Valresultat Avesta 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Avesta med 41,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,0 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Avesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,0 %
- Röstberättigade
- 17 224
- Avgivna röster
- 14 813
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 121 | 41,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 837 | 19,4 % |
| MModeraterna | 2 264 | 15,4 % |
| CCenterpartiet | 825 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 820 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 525 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 453 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 439 | 3,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 222 | 1,5 % |
| OVRövriga partier | 148 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 181 | 43,3 % |
| MModeraterna | 2 110 | 14,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 492 | 10,4 % |
| CCenterpartiet | 1 125 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 885 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 822 | 5,8 % |
| dspdsp | 655 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 468 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 461 | 3,2 % |
| Övriga partier | 83 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 152 | 49,0 % |
| MModeraterna | 1 881 | 12,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 456 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 1 198 | 8,2 % |
| AILAIL | 921 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 703 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 400 | 2,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 394 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 304 | 2,1 % |
| Övriga partier | 173 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Avesta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Avesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,3 % | 44,1 % | 41,8 % | 34,8 % | 35,7 % | 32,1 % |
| SD | 4,0 % | 7,2 % | 19,4 % | 24,7 % | 27,9 % | 24,4 % |
| M | 19,2 % | 22,9 % | 15,4 % | 15,8 % | 15,3 % | 18,7 % |
| C | 8,5 % | 6,3 % | 5,6 % | 6,7 % | 4,9 % | 4,9 % |
| V | 6,7 % | 5,4 % | 5,6 % | 6,5 % | 4,6 % | 6,2 % |
| MP | 3,3 % | 4,9 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,2 % | 2,6 % |
| L | 4,8 % | 4,8 % | 3,1 % | 2,9 % | 2,6 % | 3,6 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,0 % | 5,0 % | 5,4 % | 5,9 % |
| Övr | 2,8 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,4 % | 83,7 % | 86,0 % | 86,7 % | 84,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Avesta 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Avesta 2014
Så skiljer sig Avesta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 41,8 % i Avesta mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,7
- SD +6,5
- OVR +0,0
Svagare än i riket
- M −7,9
- MP −3,3
- FP −2,3
- FI −1,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Avesta, från 7,2 % till 19,4 % (+12,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,9 % till 15,4 % (−7,5).
- SD +12,2
- M −7,5
- S −2,3
- FP −1,7
- MP −1,4
- FI +1,2
- OVR +0,9
- C −0,6
Valdeltagande i Avesta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,0 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Avesta på plats 138 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Avesta är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Krylbo till 89,3 % i Fors.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Avesta S (49,5 %) och sitt svagaste i By (30,7 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Avesta är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,0 % i kommunvalet mot 19,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- SD −9,4
- S +7,3
- C +2,6
- M −2,6
- MP −0,8
- V −0,8
- FP −0,4
Största parti i Avesta sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Avesta i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 79,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Avesta 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Avesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Avesta C | S | 43,9 % | S | 52,4 % | 79,8 % |
| Avesta N-Högbo | S | 42,3 % | S | 51,5 % | 83,3 % |
| Avesta S | S | 49,5 % | S | 56,8 % | 80,1 % |
| Avesta V-Bengtsbo-Nyhyttan | S | 44,7 % | S | 55,0 % | 82,7 % |
| By | S | 30,7 % | S | 29,5 % | 85,6 % |
| Folkärna | S | 31,4 % | S | 38,2 % | 88,2 % |
| Fors | S | 38,6 % | S | 40,0 % | 89,3 % |
| Horndal | S | 43,9 % | S | 47,2 % | 83,8 % |
| Karlbo | S | 40,4 % | S | 44,6 % | 88,9 % |
| Krylbo | S | 47,1 % | S | 55,6 % | 78,4 % |
| Skogsbo C-Grytnäs gärde | S | 47,3 % | S | 56,9 % | 85,1 % |
| Skogsbo N-Rutbo-Grytnäs | S | 36,9 % | S | 46,9 % | 88,8 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014