Valresultat Avesta 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Avesta med 34,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,5 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Avesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 16 988
- Avgivna röster
- 14 731
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2018 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 072 | 34,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 597 | 24,7 % |
| MModeraterna | 2 298 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 983 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 950 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 732 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 425 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 323 | 2,2 % |
| Övriga partier | 193 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 374 | 36,5 % |
| MModeraterna | 3 181 | 21,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 971 | 13,4 % |
| CCenterpartiet | 926 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 881 | 6,0 % |
| dspdsp | 834 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 686 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 538 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 266 | 1,8 % |
| Övriga partier | 71 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 941 | 46,5 % |
| MModeraterna | 3 185 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 119 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 1 003 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 656 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 388 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 344 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 252 | 1,7 % |
| Övriga partier | 46 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Avesta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Avesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,3 % | 44,1 % | 41,8 % | 34,8 % | 35,7 % | 32,1 % |
| SD | 4,0 % | 7,2 % | 19,4 % | 24,7 % | 27,9 % | 24,4 % |
| M | 19,2 % | 22,9 % | 15,4 % | 15,8 % | 15,3 % | 18,7 % |
| C | 8,5 % | 6,3 % | 5,6 % | 6,7 % | 4,9 % | 4,9 % |
| V | 6,7 % | 5,4 % | 5,6 % | 6,5 % | 4,6 % | 6,2 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,0 % | 5,0 % | 5,4 % | 5,9 % |
| L | 4,8 % | 4,8 % | 3,1 % | 2,9 % | 2,6 % | 3,6 % |
| MP | 3,3 % | 4,9 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,2 % | 2,6 % |
| Övr | 2,8 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,4 % | 83,7 % | 86,0 % | 86,7 % | 84,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Avesta 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Avesta 2018
Så skiljer sig Avesta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 24,7 % i Avesta mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,1
- S +6,5
Svagare än i riket
- M −4,1
- L −2,6
- MP −2,2
- C −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Avesta, från 19,4 % till 24,7 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,8 % till 34,8 % (−7,0).
- S −7,0
- SD +5,3
- KD +2,0
- MP −1,4
- FI −1,3
- C +1,1
- ÖVR −1,0
- V +0,9
Valdeltagande i Avesta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,7 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Avesta på plats 176 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Avesta är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,2 % i Krylbo till 90,9 % i Folkärna.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Avesta S (41,7 %) och sitt svagaste i By (25,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Avesta är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 46,5 % i kommunvalet mot 34,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,7 procentenheter.
- S +11,7
- SD −10,5
- M +5,6
- KD −2,4
- V −2,1
- C −0,0
Största parti i Avesta sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Avesta i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 79,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Avesta 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Avesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Avesta C | S | 37,4 % | S | 48,7 % | 81,0 % |
| Avesta N-Högbo | S | 38,2 % | S | 49,9 % | 85,7 % |
| Avesta S | S | 41,7 % | S | 53,1 % | 81,9 % |
| Avesta V-Bengtsbo-Nyhyttan | S | 38,3 % | S | 52,9 % | 85,8 % |
| By | SD | 25,7 % | S | 29,4 % | 87,7 % |
| Folkärna | S | 26,8 % | S | 37,1 % | 90,9 % |
| Fors | S | 30,5 % | S | 39,8 % | 89,7 % |
| Horndal | S | 39,6 % | S | 47,1 % | 81,1 % |
| Karlbo | S | 32,9 % | S | 43,0 % | 88,4 % |
| Krylbo | S | 39,0 % | S | 53,6 % | 76,2 % |
| Skogsbo C-Grytnäs gärde | S | 37,7 % | S | 50,1 % | 86,6 % |
| Skogsbo N-Rutbo-Grytnäs | S | 28,3 % | S | 42,1 % | 90,5 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018