Valresultat Rättvik 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Rättvik med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,6 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Rättvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,8 %
- Röstberättigade
- 8 901
- Avgivna röster
- 7 284
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2010 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 438 | 34,1 % |
| MModeraterna | 1 899 | 26,5 % |
| CCenterpartiet | 800 | 11,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 441 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 437 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 367 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 350 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 268 | 3,7 % |
| Övriga partier | 159 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 453 | 35,9 % |
| MModeraterna | 1 476 | 21,6 % |
| CCenterpartiet | 1 129 | 16,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 343 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 321 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 268 | 3,9 % |
| dspdsp | 253 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 250 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 228 | 3,3 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 88 | 1,3 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 650 | 37,6 % |
| CCenterpartiet | 1 849 | 26,2 % |
| MModeraterna | 1 020 | 14,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 347 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 297 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 280 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 235 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 221 | 3,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 144 | 2,0 % |
| Övriga partier | 12 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Rättvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Rättvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,5 procentenheter).
- S
- M
- C
- MP
- SD
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % | 34,1 % | 31,7 % | 26,7 % | 28,6 % | 26,4 % |
| M | 22,1 % | 26,5 % | 21,4 % | 16,8 % | 16,5 % | 19,5 % |
| C | 15,5 % | 11,2 % | 10,2 % | 12,2 % | 6,9 % | 6,6 % |
| MP | 3,9 % | 6,2 % | 4,8 % | 3,0 % | 3,7 % | 4,6 % |
| SD | 2,6 % | 6,1 % | 17,0 % | 23,4 % | 29,2 % | 25,0 % |
| L | 5,8 % | 5,1 % | 3,6 % | 3,1 % | 2,6 % | 4,0 % |
| KD | 5,6 % | 4,9 % | 3,4 % | 7,1 % | 7,4 % | 8,4 % |
| V | 4,0 % | 3,7 % | 4,5 % | 6,1 % | 3,7 % | 3,4 % |
| Övr | 4,2 % | 2,2 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 74,9 % | 81,8 % | 84,6 % | 87,2 % | 86,0 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Rättvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Rättvik 2010
Så skiljer sig Rättvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 11,2 % i Rättvik mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,6
- S +3,4
- SD +0,4
Svagare än i riket
- M −3,5
- FP −1,9
- V −1,9
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Rättvik, från 22,1 % till 26,5 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 15,5 % till 11,2 % (−4,3).
- M +4,5
- C −4,3
- SD +3,6
- S −2,3
- MP +2,3
- JL −1,1
- KD −0,7
- FP −0,6
Valdeltagande i Rättvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,8 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Rättvik på plats 245 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Rättvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Boda-Gärdsjö till 84,2 % i Rättvik S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rättvik V (41,1 %) och sitt svagaste i Rättvik S (25,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Rättvik är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,2 % i kommunvalet mot 11,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,0 procentenheter.
- C +15,0
- M −12,1
- S +3,5
- SD −2,8
- MP −2,0
- KD −1,8
- V +0,2
- FP −0,2
Största parti i Rättvik sedan 2006
Största parti har skiftat i Rättvik under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,2 % | 86,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 87,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 74,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Rättvik 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Rättvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda-Gärdsjö | S | 34,3 % | S | 37,1 % | 74,8 % |
| Ore | S | 39,3 % | S | 38,7 % | 77,0 % |
| Rättvik C | S | 37,8 % | S | 41,2 % | 79,6 % |
| Rättvik S | M | 34,9 % | S | 30,4 % | 84,2 % |
| Rättvik V | S | 41,1 % | S | 44,7 % | 76,2 % |
| Vikarbyn | S | 31,3 % | S | 35,6 % | 83,0 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010