Valresultat Malung-Sälen 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Malung-Sälen med 27,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malung-Sälen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Malung-Sälen på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,3 %
Röstberättigade
7 999
Avgivna röster
6 824
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2026 i Malung-Sälen

Riksdagsvalet 2026 i Malung-Sälen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 84927,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 69625,2 %
MModeraterna1 46821,8 %
KDKristdemokraterna6169,2 %
CCenterpartiet3345,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2864,3 %
VVänsterpartiet2353,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1562,3 %
Övriga partier831,2 %

Regionvalet 2026 i Malung-Sälen

Regionvalet 2026 i Malung-Sälen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 93229,1 %
MModeraterna1 74726,3 %
SDSverigedemokraterna1 23918,7 %
KDKristdemokraterna4677,0 %
CCenterpartiet3725,6 %
VVänsterpartiet3154,7 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti2784,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1862,8 %
MPMiljöpartiet de gröna951,4 %
Övriga partier110,2 %

Kommunvalet 2026 i Malung-Sälen — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Malung-Sälen har 39 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Malung-Sälen: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 51937,2 %14(±0)
MModeraterna1 66524,6 %10(±0)
SDSverigedemokraterna1 15117,0 %7(+1)
LMSLokalpartiet Malung-Sälen4967,3 %3
CCenterpartiet3545,2 %2(±0)
LOLandsbygdspartiet Oberoende1772,6 %1(−3)
KDKristdemokraterna1762,6 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1592,3 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna681,0 %
Övriga partier10,0 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Malung-Sälen 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Malung-Sälen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Malung-Sälen per valår
Parti200620102014201820222026
SD2,1 %5,7 %17,3 %24,6 %32,1 %27,5 %
S37,9 %36,5 %36,2 %29,0 %26,2 %25,2 %
M26,2 %30,0 %22,6 %19,0 %18,9 %21,8 %
KD3,7 %2,6 %2,4 %5,9 %6,5 %9,2 %
C11,8 %8,2 %8,6 %9,3 %5,4 %5,0 %
L6,2 %5,8 %3,7 %3,2 %3,3 %4,3 %
V7,9 %6,7 %4,7 %6,1 %4,1 %3,5 %
MP2,4 %3,0 %2,7 %1,7 %1,9 %2,3 %
Övr1,8 %1,5 %1,9 %1,3 %1,7 %1,2 %
Valdeltagande80,0 %82,8 %85,3 %87,0 %86,4 %85,3 %

Valdeltagande i Malung-Sälen 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Malung-Sälen 2026

Så skiljer sig Malung-Sälen från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 27,5 % i Malung-Sälen mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +10,0
  • KD +3,0
  • M +2,0

Svagare än i riket

  • V −4,9
  • MP −3,8
  • S −2,8
  • C −2,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Malung-Sälen, från 18,9 % till 21,8 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 32,1 % till 27,5 % (−4,6).

  • SD −4,6
  • M +3,0
  • KD +2,7
  • L +1,0
  • S −1,0
  • V −0,6
  • C −0,5
  • MP +0,4

Valdeltagande i Malung-Sälen

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,3 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Malung-Sälen på plats 114 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Malung-Sälen är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Malung norra till 80,6 % i Transtrand.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lima (36,1 %) och sitt svagaste i Transtrand (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malung-Sälen är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,2 % i kommunvalet mot 25,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,0 procentenheter.

  • S +12,0
  • SD −10,5
  • KD −6,6
  • M +2,8
  • L −1,9
  • C +0,3

Största parti i Malung-Sälen sedan 2006

Största parti har skiftat i Malung-Sälen under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Malung-Sälen per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,5 %85,3 %
2022Sverigedemokraterna32,1 %86,4 %
2018Socialdemokraterna29,0 %87,0 %
2014Socialdemokraterna36,2 %85,3 %
2010Socialdemokraterna36,5 %82,8 %
2006Socialdemokraterna37,9 %80,0 %

Valresultat per valdistrikt i Malung-Sälen 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Malung-Sälen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Malung-Sälen, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
LimaSD36,1 %M36,5 %78,0 %
Malung norraS30,8 %S45,6 %77,2 %
Malung södraS31,6 %S43,4 %79,1 %
Malung västraSD30,4 %S39,1 %80,3 %
TranstrandM32,1 %M44,0 %80,6 %

Utforska valdistrikten i Malung-Sälen på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026