Valresultat Smedjebacken 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Smedjebacken med 36,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (55,7 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Smedjebacken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Smedjebacken på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,4 %
Röstberättigade
8 649
Avgivna röster
7 475
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2022 i Smedjebacken

Riksdagsvalet 2022 i Smedjebacken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 67636,3 %
SDSverigedemokraterna2 24930,5 %
MModeraterna1 03614,1 %
VVänsterpartiet3935,3 %
KDKristdemokraterna3034,1 %
CCenterpartiet3004,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1802,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1431,9 %
Övriga partier881,2 %

Regionvalet 2022 i Smedjebacken

Regionvalet 2022 i Smedjebacken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 03542,5 %
MModeraterna1 28818,0 %
SDSverigedemokraterna1 24117,4 %
VVänsterpartiet3555,0 %
KDKristdemokraterna3284,6 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti3284,6 %
CCenterpartiet3134,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1091,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1021,4 %
Övriga partier410,6 %

Kommunvalet 2022 i Smedjebacken

Kommunvalet 2022 i Smedjebacken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 05755,7 %
SDSverigedemokraterna1 16215,9 %
MModeraterna99613,7 %
CCenterpartiet3825,2 %
VVänsterpartiet2924,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1582,2 %
KDKristdemokraterna1241,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1021,4 %
Övriga partier140,2 %

Partiernas utveckling i Smedjebacken 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Smedjebacken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Smedjebacken per valår
Parti200620102014201820222026
S53,8 %50,9 %44,1 %39,0 %36,3 %34,2 %
SD2,1 %6,4 %18,5 %22,9 %30,5 %26,2 %
M16,1 %19,7 %15,0 %13,9 %14,1 %17,4 %
V7,6 %6,7 %6,7 %7,6 %5,3 %4,5 %
KD3,5 %2,7 %2,1 %4,5 %4,1 %5,5 %
C7,4 %5,1 %5,4 %6,3 %4,1 %4,0 %
MP2,8 %4,1 %3,6 %2,1 %2,4 %2,9 %
L3,1 %3,4 %1,9 %2,5 %1,9 %3,3 %
Övr3,6 %1,1 %2,6 %1,3 %1,2 %1,9 %
Valdeltagande79,7 %85,2 %87,4 %88,1 %86,4 %85,1 %

Valdeltagande i Smedjebacken 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Smedjebacken 2022

Så skiljer sig Smedjebacken från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,5 % i Smedjebacken mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +10,0
  • S +6,0

Svagare än i riket

  • M −5,0
  • L −2,7
  • C −2,6
  • MP −2,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Smedjebacken, från 22,9 % till 30,5 % (+7,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,0 % till 36,3 % (−2,7).

  • SD +7,6
  • S −2,7
  • V −2,2
  • C −2,2
  • L −0,5
  • KD −0,4
  • MP +0,3
  • M +0,1

Valdeltagande i Smedjebacken

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,4 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Smedjebacken på plats 84 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Smedjebacken är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Smedjebacken C till 84,8 % i Sörbo-Vad.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Smedjebacken C (47,4 %) och sitt svagaste i Söderbärke-Malingsbo (28,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 3 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Smedjebacken är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 55,7 % i kommunvalet mot 36,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 19,4 procentenheter.

  • S +19,4
  • SD −14,6
  • KD −2,4
  • V −1,3
  • C +1,2
  • M −0,4

Största parti i Smedjebacken sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Smedjebacken i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Smedjebacken per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,2 %85,1 %
2022Socialdemokraterna36,3 %86,4 %
2018Socialdemokraterna39,0 %88,1 %
2014Socialdemokraterna44,1 %87,4 %
2010Socialdemokraterna50,9 %85,2 %
2006Socialdemokraterna53,8 %79,7 %

Valresultat per valdistrikt i Smedjebacken 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Smedjebacken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Smedjebacken, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hagge-Harnäs m.fl.SD32,0 %S52,3 %83,3 %
Morgårdshammar-GubboS41,0 %S61,4 %83,5 %
Smedjebacken CS47,4 %S66,9 %77,5 %
Smedjebacken NS41,5 %S63,4 %81,6 %
Smedjebacken SS39,1 %S60,7 %79,8 %
Söderbärke-MalingsboSD33,6 %S42,6 %83,6 %
Sörbo-VadSD38,6 %S41,8 %84,8 %

Utforska valdistrikten i Smedjebacken på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022