Valresultat Åre 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Åre med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,6 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Åre på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,4 %
Röstberättigade
7 926
Avgivna röster
6 612
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2010 i Åre

Riksdagsvalet 2010 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 05231,6 %
MModeraterna1 73226,7 %
CCenterpartiet94914,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5648,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3385,2 %
VVänsterpartiet3154,9 %
KDKristdemokraterna2574,0 %
SDSverigedemokraterna2043,1 %
Övriga partier761,2 %

Landstingsvalet 2010 i Åre

Landstingsvalet 2010 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 19535,8 %
MModeraterna1 40522,9 %
CCenterpartiet1 04617,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4807,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3946,4 %
VVänsterpartiet2564,2 %
KDKristdemokraterna2153,5 %
SDSverigedemokraterna981,6 %
Övriga partier340,6 %

Kommunvalet 2010 i Åre

Kommunvalet 2010 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 08832,6 %
CCenterpartiet1 12617,6 %
MModeraterna1 08316,9 %
VVVV84413,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4196,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3765,9 %
KDKristdemokraterna1562,4 %
FNOFNO1382,2 %
VVänsterpartiet1201,9 %
Övriga partier641,0 %

Partiernas utveckling i Åre 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Åre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−4,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • KD
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Åre per valår
Parti200620102014201820222026
S32,0 %31,6 %31,6 %26,2 %32,1 %26,8 %
M22,9 %26,7 %21,6 %15,4 %15,8 %17,7 %
C19,1 %14,6 %13,7 %21,6 %11,8 %14,5 %
MP6,5 %8,7 %8,8 %6,2 %8,5 %11,3 %
L4,2 %5,2 %3,1 %2,7 %3,6 %4,1 %
V6,3 %4,9 %4,9 %8,2 %5,5 %5,4 %
KD5,0 %4,0 %4,0 %4,8 %4,9 %5,8 %
SD1,6 %3,1 %9,4 %13,2 %16,6 %12,7 %
Övr2,5 %1,2 %3,0 %1,7 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande76,1 %83,4 %86,1 %88,6 %86,8 %87,0 %

Valdeltagande i Åre 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Åre 2010

Så skiljer sig Åre från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 14,6 % i Åre mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +8,1
  • MP +1,4
  • S +1,0

Svagare än i riket

  • M −3,4
  • SD −2,6
  • FP −1,8
  • KD −1,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Åre, från 22,9 % till 26,7 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 19,1 % till 14,6 % (−4,5).

  • C −4,5
  • M +3,8
  • MP +2,2
  • SD +1,6
  • V −1,4
  • JL −1,1
  • FP +1,0
  • KD −1,0

Valdeltagande i Åre

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,4 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Åre på plats 192 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Åre är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Kall till 84,0 % i Undersåker.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Järpen (51,8 %) och sitt svagaste i Åre (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åre är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,9 % i kommunvalet mot 26,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.

  • M −9,8
  • V −3,0
  • C +2,9
  • MP −2,8
  • SD −2,2
  • KD −1,5
  • FP +1,3
  • S +0,9

Största parti i Åre sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Åre i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Åre per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,8 %87,0 %
2022Socialdemokraterna32,1 %86,8 %
2018Socialdemokraterna26,2 %88,6 %
2014Socialdemokraterna31,6 %86,1 %
2010Socialdemokraterna31,6 %83,4 %
2006Socialdemokraterna32,0 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Åre 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Åre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Åre, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Duved-StorlienS37,2 %S42,4 %80,4 %
Hallen-MarbyS28,2 %C40,8 %80,7 %
JärpenS51,8 %S39,3 %80,1 %
KallS39,6 %S33,7 %78,1 %
MattmarS28,5 %C28,6 %82,5 %
MörsilS41,1 %S44,9 %78,6 %
UndersåkerS25,1 %S25,5 %84,0 %
ÅreM42,2 %M29,4 %81,8 %

Utforska valdistrikten i Åre på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2010 · Alla kommuner 2010