Valresultat Vansbro 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Vansbro med 28,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,3 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vansbro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Vansbro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,1 %
Röstberättigade
5 305
Avgivna röster
4 461
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2022 i Vansbro

Riksdagsvalet 2022 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 25928,7 %
SDSverigedemokraterna1 24228,3 %
MModeraterna61814,1 %
KDKristdemokraterna46810,7 %
CCenterpartiet3608,2 %
VVänsterpartiet2114,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)841,9 %
MPMiljöpartiet de gröna821,9 %
Övriga partier661,5 %

Regionvalet 2022 i Vansbro

Regionvalet 2022 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 23729,0 %
KDKristdemokraterna71516,8 %
SDSverigedemokraterna62814,7 %
MModeraterna61114,3 %
CCenterpartiet48411,3 %
VVänsterpartiet2415,6 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti2335,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)611,4 %
MPMiljöpartiet de gröna431,0 %
Övriga partier150,4 %

Kommunvalet 2022 i Vansbro

Kommunvalet 2022 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 06724,3 %
CCenterpartiet88420,1 %
MModeraterna80218,3 %
KDKristdemokraterna79218,0 %
SDSverigedemokraterna47810,9 %
VVänsterpartiet2636,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)681,5 %
Övriga partier370,8 %

Partiernas utveckling i Vansbro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vansbro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vansbro per valår
Parti200620102014201820222026
S39,5 %40,4 %36,5 %29,4 %28,7 %26,3 %
SD2,9 %6,0 %16,2 %20,8 %28,3 %26,3 %
M16,4 %19,7 %14,4 %13,3 %14,1 %15,9 %
KD9,3 %6,8 %5,9 %9,7 %10,7 %12,1 %
C16,2 %13,9 %14,2 %14,6 %8,2 %6,7 %
V7,3 %5,8 %5,7 %7,2 %4,8 %5,1 %
L3,6 %3,5 %2,2 %2,1 %1,9 %3,1 %
MP2,2 %2,6 %2,7 %1,2 %1,9 %2,2 %
Övr2,7 %1,2 %2,2 %1,6 %1,5 %2,3 %
Valdeltagande75,8 %82,1 %84,4 %86,2 %84,1 %82,1 %

Valdeltagande i Vansbro 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vansbro 2022

Så skiljer sig Vansbro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,3 % i Vansbro mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,8
  • KD +5,3
  • C +1,5

Svagare än i riket

  • M −5,0
  • MP −3,2
  • L −2,7
  • V −1,9

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vansbro, från 20,8 % till 28,3 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,6 % till 8,2 % (−6,4).

  • SD +7,5
  • C −6,4
  • V −2,4
  • KD +1,0
  • M +0,8
  • S −0,7
  • MP +0,6
  • L −0,2

Valdeltagande i Vansbro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,1 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vansbro på plats 188 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vansbro är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Nås till 82,9 % i Järna.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vansbro (32,7 %) och sitt svagaste i Äppelbo (24,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 2 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vansbro är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,9 % i kommunvalet mot 28,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,4 procentenheter.

  • SD −17,4
  • C +11,9
  • KD +7,4
  • S −4,4
  • M +4,2
  • V +1,2

Största parti i Vansbro sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vansbro i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vansbro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,3 %82,1 %
2022Socialdemokraterna28,7 %84,1 %
2018Socialdemokraterna29,4 %86,2 %
2014Socialdemokraterna36,5 %84,4 %
2010Socialdemokraterna40,4 %82,1 %
2006Socialdemokraterna39,5 %75,8 %

Valresultat per valdistrikt i Vansbro 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vansbro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vansbro, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
JärnaSD26,2 %KD27,7 %82,9 %
NåsS31,0 %S28,5 %79,1 %
VansbroS32,7 %S28,6 %79,6 %
ÄppelboSD30,1 %M26,3 %80,9 %

Utforska valdistrikten i Vansbro på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022