Valresultat Orsa 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Orsa med 27,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (32,7 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orsa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 5 614
- Avgivna röster
- 4 673
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2026 i Orsa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 265 | 27,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 168 | 25,3 % |
| MModeraterna | 705 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 329 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 303 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 288 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 204 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 201 | 4,4 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 55 | 1,2 % |
| Övriga partier | 94 | 2,0 % |
Regionvalet 2026 i Orsa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 210 | 26,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 865 | 19,2 % |
| MModeraterna | 641 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 492 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 467 | 10,3 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 318 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 309 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 140 | 3,1 % |
| Övriga partier | 71 | 1,6 % |
Kommunvalet 2026 i Orsa — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Orsa har 31 mandat. Centerpartiet fick flest, 10 mandat (−1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 510 | 32,7 % | 10(−1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 002 | 21,7 % | 7(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 925 | 20,1 % | 6(+1) |
| MModeraterna | 518 | 11,2 % | 4(+1) |
| VVänsterpartiet | 245 | 5,3 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 214 | 4,6 % | 1(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 184 | 4,0 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 15 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Orsa 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Orsa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,5 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 3,2 % | 9,0 % | 20,8 % | 26,6 % | 32,9 % | 27,4 % |
| S | 35,4 % | 36,1 % | 33,1 % | 27,9 % | 26,8 % | 25,3 % |
| M | 20,9 % | 21,2 % | 14,5 % | 11,5 % | 13,4 % | 15,3 % |
| KD | 5,4 % | 4,7 % | 3,2 % | 7,2 % | 6,6 % | 7,1 % |
| C | 15,8 % | 10,2 % | 10,7 % | 11,0 % | 6,5 % | 6,6 % |
| V | 6,9 % | 6,2 % | 5,7 % | 8,1 % | 5,3 % | 6,2 % |
| MP | 4,9 % | 6,6 % | 5,0 % | 3,0 % | 3,7 % | 4,4 % |
| L | 4,1 % | 4,6 % | 2,8 % | 2,6 % | 2,8 % | 4,4 % |
| Övr | 3,4 % | 1,3 % | 4,4 % | 2,2 % | 2,0 % | 3,2 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 82,5 % | 84,8 % | 86,7 % | 84,7 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Orsa 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Orsa 2026
Så skiljer sig Orsa från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 27,4 % i Orsa mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,9
- KD +1,0
- Örebr +0,6
Svagare än i riket
- M −4,6
- S −2,7
- V −2,2
- MP −1,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Orsa, från 13,4 % till 15,3 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 32,9 % till 27,4 % (−5,5).
- SD −5,5
- M +1,9
- L +1,6
- S −1,5
- Örebr +1,2
- V +0,9
- MP +0,7
- KD +0,5
Valdeltagande i Orsa
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,2 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Orsa på plats 210 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Orsa är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,8 % i Orsa Mellersta till 82,9 % i Skattungbyn-Kallmora.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Orsa Västra (31,6 %) och sitt svagaste i Skattungbyn-Kallmora (23,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orsa är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 32,7 % i kommunvalet mot 6,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 26,2 procentenheter.
- C +26,2
- SD −7,4
- L −4,2
- M −4,1
- S −3,6
- KD −2,5
- V −0,9
- MP −0,4
Största parti i Orsa sedan 2006
Största parti har skiftat i Orsa under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,4 % | 83,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,9 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 84,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Orsa 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Orsa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Orsa Mellersta | S | 30,4 % | C | 28,9 % | 64,8 % |
| Orsa Södra | SD | 30,3 % | C | 40,5 % | 79,4 % |
| Orsa Västra | SD | 31,6 % | C | 37,8 % | 82,5 % |
| Orsa Östra | S | 32,4 % | S | 28,5 % | 74,5 % |
| Skattungbyn-Kallmora | SD | 23,1 % | C | 33,4 % | 82,9 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026