Valresultat Hedemora 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hedemora med 28,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,4 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hedemora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,6 %
- Röstberättigade
- 11 836
- Avgivna röster
- 9 777
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2026 i Hedemora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 720 | 28,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 421 | 25,1 % |
| MModeraterna | 1 652 | 17,1 % |
| KDKristdemokraterna | 717 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 608 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 556 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 415 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 323 | 3,4 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 99 | 1,0 % |
| Övriga partier | 125 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Hedemora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 850 | 30,4 % |
| MModeraterna | 1 997 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 475 | 15,7 % |
| KDKristdemokraterna | 726 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 720 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 598 | 6,4 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 491 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 324 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 128 | 1,4 % |
| Övriga partier | 62 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Hedemora — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Hedemora har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 608 | 27,4 % | 10(+1) |
| MModeraterna | 2 146 | 22,5 % | 8(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 1 316 | 13,8 % | 5(−1) |
| CCenterpartiet | 901 | 9,5 % | 3(−1) |
| KommuKommunlistan | 785 | 8,2 % | 3(−1) |
| KDKristdemokraterna | 678 | 7,1 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 499 | 5,2 % | 2(+1) |
| VVänsterpartiet | 469 | 4,9 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 124 | 1,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Hedemora 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hedemora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,0 % | 36,4 % | 35,0 % | 30,6 % | 29,6 % | 28,2 % |
| SD | 3,1 % | 8,3 % | 17,5 % | 22,5 % | 28,8 % | 25,1 % |
| M | 19,4 % | 23,9 % | 17,7 % | 15,2 % | 16,1 % | 17,1 % |
| KD | 5,2 % | 4,6 % | 3,1 % | 6,9 % | 6,2 % | 7,4 % |
| C | 12,2 % | 9,6 % | 9,3 % | 10,0 % | 6,2 % | 6,3 % |
| V | 7,4 % | 6,4 % | 6,1 % | 7,5 % | 5,6 % | 5,8 % |
| MP | 4,5 % | 6,1 % | 4,5 % | 2,9 % | 3,5 % | 4,3 % |
| L | 4,1 % | 3,5 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,1 % | 3,4 % |
| Övr | 3,0 % | 1,3 % | 4,1 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 81,8 % | 84,6 % | 85,8 % | 83,3 % | 82,6 % |
Valdeltagande i Hedemora 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hedemora 2026
Så skiljer sig Hedemora från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Hedemora mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,6
- KD +1,3
- Örebr +0,4
- S +0,2
Svagare än i riket
- M −2,7
- V −2,6
- L −2,0
- MP −1,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Hedemora, från 2,1 % till 3,4 % (+1,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,8 % till 25,1 % (−3,7).
- SD −3,7
- S −1,4
- L +1,3
- KD +1,2
- M +1,0
- Örebr +1,0
- MP +0,8
- V +0,1
Valdeltagande i Hedemora
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,6 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hedemora på plats 231 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hedemora är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,2 % i Hedemora SÖ till 80,4 % i Husby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Långshyttan (36,9 %) och sitt svagaste i Husby (23,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hedemora är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,3 procentenheter.
- SD −11,3
- M +5,4
- C +3,1
- L −2,8
- MP +0,9
- S −0,8
- V −0,8
- KD −0,3
Största parti i Hedemora sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hedemora i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 82,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 83,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 85,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Hedemora 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Hedemora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hedemora NV | S | 28,1 % | S | 29,5 % | 78,9 % |
| Hedemora NÖ | S | 28,1 % | S | 28,1 % | 73,9 % |
| Hedemora SV | S | 29,4 % | S | 30,7 % | 76,2 % |
| Hedemora SÖ | S | 27,1 % | S | 27,3 % | 72,2 % |
| Husby | S | 23,8 % | S | 18,7 % | 80,4 % |
| Långshyttan | S | 36,9 % | S | 29,8 % | 79,6 % |
| Vikmanshyttan | SD | 32,7 % | S | 28,1 % | 79,4 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026