Valresultat Mora 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Mora med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,0 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 16 106
- Avgivna röster
- 13 602
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 776 | 35,5 % |
| MModeraterna | 2 629 | 19,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 279 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 1 338 | 9,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 625 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 605 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 416 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 386 | 2,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 232 | 1,7 % |
| OVRövriga partier | 171 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2014 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 132 | 31,9 % |
| MModeraterna | 1 960 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 1 864 | 14,4 % |
| dspdsp | 1 283 | 9,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 101 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 947 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 652 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 549 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 414 | 3,2 % |
| Övriga partier | 37 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 964 | 30,0 % |
| CCenterpartiet | 3 456 | 26,1 % |
| MModeraterna | 1 483 | 11,2 % |
| MOPMOP | 1 420 | 10,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 005 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 637 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 583 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 371 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 284 | 2,1 % |
| Övriga partier | 28 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Mora 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- KD
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % | 36,1 % | 35,5 % | 29,2 % | 29,6 % | 27,3 % |
| M | 23,2 % | 26,8 % | 19,5 % | 15,7 % | 16,0 % | 18,5 % |
| SD | 1,8 % | 6,1 % | 16,9 % | 22,5 % | 29,0 % | 25,1 % |
| C | 13,7 % | 9,0 % | 9,9 % | 11,8 % | 7,1 % | 6,7 % |
| MP | 4,6 % | 6,0 % | 4,6 % | 2,9 % | 3,3 % | 4,2 % |
| V | 5,2 % | 4,6 % | 4,5 % | 6,1 % | 4,3 % | 4,4 % |
| KD | 4,9 % | 4,5 % | 3,1 % | 6,8 % | 6,5 % | 7,6 % |
| Övr | 5,3 % | 2,0 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,3 % | 1,6 % |
| L | 4,8 % | 4,9 % | 2,9 % | 3,4 % | 2,9 % | 4,6 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 81,5 % | 84,5 % | 86,6 % | 85,3 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Mora 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mora 2014
Så skiljer sig Mora från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 35,5 % i Mora mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,5
- SD +4,1
- C +3,8
- OVR +0,3
Svagare än i riket
- M −3,8
- FP −2,5
- MP −2,2
- KD −1,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Mora, från 6,1 % till 16,9 % (+10,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,8 % till 19,5 % (−7,3).
- SD +10,8
- M −7,3
- FP −2,0
- FI +1,5
- KD −1,4
- MP −1,3
- C +0,9
- OVR +0,8
Valdeltagande i Mora
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,5 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Mora på plats 224 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mora är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,9 % i Klockarhagen till 86,4 % i Morkarlby-Långlet-Oxberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Klockarhagen (44,0 %) och sitt svagaste i Sollerö (30,4 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mora är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,1 % i kommunvalet mot 9,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,2 procentenheter.
- C +16,2
- SD −9,3
- M −8,3
- S −5,5
- V +0,3
- KD −0,3
- MP −0,2
Största parti i Mora sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mora i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Mora 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Mora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Färnäs-Nusnäs-Garsås | S | 34,3 % | S | 27,7 % | 82,1 % |
| Klockarhagen | S | 44,0 % | S | 35,5 % | 76,9 % |
| Morkarlby-Långlet-Oxberg | S | 35,2 % | S | 30,3 % | 86,4 % |
| Noret Norra-Bergkarlås | S | 38,9 % | S | 33,3 % | 81,9 % |
| Noret Södra | S | 35,0 % | S | 33,1 % | 80,6 % |
| Sollerö | S | 30,4 % | C | 28,2 % | 85,7 % |
| Stranden | S | 35,6 % | S | 29,4 % | 80,3 % |
| Utmeland-Hånåkni | S | 38,6 % | S | 32,3 % | 85,8 % |
| Vika-Venjan | S | 35,0 % | C | 31,4 % | 81,8 % |
| Våmhus-Bonäs | S | 35,8 % | C | 35,1 % | 84,6 % |
| Öna-Östnor | S | 31,4 % | S | 27,2 % | 84,7 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014