Valresultat Säter 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Säter med 28,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säter ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Säter på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,2 %
Röstberättigade
8 830
Avgivna röster
7 700
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2026 i Säter

Riksdagsvalet 2026 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 15328,4 %
SDSverigedemokraterna1 80523,8 %
MModeraterna1 42618,8 %
KDKristdemokraterna5807,6 %
CCenterpartiet5667,5 %
VVänsterpartiet3444,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3004,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2993,9 %
Övriga partier1171,5 %

Regionvalet 2026 i Säter

Regionvalet 2026 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 36731,7 %
MModeraterna1 65022,1 %
SDSverigedemokraterna1 15515,5 %
CCenterpartiet7119,5 %
KDKristdemokraterna5186,9 %
VVänsterpartiet4085,5 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti2813,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2032,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)961,3 %
Övriga partier831,1 %

Kommunvalet 2026 i Säter — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Säter har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Centerpartiet med 5.

Kommunvalet 2026 i Säter: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 36331,3 %11(−1)
MModeraterna1 87124,8 %9(+2)
CCenterpartiet1 12714,9 %5(±0)
SDSverigedemokraterna1 06814,2 %5(±0)
KDKristdemokraterna3674,9 %2(±0)
VVänsterpartiet3514,7 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2303,0 %1(±0)
MEDMedborgerlig Samling1181,6 %
Övriga partier480,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Säter 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Säter i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Säter per valår
Parti200620102014201820222026
S37,3 %33,8 %33,6 %29,8 %30,9 %28,4 %
SD2,5 %7,8 %18,8 %21,7 %26,7 %23,8 %
M20,1 %26,2 %18,6 %17,0 %16,6 %18,8 %
KD5,6 %4,2 %3,2 %6,2 %6,5 %7,6 %
C15,7 %11,7 %10,4 %12,4 %7,9 %7,5 %
V6,6 %5,6 %5,4 %6,3 %4,5 %4,5 %
L4,9 %4,6 %2,9 %3,1 %2,6 %4,0 %
MP3,8 %4,9 %3,8 %2,5 %3,0 %3,9 %
Övr3,6 %1,2 %3,2 %1,1 %1,3 %1,5 %
Valdeltagande78,6 %83,6 %87,3 %88,9 %87,3 %87,2 %

Valdeltagande i Säter 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Säter 2026

Så skiljer sig Säter från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,8 % i Säter mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,3
  • KD +1,5
  • C +0,4
  • S +0,3

Svagare än i riket

  • V −3,9
  • MP −2,2
  • L −1,4
  • M −1,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Säter, från 16,6 % till 18,8 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 26,7 % till 23,8 % (−2,9).

  • SD −2,9
  • S −2,5
  • M +2,2
  • L +1,4
  • KD +1,1
  • MP +0,9
  • C −0,4
  • V −0,0

Valdeltagande i Säter

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,2 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Säter på plats 58 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Säter är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,2 % i Säter N till 86,0 % i Gustafs N.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Säter S (37,9 %) och sitt svagaste i Stora Skedvi (18,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säter är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,2 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,6 procentenheter.

  • SD −9,6
  • C +7,5
  • M +6,0
  • L −3,4
  • S +3,0
  • KD −2,8
  • MP −0,9
  • V +0,1

Största parti i Säter sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Säter i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Säter per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %87,2 %
2022Socialdemokraterna30,9 %87,3 %
2018Socialdemokraterna29,8 %88,9 %
2014Socialdemokraterna33,6 %87,3 %
2010Socialdemokraterna33,8 %83,6 %
2006Socialdemokraterna37,3 %78,6 %

Valresultat per valdistrikt i Säter 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Säter. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Säter, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gustafs NSD24,9 %M23,8 %86,0 %
Gustafs SS27,2 %S32,9 %83,0 %
Stora SkedviSD27,1 %C26,2 %84,3 %
Säter NS36,0 %S40,7 %82,2 %
Säter omlandS29,1 %S31,9 %83,9 %
Säter SS37,9 %S41,9 %82,5 %

Utforska valdistrikten i Säter på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026