Valresultat Falun 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Falun med 28,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,2 %). Valdeltagandet var 88,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falun ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 36 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,8 %
- Röstberättigade
- 44 894
- Avgivna röster
- 39 861
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2018 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 057 | 28,0 % |
| MModeraterna | 7 778 | 19,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 036 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 4 669 | 11,8 % |
| VVänsterpartiet | 3 227 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 358 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 926 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 822 | 4,6 % |
| Övriga partier | 588 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2018 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 676 | 24,8 % |
| MModeraterna | 8 944 | 22,9 % |
| CCenterpartiet | 4 992 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 3 933 | 10,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 588 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 305 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 995 | 5,1 % |
| dspdsp | 1 771 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 708 | 4,4 % |
| Övriga partier | 105 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 659 | 27,2 % |
| MModeraterna | 8 644 | 22,1 % |
| CCenterpartiet | 5 777 | 14,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 805 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 521 | 9,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 119 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 901 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 588 | 4,1 % |
| FAPFAP | 1 063 | 2,7 % |
| Övriga partier | 76 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Falun 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falun i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har C gjort (+3,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,1 % | 31,5 % | 30,2 % | 28,0 % | 31,4 % | 29,1 % |
| M | 25,4 % | 28,9 % | 23,2 % | 19,7 % | 18,6 % | 19,6 % |
| SD | 2,5 % | 5,5 % | 12,8 % | 15,3 % | 18,6 % | 16,4 % |
| C | 10,5 % | 8,0 % | 8,0 % | 11,8 % | 8,1 % | 8,4 % |
| V | 5,8 % | 5,5 % | 5,9 % | 8,2 % | 6,0 % | 6,0 % |
| KD | 6,0 % | 5,0 % | 3,8 % | 6,0 % | 5,6 % | 6,8 % |
| MP | 5,9 % | 8,1 % | 7,2 % | 4,9 % | 6,2 % | 7,7 % |
| L | 6,2 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| Övr | 3,6 % | 1,8 % | 4,3 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 85,4 % | 87,4 % | 88,8 % | 87,0 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Falun 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falun 2018
Så skiljer sig Falun från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 11,8 % i Falun mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 3,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +3,2
- MP +0,5
- V +0,2
Svagare än i riket
- SD −2,2
- L −0,9
- KD −0,3
- S −0,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Falun, från 8,0 % till 11,8 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,2 % till 19,7 % (−3,5).
- C +3,8
- M −3,5
- FI −2,8
- SD +2,5
- MP −2,3
- V +2,2
- S −2,2
- KD +2,1
Valdeltagande i Falun
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,8 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Falun på plats 69 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falun är indelad i 36 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,6 % i Nedre Norslund till 93,5 % i Stenslund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grycksbo (39,4 %) och sitt svagaste i Linghed (20,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 30, Moderaterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 36 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falun är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,7 % i kommunvalet mot 15,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- SD −5,6
- C +2,9
- M +2,4
- KD −1,9
- V +0,8
- S −0,8
- L +0,8
- MP −0,0
Största parti i Falun sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falun i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Falun 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 36 valdistrikten i Falun. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspeboda | M | 21,5 % | M | 23,6 % | 90,1 % |
| Bjursås V | S | 25,6 % | S | 23,2 % | 87,6 % |
| Bjursås Ö och Sågmyra | S | 30,1 % | S | 28,2 % | 87,3 % |
| Boda och Toftbyn | S | 22,4 % | C | 23,7 % | 89,5 % |
| Bojsenburg | S | 32,9 % | S | 30,9 % | 79,0 % |
| Borgärdet och Lumsheden | S | 24,7 % | C | 26,5 % | 83,6 % |
| Britsarvet | S | 29,4 % | S | 26,6 % | 87,9 % |
| Danholn och Karlsbyheden | S | 29,8 % | S | 27,7 % | 85,9 % |
| Elsborg | S | 33,1 % | S | 32,3 % | 81,9 % |
| Enviken | SD | 26,3 % | C | 28,0 % | 81,6 % |
| Gruvan | S | 29,1 % | S | 28,2 % | 90,9 % |
| Gruvriset | S | 27,9 % | S | 27,5 % | 90,7 % |
| Grycksbo | S | 39,4 % | S | 38,3 % | 84,4 % |
| Herrhagen | S | 36,8 % | S | 36,3 % | 77,1 % |
| Hosjö Näs | S | 30,8 % | S | 29,1 % | 89,0 % |
| Hosjö Sandviken | S | 28,3 % | S | 27,0 % | 88,5 % |
| Hyttgården | S | 29,4 % | S | 28,8 % | 89,2 % |
| Hälsingberg | S | 29,3 % | S | 30,7 % | 86,6 % |
| Hälsinggården | S | 28,8 % | S | 28,3 % | 88,1 % |
| Karlberg | S | 27,8 % | S | 26,6 % | 89,0 % |
| Kristine | M | 23,9 % | M | 27,7 % | 85,4 % |
| Kvarnberget och Ö Främby | S | 31,9 % | S | 30,0 % | 85,4 % |
| Kyrkbacken | S | 22,6 % | M | 24,5 % | 89,8 % |
| Källviken och V Främby | M | 24,1 % | M | 28,2 % | 89,3 % |
| Kämparvet | S | 26,5 % | S | 26,7 % | 84,7 % |
| Linghed | SD | 29,9 % | C | 31,8 % | 87,1 % |
| Lugnet | S | 24,7 % | S | 24,8 % | 89,5 % |
| Nedre Norslund | S | 35,7 % | S | 35,1 % | 74,6 % |
| Pilbo-Samuelsdal | S | 27,0 % | S | 27,3 % | 91,9 % |
| Slätta | S | 34,1 % | S | 35,7 % | 93,4 % |
| Stenslund | S | 28,6 % | S | 28,1 % | 93,5 % |
| Sundbornsbyn | S | 24,9 % | M | 28,9 % | 90,4 % |
| Vika | M | 23,7 % | M | 25,2 % | 88,8 % |
| Ångbryggeriet | S | 24,4 % | M | 27,7 % | 86,9 % |
| Östanfors | S | 26,5 % | S | 28,2 % | 89,4 % |
| Övre Norslund | S | 33,4 % | S | 31,0 % | 88,7 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018