Valresultat Orsa 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Orsa med 32,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orsa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Orsa på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,7 %
Röstberättigade
5 489
Avgivna röster
4 650
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2022 i Orsa

Riksdagsvalet 2022 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 51232,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 23226,8 %
MModeraterna61613,4 %
KDKristdemokraterna3046,6 %
CCenterpartiet2996,5 %
VVänsterpartiet2455,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1693,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1272,8 %
Övriga partier942,0 %

Regionvalet 2022 i Orsa

Regionvalet 2022 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 21827,5 %
SDSverigedemokraterna78617,7 %
CCenterpartiet58113,1 %
MModeraterna56712,8 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti3838,6 %
KDKristdemokraterna3828,6 %
VVänsterpartiet2966,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1052,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)841,9 %
Övriga partier300,7 %

Kommunvalet 2022 i Orsa

Kommunvalet 2022 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet1 66236,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna97821,2 %
SDSverigedemokraterna76416,6 %
MModeraterna4429,6 %
VVänsterpartiet2625,7 %
KDKristdemokraterna2575,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1653,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)651,4 %
Övriga partier140,3 %

Partiernas utveckling i Orsa 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Orsa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Orsa per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,2 %9,0 %20,8 %26,6 %32,9 %27,4 %
S35,4 %36,1 %33,1 %27,9 %26,8 %25,3 %
M20,9 %21,2 %14,5 %11,5 %13,4 %15,3 %
KD5,4 %4,7 %3,2 %7,2 %6,6 %7,1 %
C15,8 %10,2 %10,7 %11,0 %6,5 %6,6 %
V6,9 %6,2 %5,7 %8,1 %5,3 %6,2 %
MP4,9 %6,6 %5,0 %3,0 %3,7 %4,4 %
L4,1 %4,6 %2,8 %2,6 %2,8 %4,4 %
Övr3,4 %1,3 %4,4 %2,2 %2,0 %3,2 %
Valdeltagande76,0 %82,5 %84,8 %86,7 %84,7 %83,2 %

Valdeltagande i Orsa 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Orsa 2022

Så skiljer sig Orsa från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 32,9 % i Orsa mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 12,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +12,3
  • KD +1,3

Svagare än i riket

  • M −5,7
  • S −3,5
  • L −1,8
  • V −1,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Orsa, från 26,6 % till 32,9 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,0 % till 6,5 % (−4,5).

  • SD +6,3
  • C −4,5
  • V −2,7
  • M +1,9
  • S −1,1
  • MP +0,7
  • KD −0,6
  • L +0,2

Valdeltagande i Orsa

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Orsa på plats 162 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Orsa är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,5 % i Orsa Mellersta till 83,4 % i Orsa Södra.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Orsa Västra (37,4 %) och sitt svagaste i Orsa Östra (27,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orsa är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 36,1 % i kommunvalet mot 6,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 29,6 procentenheter.

  • C +29,6
  • SD −16,3
  • S −5,6
  • M −3,8
  • KD −1,0
  • V +0,4
  • MP −0,1

Största parti i Orsa sedan 2006

Största parti har skiftat i Orsa under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Orsa per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,4 %83,2 %
2022Sverigedemokraterna32,9 %84,7 %
2018Socialdemokraterna27,9 %86,7 %
2014Socialdemokraterna33,1 %84,8 %
2010Socialdemokraterna36,1 %82,5 %
2006Socialdemokraterna35,4 %76,0 %

Valresultat per valdistrikt i Orsa 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Orsa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Orsa, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Orsa MellerstaSD34,1 %C31,3 %74,5 %
Orsa SödraSD34,8 %C44,2 %83,4 %
Orsa VästraSD37,4 %C39,0 %80,7 %
Orsa ÖstraS33,4 %C31,4 %78,6 %
Skattungbyn-KallmoraSD30,7 %C40,2 %79,5 %

Utforska valdistrikten i Orsa på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022