Valresultat Malung-Sälen 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Malung-Sälen med 36,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 82,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malung-Sälen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,8 %
- Röstberättigade
- 8 207
- Avgivna röster
- 6 792
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2010 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 434 | 36,5 % |
| MModeraterna | 2 002 | 30,0 % |
| CCenterpartiet | 548 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 449 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 388 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 382 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 200 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 171 | 2,6 % |
| Övriga partier | 98 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 445 | 37,8 % |
| MModeraterna | 1 731 | 26,8 % |
| CCenterpartiet | 605 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 486 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 437 | 6,8 % |
| dspdsp | 258 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 209 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 139 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 132 | 2,0 % |
| Övriga partier | 21 | 0,3 % |
Kommunvalet 2010 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 398 | 36,1 % |
| MModeraterna | 1 569 | 23,6 % |
| VVänsterpartiet | 757 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 573 | 8,6 % |
| m s pm s p | 542 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 466 | 7,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 130 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 115 | 1,7 % |
| KDKristdemokraterna | 77 | 1,2 % |
| Övriga partier | 14 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Malung-Sälen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malung-Sälen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,8 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- L
- SD
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 36,5 % | 36,2 % | 29,0 % | 26,2 % | 25,2 % |
| M | 26,2 % | 30,0 % | 22,6 % | 19,0 % | 18,9 % | 21,8 % |
| C | 11,8 % | 8,2 % | 8,6 % | 9,3 % | 5,4 % | 5,0 % |
| V | 7,9 % | 6,7 % | 4,7 % | 6,1 % | 4,1 % | 3,5 % |
| L | 6,2 % | 5,8 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,3 % | 4,3 % |
| SD | 2,1 % | 5,7 % | 17,3 % | 24,6 % | 32,1 % | 27,5 % |
| MP | 2,4 % | 3,0 % | 2,7 % | 1,7 % | 1,9 % | 2,3 % |
| KD | 3,7 % | 2,6 % | 2,4 % | 5,9 % | 6,5 % | 9,2 % |
| Övr | 1,8 % | 1,5 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 82,8 % | 85,3 % | 87,0 % | 86,4 % | 85,3 % |
Valdeltagande i Malung-Sälen 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malung-Sälen 2010
Så skiljer sig Malung-Sälen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 36,5 % i Malung-Sälen mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,8
- C +1,7
- V +1,1
- SD +0,0
Svagare än i riket
- MP −4,3
- KD −3,0
- FP −1,2
- M −0,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Malung-Sälen, från 26,2 % till 30,0 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,8 % till 8,2 % (−3,6).
- M +3,8
- SD +3,7
- C −3,6
- S −1,4
- KD −1,2
- V −1,2
- MP +0,6
- FP −0,4
Valdeltagande i Malung-Sälen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,8 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Malung-Sälen på plats 210 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Malung-Sälen är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Lima till 81,7 % i Malung Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Yttermalung (47,6 %) och sitt svagaste i Transtrand (25,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 2 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malung-Sälen är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,6 % i kommunvalet mot 30,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- M −6,4
- V +4,7
- SD −3,8
- FP +1,2
- C +0,4
- S −0,4
Största parti i Malung-Sälen sedan 2006
Största parti har skiftat i Malung-Sälen under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 85,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Malung-Sälen 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Malung-Sälen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lima | M | 39,3 % | M | 32,5 % | 77,9 % |
| Malung S | S | 41,9 % | S | 39,9 % | 80,7 % |
| Malung V | S | 37,4 % | S | 41,3 % | 80,0 % |
| Malung Ö | S | 43,5 % | S | 41,6 % | 81,7 % |
| Malungsfors | S | 41,2 % | S | 37,7 % | 79,0 % |
| Transtrand | M | 47,0 % | M | 49,7 % | 80,9 % |
| Yttermalung | S | 47,6 % | S | 42,1 % | 78,8 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010