Valresultat Älvdalen 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Älvdalen med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (26,2 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvdalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Älvdalen på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
5 399
Avgivna röster
4 551
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2026 i Älvdalen

Riksdagsvalet 2026 i Älvdalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 46832,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 13325,3 %
MModeraterna62013,8 %
KDKristdemokraterna4199,3 %
CCenterpartiet3467,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1553,5 %
VVänsterpartiet1513,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1242,8 %
Övriga partier701,6 %

Regionvalet 2026 i Älvdalen

Regionvalet 2026 i Älvdalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 17526,7 %
SDSverigedemokraterna1 01523,1 %
MModeraterna58713,3 %
CCenterpartiet52912,0 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti4179,5 %
KDKristdemokraterna3688,4 %
VVänsterpartiet1774,0 %
MPMiljöpartiet de gröna631,4 %
Övriga partier721,6 %

Kommunvalet 2026 i Älvdalen — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Älvdalen har 35 mandat. Centerpartiet fick flest, 10 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Sverigedemokraterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Älvdalen: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
CCenterpartiet1 17726,2 %10(±0)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 03723,1 %8(−2)
SDSverigedemokraterna99122,1 %8(±0)
KommuKommunlistan3978,8 %3(+1)
MModeraterna3788,4 %3(−1)
VVänsterpartiet2655,9 %2(+1)
KDKristdemokraterna1643,7 %1(+1)
Övriga partier791,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Älvdalen 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Älvdalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Älvdalen per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,2 %7,9 %21,8 %28,5 %35,9 %32,7 %
S42,8 %41,7 %41,5 %32,1 %28,7 %25,3 %
M17,5 %22,8 %13,5 %10,9 %10,6 %13,8 %
KD5,3 %3,7 %2,2 %5,4 %8,0 %9,3 %
C14,5 %10,6 %9,6 %11,8 %6,6 %7,7 %
L4,0 %3,1 %2,3 %2,6 %1,9 %3,5 %
V4,7 %5,3 %4,5 %5,3 %3,5 %3,4 %
MP2,5 %3,7 %2,3 %1,6 %2,1 %2,8 %
Övr5,7 %1,2 %2,3 %1,8 %2,8 %1,6 %
Valdeltagande74,0 %81,2 %85,6 %86,6 %85,5 %84,3 %

Valdeltagande i Älvdalen 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Älvdalen 2026

Så skiljer sig Älvdalen från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 32,7 % i Älvdalen mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 15,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +15,2
  • KD +3,2
  • C +0,7

Svagare än i riket

  • M −6,0
  • V −5,0
  • MP −3,4
  • S −2,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Älvdalen, från 10,6 % till 13,8 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,7 % till 25,3 % (−3,4).

  • S −3,4
  • M +3,2
  • SD −3,2
  • L +1,6
  • KD +1,3
  • C +1,1
  • MP +0,7
  • V −0,1

Valdeltagande i Älvdalen

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,3 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Älvdalen på plats 170 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Älvdalen är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,1 % i Idre till 79,6 % i Rot.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Särna (38,7 %) och sitt svagaste i Idre (26,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvdalen är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,2 % i kommunvalet mot 7,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,5 procentenheter.

  • C +18,5
  • SD −10,6
  • KD −5,7
  • M −5,4
  • L −3,1
  • V +2,5
  • S −2,2

Största parti i Älvdalen sedan 2006

Största parti har skiftat i Älvdalen under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Älvdalen per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna32,7 %84,3 %
2022Sverigedemokraterna35,9 %85,5 %
2018Socialdemokraterna32,1 %86,6 %
2014Socialdemokraterna41,5 %85,6 %
2010Socialdemokraterna41,7 %81,2 %
2006Socialdemokraterna42,8 %74,0 %

Valresultat per valdistrikt i Älvdalen 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Älvdalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Älvdalen, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
IdreSD26,6 %S25,9 %71,1 %
KyrkbynS28,8 %C32,1 %76,0 %
RotSD37,1 %C35,8 %79,6 %
SärnaSD38,7 %Kommu47,6 %73,8 %
Väster-MyckelängSD38,3 %C34,6 %77,4 %
ÅsenSD37,1 %C35,0 %74,0 %

Utforska valdistrikten i Älvdalen på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026