Valresultat Härjedalen 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Härjedalen med 44,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,8 %). Valdeltagandet var 80,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härjedalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Härjedalen på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,6 %
Röstberättigade
8 510
Avgivna röster
6 857
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2010 i Härjedalen

Riksdagsvalet 2010 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 00444,6 %
MModeraterna1 49822,2 %
CCenterpartiet6349,4 %
SDSverigedemokraterna4707,0 %
VVänsterpartiet4046,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2583,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2563,8 %
KDKristdemokraterna1582,3 %
Övriga partier570,8 %

Landstingsvalet 2010 i Härjedalen

Landstingsvalet 2010 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 96945,9 %
MModeraterna1 17718,2 %
CCenterpartiet6189,6 %
VVänsterpartiet4046,2 %
SDSverigedemokraterna3485,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3365,2 %
RHVRHV2463,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1862,9 %
KDKristdemokraterna1712,6 %
Övriga partier150,2 %

Kommunvalet 2010 i Härjedalen

Kommunvalet 2010 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 79341,8 %
MModeraterna1 01415,2 %
CCenterpartiet87613,1 %
VOXHVOXH6299,4 %
SDSverigedemokraterna5117,7 %
VVänsterpartiet3645,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2744,1 %
KDKristdemokraterna1251,9 %
MPMiljöpartiet de gröna871,3 %
Övriga partier60,1 %

Partiernas utveckling i Härjedalen 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härjedalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • V
  • L
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härjedalen per valår
Parti200620102014201820222026
S46,1 %44,6 %42,9 %34,9 %33,4 %28,8 %
M16,9 %22,2 %17,1 %14,0 %13,4 %17,8 %
C12,8 %9,4 %10,5 %13,9 %8,0 %8,1 %
SD2,7 %7,0 %15,2 %18,8 %25,5 %22,4 %
V8,2 %6,0 %5,2 %7,1 %5,5 %4,4 %
L4,7 %3,8 %2,1 %2,8 %3,0 %3,7 %
MP2,2 %3,8 %3,0 %1,9 %3,0 %4,7 %
KD3,7 %2,3 %1,9 %4,3 %6,8 %8,0 %
Övr2,5 %0,8 %2,2 %2,3 %1,3 %2,1 %
Valdeltagande76,5 %80,6 %82,8 %84,5 %83,4 %83,8 %

Valdeltagande i Härjedalen 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härjedalen 2010

Så skiljer sig Härjedalen från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 44,6 % i Härjedalen mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 13,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,9
  • C +2,9
  • SD +1,3
  • V +0,4

Svagare än i riket

  • M −7,8
  • MP −3,5
  • KD −3,3
  • FP −3,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Härjedalen, från 16,9 % till 22,2 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,8 % till 9,4 % (−3,4).

  • M +5,3
  • SD +4,2
  • C −3,4
  • V −2,2
  • MP +1,6
  • S −1,5
  • KD −1,4
  • JL −1,2

Valdeltagande i Härjedalen

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,6 %, vilket är 4,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Härjedalen på plats 267 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Härjedalen är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Ytterhogdal-Överhogdal till 83,4 % i Vemdalen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älvros-Ängersjö (61,1 %) och sitt svagaste i Funäsdalen (32,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härjedalen är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 15,2 % i kommunvalet mot 22,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.

  • M −7,0
  • C +3,7
  • S −2,8
  • MP −2,5
  • SD +0,7
  • V −0,5
  • FP +0,3

Största parti i Härjedalen sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Härjedalen i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Härjedalen per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,8 %83,8 %
2022Socialdemokraterna33,4 %83,4 %
2018Socialdemokraterna34,9 %84,5 %
2014Socialdemokraterna42,9 %82,8 %
2010Socialdemokraterna44,6 %80,6 %
2006Socialdemokraterna46,1 %76,5 %

Valresultat per valdistrikt i Härjedalen 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Härjedalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härjedalen, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
FunäsdalenM33,0 %M33,3 %76,0 %
GlöteS33,9 %S26,5 %73,5 %
HedeS45,3 %S41,6 %79,1 %
LillhärdalS51,1 %S48,3 %78,5 %
Sveg VS46,1 %S41,9 %79,0 %
Sveg yttreS44,1 %S42,0 %79,8 %
Sveg ÖS54,4 %S51,1 %81,5 %
VemdalenS41,3 %S40,6 %83,4 %
Ytterhogdal-ÖverhogdalS52,9 %S46,4 %73,4 %
Älvros-ÄngersjöS61,1 %S56,2 %82,7 %

Utforska valdistrikten i Härjedalen på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2010 · Alla kommuner 2010