Valresultat Jämtlands län 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Jämtlands län med 40,3 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 83,1 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 100 144
- Avgivna röster
- 83 203
- Kommuner i länet
- 8
Riksdagsvalet 2010 i Jämtlands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 33 013 | 40,3 % |
| MModeraterna | 18 193 | 22,2 % |
| CCenterpartiet | 10 487 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 5 340 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 339 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 155 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 122 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 340 | 2,9 % |
| Övriga partier | 947 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Jämtlands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 32 113 | 41,0 % |
| MModeraterna | 15 233 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 12 621 | 16,1 % |
| VVänsterpartiet | 5 372 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 666 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 338 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 123 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 869 | 2,4 % |
| RHVRHV | 914 | 1,2 % |
| Övriga partier | 73 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Jämtlands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 32 471 | 40,8 % |
| CCenterpartiet | 13 937 | 17,5 % |
| MModeraterna | 13 629 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 811 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 462 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 303 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 283 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 482 | 1,9 % |
| VVVV | 844 | 1,1 % |
| Övriga partier | 2 440 | 3,1 % |
Partiernas utveckling i Jämtlands län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jämtlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,8 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- MP
- L
- SD
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,4 % | 40,3 % | 39,8 % | 33,6 % | 36,1 % | 31,5 % |
| M | 17,4 % | 22,2 % | 17,3 % | 14,3 % | 14,8 % | 17,4 % |
| C | 16,9 % | 12,8 % | 11,3 % | 15,4 % | 9,1 % | 10,1 % |
| V | 8,3 % | 6,5 % | 6,3 % | 8,4 % | 5,6 % | 6,0 % |
| MP | 4,9 % | 6,5 % | 5,7 % | 3,6 % | 5,0 % | 6,6 % |
| L | 4,1 % | 3,9 % | 2,8 % | 2,9 % | 2,6 % | 3,5 % |
| SD | 1,6 % | 3,8 % | 11,0 % | 15,6 % | 20,1 % | 17,6 % |
| KD | 3,7 % | 2,9 % | 2,5 % | 4,8 % | 5,4 % | 5,5 % |
| Övr | 2,7 % | 1,2 % | 3,2 % | 1,5 % | 1,3 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 83,1 % | 85,3 % | 87,1 % | 85,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Jämtlands län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Jämtlands län 2010
Så skiljer sig Jämtlands län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 40,3 % i Jämtlands län mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,6
- C +6,2
- V +0,9
Svagare än i riket
- M −7,9
- FP −3,2
- KD −2,7
- SD −1,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Jämtlands län, från 17,4 % till 22,2 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 16,9 % till 12,8 % (−4,1).
- M +4,8
- C −4,1
- SD +2,2
- V −1,8
- MP +1,6
- JL −1,2
- KD −0,9
- FP −0,3
Valdeltagande i Jämtlands län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,1 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Jämtlands län är indelad i 91 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 69,6 % i Bräcke 1 till 89,8 % i Östersund 19.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älvros-Ängersjö (61,1 %) och sitt svagaste i Åre (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 82, Moderaterna i 9 av 91 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jämtlands län är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 17,1 % i kommunvalet mot 22,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.
- M −5,1
- C +4,7
- SD −0,9
- MP −0,9
- V −0,5
- S +0,5
- FP +0,3
Största parti i Jämtlands län sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jämtlands län i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 85,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 83,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 77,9 % |
Valresultat per kommun i Jämtlands län 2010
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.