Valresultat Leksand 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Leksand med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,8 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Leksand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Leksand på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,5 %
Röstberättigade
12 240
Avgivna röster
10 707
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2014 i Leksand

Riksdagsvalet 2014 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 11029,4 %
MModeraterna2 51123,7 %
SDSverigedemokraterna1 24711,8 %
CCenterpartiet1 05610,0 %
KDKristdemokraterna7877,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6145,8 %
VVänsterpartiet5154,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4033,8 %
FIFeministiskt initiativ2642,5 %
Övriga partier770,7 %

Landstingsvalet 2014 i Leksand

Landstingsvalet 2014 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 76227,0 %
MModeraterna2 16121,1 %
CCenterpartiet1 26512,4 %
KDKristdemokraterna1 0109,9 %
VVänsterpartiet6696,5 %
SDSverigedemokraterna6546,4 %
dspdsp6055,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5685,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4914,8 %
Övriga partier390,4 %

Kommunvalet 2014 i Leksand

Kommunvalet 2014 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 49723,8 %
CCenterpartiet2 38422,7 %
MModeraterna1 36213,0 %
KDKristdemokraterna1 31312,5 %
ByPByP7807,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6746,4 %
SDSverigedemokraterna6125,8 %
VVänsterpartiet5495,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2902,8 %
Övriga partier370,4 %

Partiernas utveckling i Leksand 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Leksand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Leksand per valår
Parti200620102014201820222026
S31,4 %28,9 %29,4 %26,1 %29,8 %26,7 %
M25,3 %31,4 %23,7 %19,6 %18,6 %19,9 %
SD1,5 %4,0 %11,8 %16,2 %21,4 %18,3 %
C13,6 %9,4 %10,0 %12,9 %7,9 %8,5 %
KD10,6 %8,8 %7,4 %9,5 %8,1 %10,1 %
MP4,8 %6,5 %5,8 %3,6 %4,2 %5,4 %
V4,7 %4,1 %4,9 %7,0 %5,1 %4,7 %
L5,0 %5,3 %3,8 %3,6 %3,6 %5,0 %
Övr3,0 %1,5 %3,2 %1,4 %1,2 %1,3 %
Valdeltagande81,1 %85,0 %87,5 %89,5 %87,8 %87,3 %

Valdeltagande i Leksand 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Leksand 2014

Så skiljer sig Leksand från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 10,0 % i Leksand mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +3,9
  • KD +2,9
  • M +0,4

Svagare än i riket

  • S −1,6
  • FP −1,6
  • MP −1,1
  • SD −1,1

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Leksand, från 4,0 % till 11,8 % (+7,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,4 % till 23,7 % (−7,7).

  • SD +7,8
  • M −7,7
  • FI +2,0
  • FP −1,5
  • KD −1,3
  • V +0,7
  • MP −0,7
  • C +0,6

Valdeltagande i Leksand

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,5 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Leksand på plats 69 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Leksand är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,7 % i Insjön V - Ål-Kilen till 87,6 % i Siljansnäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Insjön V - Ål-Kilen (39,6 %) och sitt svagaste i Edshult - Åkerö - Övermo mfl (24,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 2 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Leksand är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,7 % i kommunvalet mot 10,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.

  • C +12,7
  • M −10,8
  • SD −6,0
  • S −5,6
  • KD +5,1
  • FP −1,0
  • MP +0,6
  • V +0,4

Största parti i Leksand sedan 2006

Största parti har skiftat i Leksand under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Leksand per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,7 %87,3 %
2022Socialdemokraterna29,8 %87,8 %
2018Socialdemokraterna26,1 %89,5 %
2014Socialdemokraterna29,4 %87,5 %
2010Moderaterna31,4 %85,0 %
2006Socialdemokraterna31,4 %81,1 %

Valresultat per valdistrikt i Leksand 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Leksand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Leksand, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Edshult - Åkerö - Övermo mflM30,0 %C26,0 %84,7 %
Häradsbygden - Heden - Djura mflS29,9 %S25,2 %85,1 %
Insjön V - Ål-KilenS39,6 %S28,7 %79,7 %
Insjön ÖS31,6 %S26,9 %85,5 %
Leksand VM28,4 %S23,6 %86,3 %
Leksand ÖS29,5 %C30,3 %87,1 %
LeksandsnoretS34,2 %S28,4 %80,5 %
SiljansnäsS28,1 %S22,2 %87,6 %
Tällberg mflS27,6 %C30,1 %84,0 %

Utforska valdistrikten i Leksand på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014