Valresultat Krokom 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Krokom med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,9 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Krokom ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Krokom på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,3 %
Röstberättigade
11 366
Avgivna röster
9 919
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2022 i Krokom

Riksdagsvalet 2022 i Krokom: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 23133,0 %
SDSverigedemokraterna2 08421,3 %
MModeraterna1 52415,5 %
CCenterpartiet1 05110,7 %
KDKristdemokraterna5946,1 %
VVänsterpartiet5215,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4965,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1952,0 %
Övriga partier1091,1 %

Regionvalet 2022 i Krokom

Regionvalet 2022 i Krokom: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 12633,0 %
CCenterpartiet1 46215,4 %
MModeraterna1 45115,3 %
SDSverigedemokraterna1 24813,2 %
KDKristdemokraterna94310,0 %
VVänsterpartiet7037,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3023,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1831,9 %
Övriga partier560,6 %

Kommunvalet 2022 i Krokom

Kommunvalet 2022 i Krokom: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 77728,9 %
CCenterpartiet2 22623,2 %
MModeraterna1 50615,7 %
SDSverigedemokraterna1 19912,5 %
VVänsterpartiet6626,9 %
KDKristdemokraterna4634,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3313,4 %
JVKJämtlands Väl Krokom3253,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1021,1 %
Övriga partier160,2 %

Partiernas utveckling i Krokom 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Krokom i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−8,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Krokom per valår
Parti200620102014201820222026
S38,4 %37,0 %37,0 %31,1 %33,0 %28,0 %
SD1,6 %3,5 %10,7 %15,6 %21,3 %19,1 %
M15,3 %21,3 %17,6 %14,1 %15,5 %17,7 %
C22,2 %18,1 %15,6 %18,7 %10,7 %11,5 %
KD4,1 %3,2 %2,8 %5,6 %6,1 %6,4 %
V7,0 %6,4 %6,6 %8,3 %5,3 %4,8 %
MP5,4 %6,2 %4,7 %3,1 %5,1 %7,1 %
L3,3 %3,2 %2,3 %2,3 %2,0 %3,4 %
Övr2,7 %1,0 %2,7 %1,1 %1,1 %1,9 %
Valdeltagande75,5 %83,2 %85,7 %88,5 %87,3 %86,9 %

Valdeltagande i Krokom 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Krokom 2022

Så skiljer sig Krokom från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Centerpartiet, som fick 10,7 % i Krokom mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +4,0
  • S +2,6
  • KD +0,7
  • SD +0,7

Svagare än i riket

  • M −3,6
  • L −2,6
  • V −1,4
  • MP −0,0

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Krokom, från 15,6 % till 21,3 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 18,7 % till 10,7 % (−8,0).

  • C −8,0
  • SD +5,7
  • V −3,0
  • MP +1,9
  • S +1,9
  • M +1,4
  • KD +0,4
  • L −0,3

Valdeltagande i Krokom

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,3 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Krokom på plats 60 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Krokom är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,5 % i Föllinge-Laxsjö-Hotagen till 91,4 % i Ås Södra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Krokom (41,9 %) och sitt svagaste i Aspås (26,0 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Krokom är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,2 % i kommunvalet mot 10,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,5 procentenheter.

  • C +12,5
  • SD −8,8
  • S −4,0
  • MP −1,6
  • V +1,6
  • KD −1,2
  • M +0,1

Största parti i Krokom sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Krokom i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Krokom per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,0 %86,9 %
2022Socialdemokraterna33,0 %87,3 %
2018Socialdemokraterna31,1 %88,5 %
2014Socialdemokraterna37,0 %85,7 %
2010Socialdemokraterna37,0 %83,2 %
2006Socialdemokraterna38,4 %75,5 %

Valresultat per valdistrikt i Krokom 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Krokom. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Krokom, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlsenbygdenS31,1 %S29,2 %83,9 %
AspåsS26,0 %C27,1 %87,6 %
DvärsättS34,2 %S29,7 %88,3 %
Föllinge-Laxsjö-HotagenS31,1 %S26,5 %79,5 %
KrokomS41,9 %S40,0 %80,4 %
NäldenS32,6 %S27,7 %82,6 %
OfferdalsbygdenS30,5 %S28,3 %83,4 %
RödöbygdenS27,7 %C32,3 %88,1 %
Ås NorraS34,0 %S27,8 %89,1 %
Ås SödraS36,3 %S30,6 %91,4 %

Utforska valdistrikten i Krokom på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2022 · Alla kommuner 2022