Valresultat Leksand 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Leksand med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,2 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Leksand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Leksand på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
12 253
Avgivna röster
10 418
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2010 i Leksand

Riksdagsvalet 2010 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 21831,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 96428,9 %
CCenterpartiet9659,4 %
KDKristdemokraterna8998,8 %
MPMiljöpartiet de gröna6656,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5465,3 %
VVänsterpartiet4254,1 %
SDSverigedemokraterna4104,0 %
Övriga partier1531,5 %

Landstingsvalet 2010 i Leksand

Landstingsvalet 2010 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 81628,9 %
MModeraterna2 50925,7 %
CCenterpartiet1 30413,4 %
KDKristdemokraterna9479,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5826,0 %
MPMiljöpartiet de gröna5695,8 %
dspdsp3773,9 %
VVänsterpartiet3363,4 %
SDSverigedemokraterna2612,7 %
Övriga partier530,5 %

Kommunvalet 2010 i Leksand

Kommunvalet 2010 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 34523,2 %
CCenterpartiet2 25622,4 %
MModeraterna1 75917,4 %
KDKristdemokraterna1 62816,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5755,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4864,8 %
ByPByP4624,6 %
VVänsterpartiet3403,4 %
SDSverigedemokraterna2252,2 %
Övriga partier120,1 %

Partiernas utveckling i Leksand 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Leksand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Leksand per valår
Parti200620102014201820222026
M25,3 %31,4 %23,7 %19,6 %18,6 %19,9 %
S31,4 %28,9 %29,4 %26,1 %29,8 %26,7 %
C13,6 %9,4 %10,0 %12,9 %7,9 %8,5 %
KD10,6 %8,8 %7,4 %9,5 %8,1 %10,1 %
MP4,8 %6,5 %5,8 %3,6 %4,2 %5,4 %
L5,0 %5,3 %3,8 %3,6 %3,6 %5,0 %
V4,7 %4,1 %4,9 %7,0 %5,1 %4,7 %
SD1,5 %4,0 %11,8 %16,2 %21,4 %18,3 %
Övr3,0 %1,5 %3,2 %1,4 %1,2 %1,3 %
Valdeltagande81,1 %85,0 %87,5 %89,5 %87,8 %87,3 %

Valdeltagande i Leksand 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Leksand 2010

Så skiljer sig Leksand från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 8,8 % i Leksand mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 3,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +3,2
  • C +2,9
  • M +1,3

Svagare än i riket

  • S −1,7
  • FP −1,7
  • SD −1,7
  • V −1,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Leksand, från 25,3 % till 31,4 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,6 % till 9,4 % (−4,2).

  • M +6,1
  • C −4,2
  • SD +2,5
  • S −2,5
  • KD −1,9
  • MP +1,7
  • V −0,6
  • FP +0,3

Valdeltagande i Leksand

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,0 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Leksand på plats 106 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Leksand är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 67,6 % i Rönnäs 1 till 79,4 % i Åls 1.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Häradsbygdens 1 (36,3 %) och sitt svagaste i Rönnäs 2 (25,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 5 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Leksand är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 17,4 % i kommunvalet mot 31,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,0 procentenheter.

  • M −14,0
  • C +12,9
  • KD +7,4
  • S −5,7
  • SD −1,8
  • MP −0,8
  • V −0,8
  • FP −0,5

Största parti i Leksand sedan 2006

Största parti har skiftat i Leksand under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Leksand per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,7 %87,3 %
2022Socialdemokraterna29,8 %87,8 %
2018Socialdemokraterna26,1 %89,5 %
2014Socialdemokraterna29,4 %87,5 %
2010Moderaterna31,4 %85,0 %
2006Socialdemokraterna31,4 %81,1 %

Valresultat per valdistrikt i Leksand 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Leksand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Leksand, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DjuraS31,7 %S29,5 %77,2 %
Häradsbygdens 1M36,3 %KD26,5 %75,0 %
Häradsbygdens 2M32,3 %C25,5 %75,2 %
Rönnäs 1S32,2 %S26,7 %67,6 %
Rönnäs 2S30,9 %C31,5 %75,7 %
Rönnäs 3M33,8 %S20,8 %73,8 %
SiljansnäsM27,7 %S24,0 %78,5 %
Åls 1S33,9 %S27,7 %79,4 %
Åls 2S38,0 %S28,5 %76,6 %
Åsbygge 1M36,1 %C28,4 %78,0 %
Åsbygge 2S32,4 %C39,0 %79,3 %

Utforska valdistrikten i Leksand på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010