Valresultat Åre 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Åre med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,9 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 9 076
- Avgivna röster
- 7 880
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2022 i Åre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 497 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 290 | 16,6 % |
| MModeraterna | 1 231 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 920 | 11,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 663 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 425 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 380 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 281 | 3,6 % |
| Övriga partier | 92 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Åre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 547 | 33,5 % |
| CCenterpartiet | 1 223 | 16,1 % |
| MModeraterna | 1 152 | 15,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 759 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 578 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 550 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 520 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 233 | 3,1 % |
| Övriga partier | 52 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Åre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 021 | 25,9 % |
| VVVästjämtlands Väl | 1 603 | 20,6 % |
| CCenterpartiet | 1 270 | 16,3 % |
| MModeraterna | 871 | 11,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 828 | 10,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 576 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 335 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 208 | 2,7 % |
| Övriga partier | 80 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Åre 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−9,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,0 % | 31,6 % | 31,6 % | 26,2 % | 32,1 % | 26,8 % |
| SD | 1,6 % | 3,1 % | 9,4 % | 13,2 % | 16,6 % | 12,7 % |
| M | 22,9 % | 26,7 % | 21,6 % | 15,4 % | 15,8 % | 17,7 % |
| C | 19,1 % | 14,6 % | 13,7 % | 21,6 % | 11,8 % | 14,5 % |
| MP | 6,5 % | 8,7 % | 8,8 % | 6,2 % | 8,5 % | 11,3 % |
| V | 6,3 % | 4,9 % | 4,9 % | 8,2 % | 5,5 % | 5,4 % |
| KD | 5,0 % | 4,0 % | 4,0 % | 4,8 % | 4,9 % | 5,8 % |
| L | 4,2 % | 5,2 % | 3,1 % | 2,7 % | 3,6 % | 4,1 % |
| Övr | 2,5 % | 1,2 % | 3,0 % | 1,7 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 83,4 % | 86,1 % | 88,6 % | 86,8 % | 87,0 % |
Valdeltagande i Åre 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åre 2022
Så skiljer sig Åre från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Centerpartiet, som fick 11,8 % i Åre mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,1
- MP +3,4
- S +1,8
Svagare än i riket
- SD −4,0
- M −3,3
- V −1,3
- L −1,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Åre, från 26,2 % till 32,1 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 21,6 % till 11,8 % (−9,8).
- C −9,8
- S +5,9
- SD +3,4
- V −2,8
- MP +2,3
- L +0,9
- M +0,4
- KD +0,1
Valdeltagande i Åre
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,8 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Åre på plats 74 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åre är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Duved-Storlien till 87,0 % i Undersåker.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Järpen (40,6 %) och sitt svagaste i Hallen-Marby (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åre är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,4 % i kommunvalet mot 16,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,2 procentenheter.
- SD −9,2
- S −6,2
- M −4,6
- C +4,5
- L −2,8
- KD −2,2
- MP +2,1
- V −1,2
Största parti i Åre sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åre i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 87,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Åre 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Åre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Duved-Storlien | S | 32,9 % | S | 24,9 % | 78,1 % |
| Hallen-Marby | SD | 29,6 % | C | 26,3 % | 81,2 % |
| Järpen | S | 40,6 % | S | 32,9 % | 79,2 % |
| Kall | S | 32,4 % | VV | 35,0 % | 84,1 % |
| Mattmar | S | 28,2 % | C | 26,3 % | 81,2 % |
| Mörsil | S | 33,4 % | S | 33,9 % | 80,2 % |
| Undersåker | S | 32,7 % | S | 25,8 % | 87,0 % |
| Åre | S | 28,5 % | S | 23,1 % | 82,4 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2022 · Alla kommuner 2022