Valresultat Borlänge 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Borlänge med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,4 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borlänge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 38 802
- Avgivna röster
- 32 251
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2022 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 831 | 34,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 794 | 24,5 % |
| MModeraterna | 5 332 | 16,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 917 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 1 677 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 515 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 170 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 124 | 3,5 % |
| Övriga partier | 488 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 867 | 34,2 % |
| MModeraterna | 5 697 | 17,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 579 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 260 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 237 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 1 896 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 081 | 3,4 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 1 026 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 962 | 3,0 % |
| Övriga partier | 208 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 714 | 33,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 984 | 18,7 % |
| MModeraterna | 5 725 | 17,9 % |
| CCenterpartiet | 2 407 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 117 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 931 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 546 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 824 | 2,6 % |
| NyFraNyFramtid | 628 | 2,0 % |
| Övriga partier | 176 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Borlänge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borlänge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 39,6 % | 37,3 % | 32,7 % | 34,0 % | 33,0 % |
| SD | 3,6 % | 9,2 % | 17,7 % | 20,3 % | 24,5 % | 20,8 % |
| M | 18,7 % | 23,2 % | 18,0 % | 17,1 % | 16,7 % | 18,0 % |
| V | 7,1 % | 6,6 % | 6,2 % | 7,6 % | 6,0 % | 7,7 % |
| C | 7,3 % | 5,4 % | 5,1 % | 7,4 % | 5,3 % | 5,2 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,2 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,1 % |
| MP | 4,3 % | 6,0 % | 5,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 4,6 % |
| L | 5,6 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 3,9 % |
| Övr | 3,2 % | 1,5 % | 3,4 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,2 % | 83,1 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Borlänge 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borlänge 2022
Så skiljer sig Borlänge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,5 % i Borlänge mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,9
- S +3,7
Svagare än i riket
- M −2,4
- C −1,4
- MP −1,4
- L −1,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Borlänge, från 20,3 % till 24,5 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,4 % till 5,3 % (−2,2).
- SD +4,2
- C −2,2
- V −1,6
- S +1,3
- L −0,8
- KD −0,4
- M −0,3
- MP −0,2
Valdeltagande i Borlänge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,1 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Borlänge på plats 225 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borlänge är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 59,1 % i Tjärna Allé till 91,5 % i Torsång.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tjärna Allé (68,0 %) och sitt svagaste i Väster Tuna - Idkerberget (22,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 23, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 28 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borlänge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,7 % i kommunvalet mot 24,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- SD −5,8
- C +2,2
- L +1,3
- KD +1,3
- M +1,1
- MP −1,1
- V +0,6
- S −0,6
Största parti i Borlänge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borlänge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Borlänge 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Borlänge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergslagsbyn | S | 35,3 % | S | 35,7 % | 88,1 % |
| Bullermyren | S | 46,9 % | S | 48,7 % | 66,6 % |
| Centrum - Mjälga | S | 27,4 % | S | 28,5 % | 83,7 % |
| Centrum - Norra | S | 36,3 % | S | 33,3 % | 79,9 % |
| Domnarvet V | S | 33,9 % | S | 33,6 % | 86,6 % |
| Domnarvet Ö | S | 34,3 % | S | 33,6 % | 81,3 % |
| Färjegårdarna - Årby - Hytting | S | 37,2 % | S | 36,0 % | 89,3 % |
| Gylle-Åselby-Buskåker | SD | 28,3 % | S | 26,9 % | 83,8 % |
| Gylletäppan | S | 32,9 % | S | 33,8 % | 84,5 % |
| Hagalund N | S | 31,8 % | S | 33,7 % | 70,3 % |
| Hagalund V | S | 34,6 % | S | 35,6 % | 78,8 % |
| Hagalund Ö - Ringen | S | 39,0 % | S | 36,9 % | 68,2 % |
| Hushagen - Forssa | S | 39,0 % | S | 38,1 % | 81,7 % |
| Jakobsgårdarna | S | 41,1 % | S | 40,4 % | 76,0 % |
| Kvarnsveden Södra | S | 41,8 % | S | 40,4 % | 87,3 % |
| Kvarnsveden V | S | 35,6 % | S | 34,6 % | 84,4 % |
| Kvarnsveden Ö | S | 34,7 % | S | 33,8 % | 82,2 % |
| Kyrkbygden - Söder Tuna | SD | 32,3 % | SD | 23,5 % | 86,3 % |
| Mats Knuts - Nygårdarna | S | 32,8 % | S | 33,3 % | 88,3 % |
| Norr Amsberg | SD | 33,0 % | SD | 25,9 % | 85,8 % |
| Ornäs | S | 29,2 % | S | 24,4 % | 87,1 % |
| Skräddarbacken | S | 31,4 % | S | 30,7 % | 85,7 % |
| Tjärna Allé | S | 68,0 % | S | 60,1 % | 59,1 % |
| Tjärna Ängar - Paradiset | S | 40,6 % | S | 39,4 % | 74,9 % |
| Tjärna Ängar - Övre Tjärna | S | 42,8 % | S | 42,6 % | 80,8 % |
| Torsång | M | 26,4 % | M | 29,0 % | 91,5 % |
| Väster Tuna - Idkerberget | SD | 37,4 % | SD | 29,8 % | 85,3 % |
| Östermalm | S | 28,4 % | S | 27,6 % | 80,1 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022