Valresultat Bräcke 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Bräcke med 48,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (48,4 %). Valdeltagandet var 74,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bräcke ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 74,7 %
- Röstberättigade
- 5 563
- Avgivna röster
- 4 157
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2006 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 965 | 48,2 % |
| CCenterpartiet | 612 | 15,0 % |
| MModeraterna | 601 | 14,8 % |
| VVänsterpartiet | 399 | 9,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 126 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 121 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 93 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 52 | 1,3 % |
| JLJL | 52 | 1,3 % |
| Övriga partier | 51 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 955 | 48,8 % |
| CCenterpartiet | 679 | 17,0 % |
| MModeraterna | 588 | 14,7 % |
| VVänsterpartiet | 383 | 9,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 158 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 122 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 77 | 1,9 % |
| Övriga partier | 43 | 1,1 % |
Kommunvalet 2006 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 017 | 48,4 % |
| CCenterpartiet | 774 | 18,6 % |
| MModeraterna | 639 | 15,3 % |
| VVänsterpartiet | 381 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 173 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 112 | 2,7 % |
| Övriga partier | 71 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Bräcke 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bräcke i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- MP
- L
- Övr
- KD
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % | 49,9 % | 47,4 % | 38,2 % | 36,8 % | 33,4 % |
| C | 15,0 % | 12,1 % | 11,6 % | 14,2 % | 8,1 % | 7,8 % |
| M | 14,8 % | 17,6 % | 13,0 % | 12,4 % | 13,1 % | 16,0 % |
| V | 9,8 % | 6,8 % | 6,2 % | 7,4 % | 4,6 % | 5,2 % |
| MP | 3,1 % | 3,8 % | 2,8 % | 1,4 % | 2,5 % | 3,5 % |
| L | 3,0 % | 3,4 % | 2,0 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,7 % |
| Övr | 2,6 % | 1,1 % | 3,0 % | 1,8 % | 1,2 % | 2,4 % |
| KD | 2,3 % | 1,4 % | 1,3 % | 3,9 % | 4,8 % | 5,2 % |
| SD | 1,3 % | 3,9 % | 12,6 % | 19,2 % | 27,6 % | 23,7 % |
| Valdeltagande | 74,7 % | 82,1 % | 83,9 % | 85,0 % | 82,7 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Bräcke 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bräcke 2006
Så skiljer sig Bräcke från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 48,2 % i Bräcke mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,0
- C +7,1
- V +4,0
- JL +0,8
Svagare än i riket
- M −11,3
- FP −4,5
- KD −4,3
- MP −2,1
Valdeltagande i Bräcke
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 74,7 %, vilket är 5,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Bräcke på plats 276 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bräcke är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 66,3 % i Bräcke 1 till 80,5 % i Sundsjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bräcke 1 (60,0 %) och sitt svagaste i Sundsjö (38,7 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bräcke är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,6 % i kommunvalet mot 15,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- C +3,5
- V −0,7
- M +0,6
- MP −0,4
- S +0,2
Största parti i Bräcke sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bräcke i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 80,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 82,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,9 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 74,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Bräcke 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Bräcke. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bodsjö | S | 45,6 % | S | 44,0 % | 74,6 % |
| Bräcke 1 | S | 60,0 % | S | 60,5 % | 66,3 % |
| Bräcke 2 | S | 47,4 % | S | 47,8 % | 77,0 % |
| Gällö | S | 43,3 % | S | 45,0 % | 76,7 % |
| Kälarne | S | 47,3 % | S | 43,5 % | 76,2 % |
| Pilgrimstad | S | 53,8 % | S | 59,6 % | 76,4 % |
| Sundsjö | S | 38,7 % | S | 38,7 % | 80,5 % |
| Sörbygden | S | 49,8 % | S | 51,8 % | 76,1 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2006 · Alla kommuner 2006