Valresultat Mora 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Mora med 27,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,4 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 16 334
- Avgivna röster
- 13 854
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2026 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 736 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 437 | 25,1 % |
| MModeraterna | 2 532 | 18,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 045 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 917 | 6,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 635 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 603 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 578 | 4,2 % |
| Övriga partier | 216 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 660 | 27,4 % |
| MModeraterna | 2 327 | 17,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 126 | 15,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 670 | 12,5 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 1 330 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 1 040 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 695 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 311 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 150 | 1,1 % |
| Övriga partier | 36 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Mora — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Mora har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (±0 sedan 2022), följt av Morapartiet med 8 och Moderaterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 195 | 23,4 % | 10(±0) |
| MorapMorapartiet | 2 785 | 20,4 % | 8(±0) |
| MModeraterna | 1 898 | 13,9 % | 6(+1) |
| CCenterpartiet | 1 862 | 13,6 % | 6(−3) |
| SDSverigedemokraterna | 1 659 | 12,2 % | 5(±0) |
| KDKristdemokraterna | 1 118 | 8,2 % | 3(+1) |
| VVänsterpartiet | 737 | 5,4 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 304 | 2,2 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 91 | 0,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Mora 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % | 36,1 % | 35,5 % | 29,2 % | 29,6 % | 27,3 % |
| SD | 1,8 % | 6,1 % | 16,9 % | 22,5 % | 29,0 % | 25,1 % |
| M | 23,2 % | 26,8 % | 19,5 % | 15,7 % | 16,0 % | 18,5 % |
| KD | 4,9 % | 4,5 % | 3,1 % | 6,8 % | 6,5 % | 7,6 % |
| C | 13,7 % | 9,0 % | 9,9 % | 11,8 % | 7,1 % | 6,7 % |
| L | 4,8 % | 4,9 % | 2,9 % | 3,4 % | 2,9 % | 4,6 % |
| V | 5,2 % | 4,6 % | 4,5 % | 6,1 % | 4,3 % | 4,4 % |
| MP | 4,6 % | 6,0 % | 4,6 % | 2,9 % | 3,3 % | 4,2 % |
| Övr | 5,3 % | 2,0 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 81,5 % | 84,5 % | 86,6 % | 85,3 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Mora 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mora 2026
Så skiljer sig Mora från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Mora mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,6
- KD +1,5
Svagare än i riket
- V −4,0
- MP −1,9
- M −1,4
- S −0,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Mora, från 16,0 % till 18,5 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,0 % till 25,1 % (−3,9).
- SD −3,9
- M +2,4
- S −2,4
- L +1,8
- KD +1,1
- MP +1,0
- C −0,4
- V +0,1
Valdeltagande i Mora
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,8 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Mora på plats 139 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mora är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Klockarhagen till 86,3 % i Sollerö-Isunda.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Utmeland-Hånåkni (33,5 %) och sitt svagaste i Vika-Venjan-Selbäck (22,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 5 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mora är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,2 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,9 procentenheter.
- SD −12,9
- C +6,9
- M −4,6
- L −4,0
- S −3,9
- MP −2,0
- V +1,0
- KD +0,6
Största parti i Mora sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mora i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Mora 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Mora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Färnäs-Nusnäs-Garsås | SD | 31,7 % | Morap | 34,0 % | 79,6 % |
| Klockarhagen | S | 31,2 % | S | 27,8 % | 75,4 % |
| Morkarlby | S | 30,3 % | S | 24,8 % | 83,8 % |
| Noret Norra-Bergkarlås | S | 28,6 % | S | 22,2 % | 79,5 % |
| Noret Södra | S | 30,4 % | S | 26,9 % | 79,5 % |
| Sollerö-Isunda | SD | 25,8 % | S | 19,5 % | 86,3 % |
| Stranden | S | 30,4 % | S | 27,7 % | 80,4 % |
| Utmeland-Hånåkni | S | 33,5 % | S | 27,9 % | 83,8 % |
| Vika-Venjan-Selbäck | SD | 32,7 % | Morap | 28,8 % | 78,2 % |
| Våmhus-Bonäs | SD | 33,1 % | Morap | 21,0 % | 85,0 % |
| Öna-Kråkberg | S | 25,4 % | S | 22,8 % | 85,1 % |
| Östnor-Hemus-Långlet-Oxberg | SD | 27,8 % | Morap | 21,0 % | 80,0 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026