Valresultat Krokom 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Krokom med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 75,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Krokom ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 75,5 %
- Röstberättigade
- 10 709
- Avgivna röster
- 8 084
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2006 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 036 | 38,4 % |
| CCenterpartiet | 1 757 | 22,2 % |
| MModeraterna | 1 212 | 15,3 % |
| VVänsterpartiet | 551 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 424 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 324 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 264 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 125 | 1,6 % |
| JLJL | 101 | 1,3 % |
| Övriga partier | 115 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 858 | 37,4 % |
| CCenterpartiet | 1 865 | 24,4 % |
| MModeraterna | 1 119 | 14,6 % |
| VVänsterpartiet | 605 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 434 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 325 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 320 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 81 | 1,1 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 042 | 37,2 % |
| CCenterpartiet | 2 115 | 25,9 % |
| MModeraterna | 1 158 | 14,2 % |
| VVänsterpartiet | 628 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 462 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 393 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 264 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 87 | 1,1 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Krokom 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Krokom i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,0 % | 37,0 % | 31,1 % | 33,0 % | 28,0 % |
| C | 22,2 % | 18,1 % | 15,6 % | 18,7 % | 10,7 % | 11,5 % |
| M | 15,3 % | 21,3 % | 17,6 % | 14,1 % | 15,5 % | 17,7 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,6 % | 8,3 % | 5,3 % | 4,8 % |
| MP | 5,4 % | 6,2 % | 4,7 % | 3,1 % | 5,1 % | 7,1 % |
| KD | 4,1 % | 3,2 % | 2,8 % | 5,6 % | 6,1 % | 6,4 % |
| L | 3,3 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,4 % |
| Övr | 2,7 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,9 % |
| SD | 1,6 % | 3,5 % | 10,7 % | 15,6 % | 21,3 % | 19,1 % |
| Valdeltagande | 75,5 % | 83,2 % | 85,7 % | 88,5 % | 87,3 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Krokom 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Krokom 2006
Så skiljer sig Krokom från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 22,2 % i Krokom mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 14,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +14,3
- S +3,2
- V +1,1
- JL +0,8
Svagare än i riket
- M −10,7
- FP −4,2
- KD −2,5
- SD −1,4
Valdeltagande i Krokom
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 75,5 %, vilket är 4,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Krokom på plats 271 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Krokom är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,0 % i Föllinge-Laxsjö-Hotagen till 83,2 % i Kyrkbygden.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Krokom (49,6 %) och sitt svagaste i Kyrkbygden (26,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Centerpartiet i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Krokom är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,9 % i kommunvalet mot 22,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- C +3,7
- M −1,1
- S −1,1
- V +0,7
- KD +0,7
- MP +0,3
- FP −0,1
Största parti i Krokom sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Krokom i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 75,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Krokom 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Krokom. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alsenbygden | S | 38,3 % | S | 41,6 % | 77,3 % |
| Aspås | S | 35,5 % | S | 37,1 % | 80,3 % |
| Dvärsätt | S | 42,0 % | S | 42,1 % | 76,3 % |
| Föllinge-Laxsjö-Hotagen | S | 35,9 % | S | 33,4 % | 68,0 % |
| Krokom | S | 49,6 % | S | 50,6 % | 76,5 % |
| Kyrkbygden | C | 33,3 % | C | 45,5 % | 83,2 % |
| Nälden | S | 40,4 % | S | 40,5 % | 75,4 % |
| Offerdalsbygden | S | 35,4 % | S | 33,9 % | 74,0 % |
| Ås | S | 33,7 % | S | 30,8 % | 77,3 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2006 · Alla kommuner 2006