Valresultat Falun 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Falun med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,4 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falun ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 46 002
- Avgivna röster
- 40 039
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2022 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 440 | 31,4 % |
| MModeraterna | 7 380 | 18,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 352 | 18,6 % |
| CCenterpartiet | 3 217 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 447 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 391 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 205 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 567 | 4,0 % |
| Övriga partier | 595 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 203 | 33,7 % |
| MModeraterna | 7 657 | 19,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 625 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 3 590 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 184 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 459 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 502 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 318 | 3,4 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 1 285 | 3,3 % |
| Övriga partier | 341 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 710 | 32,4 % |
| MModeraterna | 7 773 | 19,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 760 | 12,1 % |
| CCenterpartiet | 4 559 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 3 196 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 434 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 615 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 599 | 4,1 % |
| Övriga partier | 595 | 1,5 % |
Partiernas utveckling i Falun 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falun i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−3,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,1 % | 31,5 % | 30,2 % | 28,0 % | 31,4 % | 29,1 % |
| M | 25,4 % | 28,9 % | 23,2 % | 19,7 % | 18,6 % | 19,6 % |
| SD | 2,5 % | 5,5 % | 12,8 % | 15,3 % | 18,6 % | 16,4 % |
| C | 10,5 % | 8,0 % | 8,0 % | 11,8 % | 8,1 % | 8,4 % |
| MP | 5,9 % | 8,1 % | 7,2 % | 4,9 % | 6,2 % | 7,7 % |
| V | 5,8 % | 5,5 % | 5,9 % | 8,2 % | 6,0 % | 6,0 % |
| KD | 6,0 % | 5,0 % | 3,8 % | 6,0 % | 5,6 % | 6,8 % |
| L | 6,2 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| Övr | 3,6 % | 1,8 % | 4,3 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 85,4 % | 87,4 % | 88,8 % | 87,0 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Falun 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falun 2022
Så skiljer sig Falun från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 18,6 % i Falun mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 2,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +1,4
- MP +1,1
- S +1,1
- KD +0,2
Svagare än i riket
- SD −2,0
- V −0,7
- L −0,7
- M −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Falun, från 28,0 % till 31,4 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,8 % till 8,1 % (−3,7).
- C −3,7
- S +3,4
- SD +3,3
- V −2,1
- MP +1,3
- M −1,1
- L −0,7
- KD −0,4
Valdeltagande i Falun
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,0 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Falun på plats 66 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falun är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,0 % i Nedre Norslund till 92,6 % i Stenslund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Slätta (41,8 %) och sitt svagaste i Linghed (18,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 32, Sverigedemokraterna i 6 av 38 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falun är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 18,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- SD −6,4
- C +3,5
- V +2,1
- MP −2,1
- M +1,2
- S +1,0
- KD +0,6
- L +0,1
Största parti i Falun sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falun i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Falun 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Falun. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspeboda | S | 25,9 % | S | 24,0 % | 90,9 % |
| Bjursås V | SD | 29,4 % | S | 26,4 % | 86,5 % |
| Bjursås Ö och Sågmyra | S | 30,2 % | S | 31,3 % | 85,6 % |
| Boda och Toftbyn | SD | 30,6 % | S | 27,1 % | 80,9 % |
| Bojsenburg | S | 35,6 % | S | 36,4 % | 73,0 % |
| Borgärdet och Lumsheden | SD | 29,0 % | S | 28,8 % | 76,0 % |
| Britsarvet | S | 33,5 % | S | 33,3 % | 86,9 % |
| Danholn och Karlsbyheden | S | 30,9 % | S | 32,3 % | 86,4 % |
| Elsborg | S | 40,7 % | S | 41,3 % | 80,4 % |
| Enviken | SD | 31,0 % | S | 22,9 % | 83,6 % |
| Gruvan | S | 34,3 % | S | 34,0 % | 89,3 % |
| Gruvriset | S | 31,8 % | S | 35,5 % | 87,5 % |
| Grycksbo | S | 36,4 % | S | 40,7 % | 83,2 % |
| Haraldsbo | S | 32,7 % | S | 33,5 % | 84,2 % |
| Herrhagen | S | 37,5 % | S | 39,6 % | 70,0 % |
| Hosjö Näs | S | 30,8 % | S | 32,7 % | 86,1 % |
| Hosjö Sandviken | S | 31,6 % | S | 30,2 % | 88,5 % |
| Hyttgården | S | 31,5 % | S | 32,5 % | 86,6 % |
| Hälsingberg | S | 34,4 % | S | 34,0 % | 83,4 % |
| Hälsinggården | S | 33,4 % | S | 32,5 % | 85,5 % |
| Karlberg | S | 33,3 % | S | 32,4 % | 84,1 % |
| Kristine | S | 31,0 % | S | 33,4 % | 74,6 % |
| Kvarnberget och Ö Främby | S | 35,1 % | S | 37,1 % | 81,2 % |
| Kyrkbacken | S | 28,2 % | S | 31,1 % | 86,4 % |
| Källviken och V Främby | S | 29,6 % | S | 29,9 % | 88,7 % |
| Kämparvet | S | 30,9 % | S | 32,8 % | 83,5 % |
| Linghed | SD | 35,6 % | SD | 25,6 % | 88,1 % |
| Lugnet | S | 29,2 % | S | 29,8 % | 88,6 % |
| Nedre Norslund | S | 39,5 % | S | 39,6 % | 67,0 % |
| Pilbo-Samuelsdal | S | 32,5 % | S | 31,6 % | 89,2 % |
| Slätta | S | 41,8 % | S | 45,0 % | 91,4 % |
| Stenslund | S | 33,4 % | S | 36,2 % | 92,6 % |
| Sundbornsbyn | S | 29,0 % | S | 29,9 % | 89,1 % |
| Varpan | S | 29,8 % | S | 29,9 % | 90,9 % |
| Vika | SD | 23,4 % | M | 25,7 % | 88,1 % |
| Ångbryggeriet | S | 30,3 % | S | 33,6 % | 85,2 % |
| Östanfors | S | 30,5 % | S | 34,8 % | 84,8 % |
| Övre Norslund | S | 39,0 % | S | 38,4 % | 86,9 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022