Valresultat Falun 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Falun med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falun ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.

Se Falun på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,2 %
Röstberättigade
46 903
Avgivna röster
40 912
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2026 i Falun

Riksdagsvalet 2026 i Falun: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 78229,1 %
MModeraterna7 95619,6 %
SDSverigedemokraterna6 62316,4 %
CCenterpartiet3 3868,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3 1317,7 %
KDKristdemokraterna2 7556,8 %
VVänsterpartiet2 4146,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8494,6 %
Övriga partier5981,5 %

Regionvalet 2026 i Falun

Regionvalet 2026 i Falun: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 31430,7 %
MModeraterna8 52821,2 %
SDSverigedemokraterna4 56311,4 %
CCenterpartiet3 5058,7 %
VVänsterpartiet3 2128,0 %
KDKristdemokraterna2 8847,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 9684,9 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti1 9204,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0942,7 %
Övriga partier1790,4 %

Kommunvalet 2026 i Falun — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Falun har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 18 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Centerpartiet med 7.

Kommunvalet 2026 i Falun: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 55328,7 %18(−2)
MModeraterna8 57921,3 %13(+1)
SDSverigedemokraterna4 58111,4 %7(±0)
CCenterpartiet4 24510,5 %7(±0)
VVänsterpartiet2 9037,2 %4(−1)
KDKristdemokraterna2 8827,2 %4(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 8177,0 %4(+1)
MPMiljöpartiet de gröna2 5986,5 %4(+1)
Övriga partier1070,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Falun 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Falun i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • KD
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Falun per valår
Parti200620102014201820222026
S34,1 %31,5 %30,2 %28,0 %31,4 %29,1 %
M25,4 %28,9 %23,2 %19,7 %18,6 %19,6 %
SD2,5 %5,5 %12,8 %15,3 %18,6 %16,4 %
C10,5 %8,0 %8,0 %11,8 %8,1 %8,4 %
MP5,9 %8,1 %7,2 %4,9 %6,2 %7,7 %
KD6,0 %5,0 %3,8 %6,0 %5,6 %6,8 %
V5,8 %5,5 %5,9 %8,2 %6,0 %6,0 %
L6,2 %5,7 %4,5 %4,6 %4,0 %4,6 %
Övr3,6 %1,8 %4,3 %1,5 %1,5 %1,5 %
Valdeltagande80,4 %85,4 %87,4 %88,8 %87,0 %87,2 %

Valdeltagande i Falun 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Falun 2026

Så skiljer sig Falun från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 6,0 % i Falun mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 2,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • MP +1,6
  • C +1,3
  • S +1,1
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • V −2,4
  • SD −1,1
  • L −0,8
  • M −0,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Falun, från 6,2 % till 7,7 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,4 % till 29,1 % (−2,3).

  • S −2,3
  • SD −2,2
  • MP +1,6
  • KD +1,2
  • M +1,0
  • L +0,6
  • C +0,2
  • V −0,1

Valdeltagande i Falun

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,2 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Falun på plats 55 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Falun är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,9 % i Herrhagen till 92,2 % i Stenslund.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Slätta (40,4 %) och sitt svagaste i Linghed (17,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 31, Sverigedemokraterna i 6, Moderaterna i 1 av 38 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falun är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,4 % i kommunvalet mot 16,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.

  • SD −5,0
  • L +2,4
  • C +2,2
  • M +1,7
  • MP −1,3
  • V +1,2
  • S −0,4
  • KD +0,4

Största parti i Falun sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Falun i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Falun per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,1 %87,2 %
2022Socialdemokraterna31,4 %87,0 %
2018Socialdemokraterna28,0 %88,8 %
2014Socialdemokraterna30,2 %87,4 %
2010Socialdemokraterna31,5 %85,4 %
2006Socialdemokraterna34,1 %80,4 %

Valresultat per valdistrikt i Falun 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Falun. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Falun, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AspebodaSD22,2 %M25,7 %89,9 %
Bjursås VSD25,5 %S22,6 %85,7 %
Bjursås Ö och SågmyraS28,6 %S27,7 %83,6 %
Boda och ToftbynSD25,1 %M20,8 %79,1 %
BojsenburgS34,2 %S36,7 %74,9 %
Borgärdet och LumshedenSD27,2 %S25,4 %76,1 %
BritsarvetS33,2 %S31,4 %87,3 %
Danholn och KarlsbyhedenS27,7 %S26,1 %86,8 %
ElsborgS35,6 %S37,4 %82,5 %
EnvikenSD25,5 %M23,8 %84,2 %
GruvanS29,9 %S28,6 %89,8 %
GruvrisetS29,2 %S29,7 %88,4 %
GrycksboS31,9 %S32,1 %81,6 %
HaraldsboS30,8 %S30,9 %86,3 %
HerrhagenS36,2 %S35,3 %72,9 %
Hosjö NäsS30,6 %S29,9 %88,0 %
Hosjö SandvikenS29,5 %S28,2 %88,2 %
HyttgårdenS30,7 %S30,3 %86,3 %
HälsingbergS30,6 %S29,2 %83,1 %
HälsinggårdenS33,2 %S34,3 %87,7 %
KarlbergS27,6 %S30,1 %82,5 %
KristineS29,2 %S28,7 %74,9 %
Kvarnberget och Ö FrämbyS34,7 %S35,0 %82,1 %
KyrkbackenS25,2 %S24,2 %88,5 %
Källviken och V FrämbyS27,3 %S28,5 %88,7 %
KämparvetS31,5 %S30,2 %81,3 %
LinghedSD27,9 %C24,2 %88,3 %
LugnetS28,2 %S25,6 %88,7 %
Nedre NorslundS37,7 %S38,5 %73,8 %
Pilbo-SamuelsdalS30,8 %S29,7 %90,3 %
SlättaS40,4 %S39,4 %90,0 %
StenslundS31,3 %S31,7 %92,2 %
SundbornsbynS24,5 %M27,2 %89,7 %
VarpanS25,6 %M25,0 %89,0 %
VikaM23,1 %M26,8 %88,8 %
ÅngbryggerietS29,5 %S30,5 %82,7 %
ÖstanforsS29,7 %S27,2 %88,6 %
Övre NorslundS33,0 %S33,5 %89,8 %

Utforska valdistrikten i Falun på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026