Valresultat Smedjebacken 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Smedjebacken med 34,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (56,1 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Smedjebacken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 8 643
- Avgivna röster
- 7 354
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2026 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 484 | 34,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 903 | 26,2 % |
| MModeraterna | 1 261 | 17,4 % |
| KDKristdemokraterna | 396 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 326 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 290 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 241 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 213 | 2,9 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 74 | 1,0 % |
| Övriga partier | 66 | 0,9 % |
Regionvalet 2026 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 064 | 43,6 % |
| MModeraterna | 1 428 | 20,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 134 | 16,1 % |
| KDKristdemokraterna | 355 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 312 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 288 | 4,1 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 212 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 150 | 2,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 73 | 1,0 % |
| Övriga partier | 19 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Smedjebacken — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Smedjebacken har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 20 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 045 | 56,1 % | 20(±0) |
| MModeraterna | 1 326 | 18,4 % | 7(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 969 | 13,4 % | 5(−1) |
| CCenterpartiet | 265 | 3,7 % | 1(−1) |
| VVänsterpartiet | 239 | 3,3 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 183 | 2,5 % | 1(±0) |
| KDKristdemokraterna | 118 | 1,6 % | |
| Övriga partier | 61 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Smedjebacken 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Smedjebacken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,8 % | 50,9 % | 44,1 % | 39,0 % | 36,3 % | 34,2 % |
| SD | 2,1 % | 6,4 % | 18,5 % | 22,9 % | 30,5 % | 26,2 % |
| M | 16,1 % | 19,7 % | 15,0 % | 13,9 % | 14,1 % | 17,4 % |
| KD | 3,5 % | 2,7 % | 2,1 % | 4,5 % | 4,1 % | 5,5 % |
| V | 7,6 % | 6,7 % | 6,7 % | 7,6 % | 5,3 % | 4,5 % |
| C | 7,4 % | 5,1 % | 5,4 % | 6,3 % | 4,1 % | 4,0 % |
| L | 3,1 % | 3,4 % | 1,9 % | 2,5 % | 1,9 % | 3,3 % |
| MP | 2,8 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,1 % | 2,4 % | 2,9 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 85,2 % | 87,4 % | 88,1 % | 86,4 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Smedjebacken 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Smedjebacken 2026
Så skiljer sig Smedjebacken från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,2 % i Smedjebacken mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,7
- S +6,2
- Örebr +0,4
Svagare än i riket
- V −3,9
- MP −3,2
- C −3,0
- M −2,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Smedjebacken, från 14,1 % till 17,4 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,5 % till 26,2 % (−4,3).
- SD −4,3
- M +3,3
- S −2,1
- L +1,4
- KD +1,3
- Örebr +1,0
- V −0,8
- MP +0,5
Valdeltagande i Smedjebacken
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,1 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Smedjebacken på plats 126 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Smedjebacken är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Smedjebacken S till 83,4 % i Söderbärke-Malingsbo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Smedjebacken C (47,4 %) och sitt svagaste i Sörbo-Vad (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 3 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Smedjebacken är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 56,1 % i kommunvalet mot 34,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 21,9 procentenheter.
- S +21,9
- SD −12,8
- KD −3,8
- L −2,6
- V −1,2
- M +1,0
- C −0,3
Största parti i Smedjebacken sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Smedjebacken i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,9 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,8 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Smedjebacken 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Smedjebacken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hagge-Harnäs m.fl. | SD | 30,2 % | S | 53,6 % | 81,9 % |
| Morgårdshammar-Gubbo | S | 37,6 % | S | 60,8 % | 81,5 % |
| Smedjebacken C | S | 47,4 % | S | 68,7 % | 77,8 % |
| Smedjebacken N | S | 37,6 % | S | 62,8 % | 78,6 % |
| Smedjebacken S | S | 36,7 % | S | 60,3 % | 77,3 % |
| Söderbärke-Malingsbo | SD | 26,8 % | S | 43,3 % | 83,4 % |
| Sörbo-Vad | SD | 30,0 % | S | 41,0 % | 80,0 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026