 10,6 % | 9,6 % | 11,8 % | 6,6 % | 7,7 % |
| V | 4,7 % | 5,3 % | 4,5 % | 5,3 % | 3,5 % | 3,4 % |
| Övr | 5,7 % | 1,2 % | 2,3 % | 1,8 % | 2,8 % | 1,6 % |
| MP | 2,5 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,6 % | 2,1 % | 2,8 % |
| L | 4,0 % | 3,1 % | 2,3 % | 2,6 % | 1,9 % | 3,5 % |
| Valdeltagande | 74,0 % | 81,2 % | 85,6 % | 86,6 % | 85,5 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Älvdalen 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvdalen 2022
Så skiljer sig Älvdalen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 35,9 % i Älvdalen mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 15,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +15,4
- KD +2,7
Svagare än i riket
- M −8,5
- V −3,2
- MP −3,0
- L −2,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Älvdalen, från 28,5 % till 35,9 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,8 % till 6,6 % (−5,2).
- SD +7,4
- C −5,2
- S −3,5
- KD +2,7
- V −1,8
- L −0,7
- MP +0,4
- M −0,3
Valdeltagande i Älvdalen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,5 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Älvdalen på plats 117 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvdalen är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,2 % i Rot till 82,8 % i Väster-Myckeläng.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Särna (44,0 %) och sitt svagaste i Kyrkbyn (29,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvdalen är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,9 % i kommunvalet mot 6,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 19,4 procentenheter.
- C +19,4
- SD −15,5
- KD −6,4
- S −1,7
- M +0,9
- V +0,5
Största parti i Älvdalen sedan 2006
Största parti har skiftat i Älvdalen under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,7 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,9 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,7 % | 81,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,8 % | 74,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvdalen 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Älvdalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Idre | SD | 31,2 % | S | 32,8 % | 81,9 % |
| Kyrkbyn | S | 30,8 % | C | 30,3 % | 76,3 % |
| Rot | SD | 37,9 % | C | 32,3 % | 76,2 % |
| Särna | SD | 44,0 % | S | 24,5 % | 81,2 % |
| Väster-Myckeläng | SD | 39,2 % | C | 33,2 % | 82,8 % |
| Åsen | SD | 38,5 % | C | 37,2 % | 80,8 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022