Valresultat Bräcke 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Bräcke med 36,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,8 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bräcke ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 4 820
- Avgivna röster
- 3 988
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2022 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 446 | 36,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 086 | 27,6 % |
| MModeraterna | 516 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 320 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 187 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 181 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 99 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 48 | 1,2 % |
| Övriga partier | 47 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 467 | 38,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 619 | 16,4 % |
| CCenterpartiet | 555 | 14,7 % |
| MModeraterna | 550 | 14,6 % |
| KDKristdemokraterna | 245 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 208 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 53 | 1,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 46 | 1,2 % |
| Övriga partier | 34 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 391 | 35,8 % |
| CCenterpartiet | 881 | 22,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 551 | 14,2 % |
| MModeraterna | 542 | 14,0 % |
| JVBJämtlands Väl Bräcke | 217 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 178 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 84 | 2,2 % |
| Övriga partier | 41 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Bräcke 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bräcke i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+8,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % | 49,9 % | 47,4 % | 38,2 % | 36,8 % | 33,4 % |
| SD | 1,3 % | 3,9 % | 12,6 % | 19,2 % | 27,6 % | 23,7 % |
| M | 14,8 % | 17,6 % | 13,0 % | 12,4 % | 13,1 % | 16,0 % |
| C | 15,0 % | 12,1 % | 11,6 % | 14,2 % | 8,1 % | 7,8 % |
| KD | 2,3 % | 1,4 % | 1,3 % | 3,9 % | 4,8 % | 5,2 % |
| V | 9,8 % | 6,8 % | 6,2 % | 7,4 % | 4,6 % | 5,2 % |
| MP | 3,1 % | 3,8 % | 2,8 % | 1,4 % | 2,5 % | 3,5 % |
| L | 3,0 % | 3,4 % | 2,0 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,7 % |
| Övr | 2,6 % | 1,1 % | 3,0 % | 1,8 % | 1,2 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 74,7 % | 82,1 % | 83,9 % | 85,0 % | 82,7 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Bräcke 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bräcke 2022
Så skiljer sig Bräcke från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,6 % i Bräcke mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,1
- S +6,5
- C +1,4
Svagare än i riket
- M −6,0
- L −3,4
- MP −2,6
- V −2,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Bräcke, från 19,2 % till 27,6 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,2 % till 8,1 % (−6,0).
- SD +8,4
- C −6,0
- V −2,8
- S −1,4
- MP +1,1
- KD +0,9
- M +0,7
- L −0,2
Valdeltagande i Bräcke
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,7 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Bräcke på plats 235 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bräcke är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Bräcke-Bodsjö till 79,2 % i Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kälarne (39,9 %) och sitt svagaste i Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad (35,3 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bräcke är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,7 % i kommunvalet mot 8,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,5 procentenheter.
- C +14,5
- SD −13,5
- KD −2,6
- S −1,0
- M +0,8
- V −0,0
Största parti i Bräcke sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bräcke i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 80,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 82,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,9 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 74,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Bräcke 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Bräcke. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bräcke-Bodsjö | S | 38,1 % | S | 33,8 % | 75,5 % |
| Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad | S | 35,3 % | S | 39,4 % | 79,2 % |
| Kälarne | S | 39,9 % | S | 34,8 % | 78,2 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2022 · Alla kommuner 2022