Valresultat Smedjebacken 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Smedjebacken med 50,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (59,4 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Smedjebacken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Smedjebacken på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,2 %
Röstberättigade
8 571
Avgivna röster
7 302
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2010 i Smedjebacken

Riksdagsvalet 2010 i Smedjebacken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 66450,9 %
MModeraterna1 42119,7 %
VVänsterpartiet4796,7 %
SDSverigedemokraterna4616,4 %
CCenterpartiet3645,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2984,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2433,4 %
KDKristdemokraterna1912,7 %
Övriga partier791,1 %

Landstingsvalet 2010 i Smedjebacken

Landstingsvalet 2010 i Smedjebacken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 80454,7 %
MModeraterna1 15816,6 %
CCenterpartiet5297,6 %
VVänsterpartiet3434,9 %
SDSverigedemokraterna2683,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2463,5 %
dspdsp2373,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2133,1 %
KDKristdemokraterna1382,0 %
Övriga partier230,3 %

Kommunvalet 2010 i Smedjebacken

Kommunvalet 2010 i Smedjebacken: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 17859,4 %
MModeraterna1 03214,7 %
CCenterpartiet6579,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3074,4 %
VVänsterpartiet2713,9 %
SDSverigedemokraterna2643,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2393,4 %
KDKristdemokraterna741,1 %
Övriga partier70,1 %

Partiernas utveckling i Smedjebacken 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Smedjebacken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+4,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Smedjebacken per valår
Parti200620102014201820222026
S53,8 %50,9 %44,1 %39,0 %36,3 %34,2 %
M16,1 %19,7 %15,0 %13,9 %14,1 %17,4 %
V7,6 %6,7 %6,7 %7,6 %5,3 %4,5 %
SD2,1 %6,4 %18,5 %22,9 %30,5 %26,2 %
C7,4 %5,1 %5,4 %6,3 %4,1 %4,0 %
MP2,8 %4,1 %3,6 %2,1 %2,4 %2,9 %
L3,1 %3,4 %1,9 %2,5 %1,9 %3,3 %
KD3,5 %2,7 %2,1 %4,5 %4,1 %5,5 %
Övr3,6 %1,1 %2,6 %1,3 %1,2 %1,9 %
Valdeltagande79,7 %85,2 %87,4 %88,1 %86,4 %85,1 %

Valdeltagande i Smedjebacken 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Smedjebacken 2010

Så skiljer sig Smedjebacken från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 50,9 % i Smedjebacken mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 20,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +20,2
  • V +1,0
  • SD +0,7

Svagare än i riket

  • M −10,3
  • FP −3,7
  • MP −3,2
  • KD −2,9

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Smedjebacken, från 2,1 % till 6,4 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 53,8 % till 50,9 % (−2,9).

  • SD +4,3
  • M +3,7
  • S −2,9
  • C −2,3
  • MP +1,3
  • JL −1,1
  • V −1,0
  • KD −0,8

Valdeltagande i Smedjebacken

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Smedjebacken på plats 102 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Smedjebacken är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,9 % i Morgårdshammar-Gubbo till 84,1 % i Smedjebacken N.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Smedjebacken C (62,1 %) och sitt svagaste i Söderbärke-Malingsbo (36,4 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Smedjebacken är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 59,4 % i kommunvalet mot 50,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,6 procentenheter.

  • S +8,6
  • M −5,1
  • C +4,3
  • V −2,8
  • SD −2,6
  • MP +0,2
  • FP +0,0

Största parti i Smedjebacken sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Smedjebacken i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Smedjebacken per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,2 %85,1 %
2022Socialdemokraterna36,3 %86,4 %
2018Socialdemokraterna39,0 %88,1 %
2014Socialdemokraterna44,1 %87,4 %
2010Socialdemokraterna50,9 %85,2 %
2006Socialdemokraterna53,8 %79,7 %

Valresultat per valdistrikt i Smedjebacken 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Smedjebacken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Smedjebacken, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hagge-Harnäs m.fl.S46,2 %S54,8 %83,7 %
Morgårdshammar-GubboS56,7 %S67,2 %82,9 %
Smedjebacken CS62,1 %S72,0 %83,0 %
Smedjebacken NS56,5 %S65,1 %84,1 %
Smedjebacken SS58,3 %S66,5 %83,4 %
Söderbärke-MalingsboS36,4 %S41,4 %83,9 %
Sörbo-VadS39,2 %S48,5 %83,5 %

Utforska valdistrikten i Smedjebacken på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010