Valresultat Ludvika 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ludvika med 32,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ludvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.

Se Ludvika på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,1 %
Röstberättigade
19 689
Avgivna röster
16 359
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2026 i Ludvika

Riksdagsvalet 2026 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 23332,4 %
SDSverigedemokraterna3 97524,6 %
MModeraterna2 72116,9 %
VVänsterpartiet1 1977,4 %
KDKristdemokraterna9145,7 %
CCenterpartiet7604,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5293,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5083,1 %
Övriga partier3071,9 %

Regionvalet 2026 i Ludvika

Regionvalet 2026 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 55334,4 %
MModeraterna3 35020,8 %
SDSverigedemokraterna2 41815,0 %
VVänsterpartiet1 4338,9 %
CCenterpartiet9966,2 %
KDKristdemokraterna9365,8 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti7414,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4082,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2381,5 %
Övriga partier560,3 %

Kommunvalet 2026 i Ludvika — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Ludvika har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Sverigedemokraterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Ludvika: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 01630,7 %14(±0)
MModeraterna3 72022,7 %11(+1)
SDSverigedemokraterna2 02212,4 %6(−1)
VVänsterpartiet1 4989,2 %4(±0)
CCenterpartiet1 3848,5 %4(±0)
DaladDalademokraterna1 2037,4 %3(+2)
KDKristdemokraterna6293,8 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna4983,0 %1(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2611,6 %0(−1)
Övriga partier1240,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Ludvika 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ludvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ludvika per valår
Parti200620102014201820222026
S49,4 %45,1 %40,6 %35,4 %35,2 %32,4 %
SD3,0 %7,6 %20,0 %23,2 %28,1 %24,6 %
M16,5 %20,7 %15,4 %14,1 %14,1 %16,9 %
V10,0 %8,2 %7,6 %8,3 %6,2 %7,4 %
KD4,0 %3,3 %2,4 %4,5 %4,7 %5,7 %
C6,1 %3,9 %4,1 %6,6 %4,6 %4,7 %
MP3,2 %5,1 %4,6 %2,9 %2,8 %3,3 %
L4,3 %5,0 %3,1 %3,5 %2,9 %3,1 %
Övr3,6 %1,1 %2,2 %1,6 %1,4 %1,9 %
Valdeltagande77,5 %82,6 %85,5 %87,1 %84,3 %83,1 %

Valdeltagande i Ludvika 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ludvika 2026

Så skiljer sig Ludvika från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,6 % i Ludvika mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,1
  • S +4,4

Svagare än i riket

  • M −3,0
  • MP −2,8
  • C −2,3
  • L −2,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Ludvika, från 14,1 % till 16,9 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,1 % till 24,6 % (−3,5).

  • SD −3,5
  • S −2,8
  • M +2,8
  • V +1,3
  • KD +1,0
  • MP +0,5
  • L +0,2
  • C +0,1

Valdeltagande i Ludvika

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,1 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ludvika på plats 219 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ludvika är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Näset till 88,5 % i Knutsbo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fredriksberg (49,8 %) och sitt svagaste i Sunnansjö-Saxdalen (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 4 av 15 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ludvika är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,4 % i kommunvalet mot 24,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,3 procentenheter.

  • SD −12,3
  • M +5,9
  • C +3,8
  • KD −1,8
  • S −1,7
  • V +1,7
  • L −1,6
  • MP −0,2

Största parti i Ludvika sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ludvika i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ludvika per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,4 %83,1 %
2022Socialdemokraterna35,2 %84,3 %
2018Socialdemokraterna35,4 %87,1 %
2014Socialdemokraterna40,6 %85,5 %
2010Socialdemokraterna45,1 %82,6 %
2006Socialdemokraterna49,4 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ludvika 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Ludvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ludvika, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Björkås-StallbackenSD35,6 %Dalad22,3 %79,6 %
Blötberget-GonäsSD33,2 %M23,8 %84,5 %
FredriksbergS49,8 %S53,7 %77,6 %
HögbergetS30,7 %S32,8 %82,9 %
KnutsboS32,2 %M29,9 %88,5 %
Kyrkbyn-NyhammarS32,9 %S33,0 %82,2 %
LorentsbergaS33,8 %S31,0 %84,3 %
Ludvika gårdS35,9 %S37,4 %77,5 %
Ludvika UlrikaS35,2 %S33,2 %75,1 %
MagnetenS33,0 %S32,4 %79,8 %
MarnäsS36,1 %S34,7 %76,6 %
NäsetS38,8 %S39,1 %71,8 %
Sunnansjö-SaxdalenSD32,5 %M28,1 %83,7 %
Sörvik-HåksbergS27,9 %M31,0 %87,5 %
ÖrabergetSD35,5 %S24,1 %74,4 %

Utforska valdistrikten i Ludvika på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026