Valresultat Åre 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Åre med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,0 %). Valdeltagandet var 76,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Åre på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
76,1 %
Röstberättigade
7 664
Avgivna röster
5 833
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2006 i Åre

Riksdagsvalet 2006 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 82232,0 %
MModeraterna1 30422,9 %
CCenterpartiet1 08719,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3706,5 %
VVänsterpartiet3586,3 %
KDKristdemokraterna2825,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2374,2 %
SDSverigedemokraterna891,6 %
JLJL601,1 %
Övriga partier811,4 %

Landstingsvalet 2006 i Åre

Landstingsvalet 2006 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 83433,8 %
CCenterpartiet1 21422,4 %
MModeraterna1 17521,7 %
VVänsterpartiet3065,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2955,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2715,0 %
KDKristdemokraterna2684,9 %
Övriga partier561,0 %

Kommunvalet 2006 i Åre

Kommunvalet 2006 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 99234,0 %
CCenterpartiet1 47425,2 %
MModeraterna1 16619,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2874,9 %
KDKristdemokraterna2624,5 %
VVänsterpartiet2303,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2113,6 %
FNOFNO1893,2 %
Övriga partier390,7 %

Partiernas utveckling i Åre 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Åre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • MP
  • V
  • KD
  • L
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Åre per valår
Parti200620102014201820222026
S32,0 %31,6 %31,6 %26,2 %32,1 %26,8 %
M22,9 %26,7 %21,6 %15,4 %15,8 %17,7 %
C19,1 %14,6 %13,7 %21,6 %11,8 %14,5 %
MP6,5 %8,7 %8,8 %6,2 %8,5 %11,3 %
V6,3 %4,9 %4,9 %8,2 %5,5 %5,4 %
KD5,0 %4,0 %4,0 %4,8 %4,9 %5,8 %
L4,2 %5,2 %3,1 %2,7 %3,6 %4,1 %
Övr2,5 %1,2 %3,0 %1,7 %1,2 %1,7 %
SD1,6 %3,1 %9,4 %13,2 %16,6 %12,7 %
Valdeltagande76,1 %83,4 %86,1 %88,6 %86,8 %87,0 %

Valdeltagande i Åre 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Åre 2006

Så skiljer sig Åre från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 19,1 % i Åre mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +11,2
  • MP +1,3
  • JL +0,6
  • V +0,5

Svagare än i riket

  • FP −3,3
  • S −3,2
  • M −3,2
  • KD −1,7

Valdeltagande i Åre

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,1 %, vilket är 4,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Åre på plats 257 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Åre är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 68,8 % i Marby till 81,7 % i Mattmar.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mörsil (47,8 %) och sitt svagaste i Åre (17,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Centerpartiet i 2, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åre är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,2 % i kommunvalet mot 19,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.

  • C +6,1
  • M −3,0
  • MP −2,9
  • V −2,4
  • S +2,0
  • FP +0,7
  • KD −0,5

Största parti i Åre sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Åre i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Åre per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,8 %87,0 %
2022Socialdemokraterna32,1 %86,8 %
2018Socialdemokraterna26,2 %88,6 %
2014Socialdemokraterna31,6 %86,1 %
2010Socialdemokraterna31,6 %83,4 %
2006Socialdemokraterna32,0 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Åre 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Åre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Åre, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DuvedS33,8 %S36,8 %75,6 %
HallenC33,1 %C48,7 %76,8 %
JärpenS45,0 %S49,8 %75,8 %
KallS41,9 %S37,7 %75,7 %
MarbyS28,9 %C41,1 %68,8 %
MattmarC36,6 %C46,0 %81,7 %
MörsilS47,8 %S49,3 %77,4 %
StorlienS43,6 %S40,7 %69,2 %
UndersåkerS26,4 %S29,7 %81,3 %
ÅreM39,6 %M34,1 %73,6 %

Utforska valdistrikten i Åre på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2006 · Alla kommuner 2006