Valresultat Leksand 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Leksand med 26,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Bygdepartiet flest röster (19,5 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Leksand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Leksand på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,3 %
Röstberättigade
12 907
Avgivna röster
11 273
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2026 i Leksand

Riksdagsvalet 2026 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 98226,7 %
MModeraterna2 22119,9 %
SDSverigedemokraterna2 03818,3 %
KDKristdemokraterna1 12410,1 %
CCenterpartiet9458,5 %
MPMiljöpartiet de gröna6065,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5565,0 %
VVänsterpartiet5284,7 %
Övriga partier1501,3 %

Regionvalet 2026 i Leksand

Regionvalet 2026 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 87226,5 %
MModeraterna2 17220,0 %
KDKristdemokraterna1 48313,7 %
SDSverigedemokraterna1 22911,3 %
CCenterpartiet9688,9 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti7356,8 %
VVänsterpartiet7036,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4494,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2011,9 %
Övriga partier440,4 %

Kommunvalet 2026 i Leksand — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Leksand har 41 mandat. Moderaterna och Bygdepartiet fick flest, 8 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Leksand: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
BygdeBygdepartiet2 16519,5 %8(±0)
MModeraterna2 11719,1 %8(+2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 76515,9 %7(−1)
KDKristdemokraterna1 33412,0 %5(+2)
CCenterpartiet1 0169,1 %4(−1)
SDSverigedemokraterna9488,5 %3(−1)
VVänsterpartiet9338,4 %3(−2)
MPMiljöpartiet de gröna5655,1 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2492,2 %1(±0)
Övriga partier150,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Leksand 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Leksand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Leksand per valår
Parti200620102014201820222026
S31,4 %28,9 %29,4 %26,1 %29,8 %26,7 %
M25,3 %31,4 %23,7 %19,6 %18,6 %19,9 %
SD1,5 %4,0 %11,8 %16,2 %21,4 %18,3 %
KD10,6 %8,8 %7,4 %9,5 %8,1 %10,1 %
C13,6 %9,4 %10,0 %12,9 %7,9 %8,5 %
MP4,8 %6,5 %5,8 %3,6 %4,2 %5,4 %
L5,0 %5,3 %3,8 %3,6 %3,6 %5,0 %
V4,7 %4,1 %4,9 %7,0 %5,1 %4,7 %
Övr3,0 %1,5 %3,2 %1,4 %1,2 %1,3 %
Valdeltagande81,1 %85,0 %87,5 %89,5 %87,8 %87,3 %

Valdeltagande i Leksand 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Leksand 2026

Så skiljer sig Leksand från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 10,1 % i Leksand mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +3,9
  • C +1,4
  • SD +0,8
  • M +0,1

Svagare än i riket

  • V −3,7
  • S −1,3
  • MP −0,7
  • L −0,4

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Leksand, från 8,1 % till 10,1 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 21,4 % till 18,3 % (−3,1).

  • SD −3,1
  • S −3,1
  • KD +2,0
  • L +1,4
  • M +1,3
  • MP +1,2
  • C +0,5
  • V −0,4

Valdeltagande i Leksand

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,3 %, vilket är 2,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Leksand på plats 52 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Leksand är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,7 % i Leksandsnoret till 87,3 % i Edshult - Åkerö - Övermo mfl.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Leksandsnoret (32,2 %) och sitt svagaste i Tällberg mfl (23,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Leksand är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 15,9 % i kommunvalet mot 26,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,9 procentenheter.

  • S −10,9
  • SD −9,7
  • V +3,7
  • L −2,7
  • KD +1,9
  • M −0,9
  • C +0,7
  • MP −0,3

Största parti i Leksand sedan 2006

Största parti har skiftat i Leksand under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Leksand per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,7 %87,3 %
2022Socialdemokraterna29,8 %87,8 %
2018Socialdemokraterna26,1 %89,5 %
2014Socialdemokraterna29,4 %87,5 %
2010Moderaterna31,4 %85,0 %
2006Socialdemokraterna31,4 %81,1 %

Valresultat per valdistrikt i Leksand 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Leksand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Leksand, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Edshult - Åkerö - Övermo mflS25,5 %M25,6 %87,3 %
Häradsbygden - Heden - Djura mflS27,7 %Bygde30,4 %86,6 %
Insjön V - Ål-KilenSD28,8 %Bygde21,9 %80,3 %
Insjön ÖS24,2 %KD24,3 %85,4 %
Leksand VS27,5 %M31,3 %85,8 %
Leksand ÖS31,0 %Bygde28,3 %86,3 %
LeksandsnoretS32,2 %S23,6 %76,7 %
SiljansnäsS26,7 %Bygde17,8 %87,0 %
Tällberg mflS23,3 %Bygde20,7 %83,5 %

Utforska valdistrikten i Leksand på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026