Valresultat Leksand 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Leksand med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Bygdepartiet flest röster (18,8 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Leksand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Leksand på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,8 %
Röstberättigade
12 738
Avgivna röster
11 183
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2022 i Leksand

Riksdagsvalet 2022 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 28729,8 %
SDSverigedemokraterna2 35821,4 %
MModeraterna2 05018,6 %
KDKristdemokraterna8898,1 %
CCenterpartiet8757,9 %
VVänsterpartiet5675,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4684,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3933,6 %
Övriga partier1311,2 %

Regionvalet 2022 i Leksand

Regionvalet 2022 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 00327,8 %
MModeraterna1 97618,3 %
SDSverigedemokraterna1 23411,4 %
KDKristdemokraterna1 22111,3 %
CCenterpartiet1 10610,2 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti7867,3 %
VVänsterpartiet7757,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3363,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2742,5 %
Övriga partier810,8 %

Kommunvalet 2022 i Leksand

Kommunvalet 2022 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
BygdeBygdepartiet2 07418,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 05918,7 %
MModeraterna1 74215,8 %
CCenterpartiet1 46613,3 %
VVänsterpartiet1 22511,1 %
SDSverigedemokraterna1 0879,9 %
KDKristdemokraterna7807,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3263,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2292,1 %
Övriga partier210,2 %

Partiernas utveckling i Leksand 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Leksand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Leksand per valår
Parti200620102014201820222026
S31,4 %28,9 %29,4 %26,1 %29,8 %26,7 %
SD1,5 %4,0 %11,8 %16,2 %21,4 %18,3 %
M25,3 %31,4 %23,7 %19,6 %18,6 %19,9 %
KD10,6 %8,8 %7,4 %9,5 %8,1 %10,1 %
C13,6 %9,4 %10,0 %12,9 %7,9 %8,5 %
V4,7 %4,1 %4,9 %7,0 %5,1 %4,7 %
MP4,8 %6,5 %5,8 %3,6 %4,2 %5,4 %
L5,0 %5,3 %3,8 %3,6 %3,6 %5,0 %
Övr3,0 %1,5 %3,2 %1,4 %1,2 %1,3 %
Valdeltagande81,1 %85,0 %87,5 %89,5 %87,8 %87,3 %

Valdeltagande i Leksand 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Leksand 2022

Så skiljer sig Leksand från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 8,1 % i Leksand mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 2,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +2,7
  • C +1,2
  • SD +0,9

Svagare än i riket

  • V −1,6
  • L −1,0
  • MP −0,8
  • M −0,5

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Leksand, från 16,2 % till 21,4 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,9 % till 7,9 % (−4,9).

  • SD +5,2
  • C −4,9
  • S +3,7
  • V −1,9
  • KD −1,4
  • M −1,0
  • MP +0,6
  • L −0,1

Valdeltagande i Leksand

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,8 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Leksand på plats 41 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Leksand är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Leksandsnoret till 86,9 % i Häradsbygden - Heden - Djura mfl.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Leksandsnoret (35,7 %) och sitt svagaste i Insjön V - Ål-Kilen (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Leksand är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,9 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,5 procentenheter.

  • SD −11,5
  • S −11,1
  • V +6,0
  • C +5,4
  • M −2,8
  • L −1,5
  • MP −1,3
  • KD −1,0

Största parti i Leksand sedan 2006

Största parti har skiftat i Leksand under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Leksand per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,7 %87,3 %
2022Socialdemokraterna29,8 %87,8 %
2018Socialdemokraterna26,1 %89,5 %
2014Socialdemokraterna29,4 %87,5 %
2010Moderaterna31,4 %85,0 %
2006Socialdemokraterna31,4 %81,1 %

Valresultat per valdistrikt i Leksand 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Leksand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Leksand, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Edshult - Åkerö - Övermo mflS31,0 %M21,5 %86,4 %
Häradsbygden - Heden - Djura mflS29,9 %Bygde26,3 %86,9 %
Insjön V - Ål-KilenSD28,6 %Bygde25,2 %82,4 %
Insjön ÖS27,2 %Bygde26,0 %86,2 %
Leksand VS28,4 %M25,0 %85,0 %
Leksand ÖS32,1 %Bygde26,2 %86,0 %
LeksandsnoretS35,7 %S25,3 %77,0 %
SiljansnäsS28,8 %Bygde20,7 %85,8 %
Tällberg mflS27,6 %Bygde19,1 %85,2 %

Utforska valdistrikten i Leksand på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022