Valresultat Dalarnas län 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Dalarnas län med 37,5 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 83,8 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Dalarnas län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,8 %
Röstberättigade
217 072
Avgivna röster
181 942
Kommuner i länet
15

Riksdagsvalet 2010 i Dalarnas län

Riksdagsvalet 2010 i Dalarnas län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna67 13937,5 %
MModeraterna44 99725,1 %
CCenterpartiet14 0867,9 %
SDSverigedemokraterna12 4707,0 %
MPMiljöpartiet de gröna10 6525,9 %
VVänsterpartiet10 5335,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 7474,9 %
KDKristdemokraterna7 9254,4 %
Övriga partier2 6191,5 %

Landstingsvalet 2010 i Dalarnas län

Landstingsvalet 2010 i Dalarnas län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna66 77738,6 %
MModeraterna37 96922,0 %
CCenterpartiet17 62410,2 %
VVänsterpartiet9 5085,5 %
MPMiljöpartiet de gröna8 2094,7 %
SDSverigedemokraterna7 9944,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 9784,6 %
KDKristdemokraterna7 6984,5 %
dspdsp6 3443,7 %
SamvSamv1 7351,0 %
Övriga partier9950,6 %

Kommunvalet 2010 i Dalarnas län

Kommunvalet 2010 i Dalarnas län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna67 45738,3 %
MModeraterna32 42818,4 %
CCenterpartiet24 59714,0 %
VVänsterpartiet9 5725,4 %
SDSverigedemokraterna9 0285,1 %
MPMiljöpartiet de gröna8 3774,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 4594,2 %
KDKristdemokraterna7 0294,0 %
FAPFAP2 1131,2 %
OfaOfa1 8801,1 %
Övriga partier6 0413,4 %

Partiernas utveckling i Dalarnas län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Dalarnas län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+4,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • MP
  • V
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Dalarnas län per valår
Parti200620102014201820222026
S40,6 %37,5 %35,4 %30,7 %31,7 %29,5 %
M21,0 %25,1 %19,0 %16,7 %16,4 %18,4 %
C10,8 %7,9 %7,8 %10,0 %6,5 %6,5 %
SD2,8 %7,0 %16,8 %20,8 %25,7 %22,3 %
MP4,2 %5,9 %5,1 %3,3 %3,8 %4,7 %
V6,6 %5,9 %5,8 %7,3 %5,3 %5,8 %
L5,1 %4,9 %3,4 %3,6 %3,1 %4,0 %
KD5,4 %4,4 %3,5 %6,1 %6,0 %7,1 %
Övr3,5 %1,5 %3,3 %1,5 %1,5 %1,7 %
Valdeltagande78,7 %83,8 %86,2 %87,6 %85,4 %85,0 %

Valdeltagande i Dalarnas län 2006–2026

Länet mot riket.

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Dalarnas län 2010

Så skiljer sig Dalarnas län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 37,5 % i Dalarnas län mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,8
  • C +1,3
  • SD +1,3
  • V +0,3

Svagare än i riket

  • M −4,9
  • FP −2,2
  • MP −1,4
  • KD −1,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Dalarnas län, från 2,8 % till 7,0 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,6 % till 37,5 % (−3,1).

  • SD +4,2
  • M +4,1
  • S −3,1
  • C −2,9
  • MP +1,7
  • KD −1,0
  • V −0,7
  • FP −0,2

Valdeltagande i Dalarnas län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,8 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Dalarnas län är indelad i 168 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 67,6 % i Rönnäs 1 till 90,1 % i Ornäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fredriksberg (63,5 %) och sitt svagaste i Lugnet (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 136, Moderaterna i 31, Centerpartiet i 1 av 168 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Dalarnas län är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.

  • M −6,7
  • C +6,1
  • SD −1,8
  • MP −1,2
  • S +0,9
  • FP −0,6
  • V −0,4
  • KD −0,4

Största parti i Dalarnas län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Dalarnas län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Dalarnas län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,5 %85,0 %
2022Socialdemokraterna31,7 %85,4 %
2018Socialdemokraterna30,7 %87,6 %
2014Socialdemokraterna35,4 %86,2 %
2010Socialdemokraterna37,5 %83,8 %
2006Socialdemokraterna40,6 %78,7 %

Valresultat per kommun i Dalarnas län 2010

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Dalarnas län, riksdagsvalet 2010
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
AvestaS44,1 %83,7 %
BorlängeS39,6 %84,9 %
FalunS31,5 %85,4 %
GagnefS34,9 %85,8 %
HedemoraS36,4 %81,8 %
LeksandM31,4 %85,0 %
LudvikaS45,1 %82,6 %
Malung-SälenS36,5 %82,8 %
MoraS36,1 %81,5 %
OrsaS36,1 %82,5 %
RättvikS34,1 %81,8 %
SmedjebackenS50,9 %85,2 %
SäterS33,8 %83,6 %
VansbroS40,4 %82,1 %
ÄlvdalenS41,7 %81,2 %

Andra län 2010

Valresultat för alla kommuner 2010