Valresultat Östersund 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Östersund med 37,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,6 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 35 valdistrikt.

Se Östersund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
47 215
Avgivna röster
39 799
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2010 i Östersund

Riksdagsvalet 2010 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 84437,8 %
MModeraterna9 38423,9 %
CCenterpartiet4 59811,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3 1938,1 %
VVänsterpartiet2 5756,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7534,5 %
KDKristdemokraterna1 2343,1 %
SDSverigedemokraterna1 2313,1 %
Övriga partier4851,2 %

Landstingsvalet 2010 i Östersund

Landstingsvalet 2010 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 12837,9 %
MModeraterna7 88821,1 %
CCenterpartiet6 14116,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2 7987,5 %
VVänsterpartiet2 6457,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8234,9 %
KDKristdemokraterna9082,4 %
SDSverigedemokraterna8262,2 %
Övriga partier1490,4 %

Kommunvalet 2010 i Östersund

Kommunvalet 2010 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 91039,6 %
MModeraterna7 48419,9 %
CCenterpartiet6 41617,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2 8877,7 %
VVänsterpartiet2 3656,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8945,0 %
SDSverigedemokraterna8492,3 %
KDKristdemokraterna7862,1 %
Övriga partier340,1 %

Partiernas utveckling i Östersund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • KD
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östersund per valår
Parti200620102014201820222026
S38,4 %37,8 %37,9 %33,3 %37,7 %33,7 %
M18,9 %23,9 %18,9 %15,6 %15,4 %17,4 %
C15,8 %11,7 %9,7 %14,2 %8,9 %10,1 %
MP6,1 %8,1 %7,3 %4,4 %5,8 %7,3 %
V8,1 %6,6 %6,6 %9,1 %6,0 %6,9 %
L4,9 %4,5 %3,7 %3,7 %3,1 %3,8 %
KD3,8 %3,1 %2,7 %5,1 %5,0 %4,9 %
SD1,3 %3,1 %9,3 %13,3 %16,6 %14,4 %
Övr2,6 %1,2 %3,9 %1,3 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande79,9 %84,3 %86,2 %87,9 %85,1 %85,5 %

Valdeltagande i Östersund 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östersund 2010

Så skiljer sig Östersund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 37,8 % i Östersund mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,1
  • C +5,1
  • V +0,9
  • MP +0,8

Svagare än i riket

  • M −6,2
  • FP −2,6
  • SD −2,6
  • KD −2,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Östersund, från 18,9 % till 23,9 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 15,8 % till 11,7 % (−4,1).

  • M +5,0
  • C −4,1
  • MP +2,0
  • SD +1,9
  • V −1,6
  • KD −0,7
  • S −0,6
  • FP −0,5

Valdeltagande i Östersund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,3 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Östersund på plats 149 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östersund är indelad i 35 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,1 % i Torvalla övre till 89,8 % i Östersund 19.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östersund 20 (56,3 %) och sitt svagaste i Östersund 8 (25,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 30, Moderaterna i 5 av 35 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östersund är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,1 % i kommunvalet mot 11,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,4 procentenheter.

  • C +5,4
  • M −4,0
  • S +1,9
  • KD −1,1
  • SD −0,9
  • FP +0,6
  • MP −0,5
  • V −0,3

Största parti i Östersund sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Östersund i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Östersund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,7 %85,5 %
2022Socialdemokraterna37,7 %85,1 %
2018Socialdemokraterna33,3 %87,9 %
2014Socialdemokraterna37,9 %86,2 %
2010Socialdemokraterna37,8 %84,3 %
2006Socialdemokraterna38,4 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Östersund 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 35 valdistrikten i Östersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östersund, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brunflo 1S48,8 %S51,5 %81,7 %
Brunflo 2S44,5 %S45,9 %79,8 %
Brunflo 3S43,5 %S46,7 %84,0 %
Frösö 1 och 2S36,6 %S37,4 %79,5 %
Frösö 3S30,7 %S31,9 %81,4 %
Frösö 4M27,4 %S29,3 %82,1 %
Frösö 5S32,2 %S34,4 %85,2 %
Frösö 6M29,3 %S31,6 %88,0 %
Frösö 7S30,1 %S32,5 %83,7 %
HäggenåsS32,6 %S35,8 %81,4 %
Lit 1S39,9 %S41,0 %79,9 %
Lit 2S33,4 %C32,5 %82,3 %
Marieby-Böle-SunneS29,3 %C34,9 %84,2 %
Torvalla nedreS47,6 %S49,9 %82,4 %
Torvalla övreS50,7 %S51,9 %76,1 %
Torvalla-OpeS40,8 %S42,0 %80,7 %
Ångsta-Rossbol-Tand-NäsS41,6 %S42,0 %81,1 %
Östersund 1S33,6 %S35,5 %78,4 %
Östersund 2M31,0 %S29,4 %80,2 %
Östersund 3S31,1 %S33,0 %78,0 %
Östersund 4S34,5 %S38,8 %80,8 %
Östersund 5S36,9 %S39,7 %77,9 %
Östersund 6S36,4 %S39,7 %80,4 %
Östersund 7S40,3 %S45,0 %87,2 %
Östersund 8M34,3 %S28,8 %85,4 %
Östersund 9M29,8 %S28,7 %82,2 %
Östersund 10S46,1 %S49,3 %86,2 %
Östersund 11S53,4 %S54,2 %76,9 %
Östersund 12 och 15S48,1 %S48,8 %83,6 %
Östersund 13S36,4 %S39,0 %82,8 %
Östersund 14S38,5 %S39,1 %82,5 %
Östersund 16S41,3 %S42,4 %83,7 %
Östersund 18S40,6 %S41,2 %86,8 %
Östersund 19S35,2 %S38,2 %89,8 %
Östersund 20S56,3 %S60,7 %80,0 %

Utforska valdistrikten i Östersund på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2010 · Alla kommuner 2010