Valresultat Säter 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Säter med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,4 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säter ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Säter på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,9 %
Röstberättigade
8 713
Avgivna röster
7 743
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2018 i Säter

Riksdagsvalet 2018 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 26729,8 %
SDSverigedemokraterna1 64821,7 %
MModeraterna1 29017,0 %
CCenterpartiet94512,4 %
VVänsterpartiet4776,3 %
KDKristdemokraterna4696,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2393,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1932,5 %
Övriga partier821,1 %

Landstingsvalet 2018 i Säter

Landstingsvalet 2018 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 20429,5 %
MModeraterna1 43319,2 %
CCenterpartiet1 08614,6 %
SDSverigedemokraterna90712,2 %
KDKristdemokraterna4746,4 %
dspdsp4696,3 %
VVänsterpartiet4626,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2403,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1512,0 %
Övriga partier370,5 %

Kommunvalet 2018 i Säter

Kommunvalet 2018 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 43732,4 %
CCenterpartiet1 63821,8 %
MModeraterna1 38018,3 %
SDSverigedemokraterna93312,4 %
VVänsterpartiet3845,1 %
KDKristdemokraterna2923,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2673,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1652,2 %
Övriga partier250,3 %

Partiernas utveckling i Säter 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Säter i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Säter per valår
Parti200620102014201820222026
S37,3 %33,8 %33,6 %29,8 %30,9 %28,4 %
SD2,5 %7,8 %18,8 %21,7 %26,7 %23,8 %
M20,1 %26,2 %18,6 %17,0 %16,6 %18,8 %
C15,7 %11,7 %10,4 %12,4 %7,9 %7,5 %
V6,6 %5,6 %5,4 %6,3 %4,5 %4,5 %
KD5,6 %4,2 %3,2 %6,2 %6,5 %7,6 %
L4,9 %4,6 %2,9 %3,1 %2,6 %4,0 %
MP3,8 %4,9 %3,8 %2,5 %3,0 %3,9 %
Övr3,6 %1,2 %3,2 %1,1 %1,3 %1,5 %
Valdeltagande78,6 %83,6 %87,3 %88,9 %87,3 %87,2 %

Valdeltagande i Säter 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Säter 2018

Så skiljer sig Säter från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 21,7 % i Säter mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,1
  • C +3,8
  • S +1,5

Svagare än i riket

  • M −2,9
  • L −2,3
  • MP −1,9
  • V −1,7

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Kristdemokraterna mest i Säter, från 3,2 % till 6,2 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,6 % till 29,8 % (−3,8).

  • S −3,8
  • KD +2,9
  • SD +2,8
  • FI −2,1
  • C +2,0
  • M −1,6
  • MP −1,3
  • V +0,9

Valdeltagande i Säter

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,9 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Säter på plats 66 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Säter är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 85,4 % i Gustafs S till 91,2 % i Säter 3.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Säter 1 (40,1 %) och sitt svagaste i Stora Skedvi (17,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säter är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,8 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.

  • C +9,4
  • SD −9,3
  • S +2,6
  • KD −2,3
  • M +1,4
  • V −1,2
  • L +0,4

Största parti i Säter sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Säter i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Säter per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %87,2 %
2022Socialdemokraterna30,9 %87,3 %
2018Socialdemokraterna29,8 %88,9 %
2014Socialdemokraterna33,6 %87,3 %
2010Socialdemokraterna33,8 %83,6 %
2006Socialdemokraterna37,3 %78,6 %

Valresultat per valdistrikt i Säter 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Säter. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Säter, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gustafs NS26,9 %S27,4 %89,4 %
Gustafs SS26,8 %S29,1 %85,4 %
Stora SkedviSD26,7 %C40,3 %85,9 %
Säter 1S40,1 %S43,4 %86,4 %
Säter 2S38,5 %S41,7 %85,8 %
Säter 3S33,1 %S36,7 %91,2 %

Utforska valdistrikten i Säter på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018