Valresultat Strömsund 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Strömsund med 38,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Strömsund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,6 %
Röstberättigade
8 831
Avgivna röster
7 295
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2022 i Strömsund

Riksdagsvalet 2022 i Strömsund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 74238,1 %
SDSverigedemokraterna1 97627,5 %
MModeraterna86412,0 %
CCenterpartiet4956,9 %
KDKristdemokraterna4075,7 %
VVänsterpartiet3825,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1381,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1071,5 %
Övriga partier841,2 %

Regionvalet 2022 i Strömsund

Regionvalet 2022 i Strömsund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 74138,4 %
SDSverigedemokraterna1 29418,1 %
MModeraterna1 15616,2 %
CCenterpartiet78511,0 %
VVänsterpartiet4826,7 %
KDKristdemokraterna4496,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1041,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)851,2 %
Övriga partier480,7 %

Kommunvalet 2022 i Strömsund

Kommunvalet 2022 i Strömsund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 67636,8 %
MModeraterna1 57021,6 %
SDSverigedemokraterna1 14915,8 %
CCenterpartiet91412,6 %
VVänsterpartiet4406,0 %
RDRättvis Demokrati2413,3 %
KDKristdemokraterna1452,0 %
Övriga partier1452,0 %

Partiernas utveckling i Strömsund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Strömsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Strömsund per valår
Parti200620102014201820222026
S48,8 %50,6 %49,7 %41,1 %38,1 %31,9 %
SD1,9 %4,8 %14,1 %20,8 %27,5 %25,7 %
M13,7 %17,6 %11,5 %10,2 %12,0 %17,6 %
C14,5 %10,7 %10,2 %12,7 %6,9 %7,0 %
KD2,9 %2,1 %2,1 %4,1 %5,7 %5,0 %
V10,4 %8,2 %7,2 %7,7 %5,3 %6,0 %
MP2,2 %2,9 %2,2 %1,4 %1,9 %2,4 %
L2,8 %2,3 %1,1 %1,1 %1,5 %2,6 %
Övr2,8 %0,8 %2,0 %1,0 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande78,5 %82,4 %83,9 %84,4 %82,6 %83,8 %

Valdeltagande i Strömsund 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Strömsund 2022

Så skiljer sig Strömsund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 38,1 % i Strömsund mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,8
  • SD +6,9
  • KD +0,3
  • C +0,2

Svagare än i riket

  • M −7,1
  • MP −3,2
  • L −3,1
  • V −1,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Strömsund, från 20,8 % till 27,5 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,7 % till 6,9 % (−5,8).

  • SD +6,7
  • C −5,8
  • S −3,0
  • V −2,4
  • M +1,8
  • KD +1,5
  • MP +0,5
  • L +0,4

Valdeltagande i Strömsund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,6 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Strömsund på plats 237 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Strömsund är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Strömsund till 83,1 % i Näsviken.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Bredgård (44,4 %) och sitt svagaste i Hammerdal (32,5 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömsund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,8 % i kommunvalet mot 27,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,7 procentenheter.

  • SD −11,7
  • M +9,6
  • C +5,7
  • KD −3,7
  • S −1,4
  • V +0,7

Största parti i Strömsund sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Strömsund i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Strömsund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,9 %83,8 %
2022Socialdemokraterna38,1 %82,6 %
2018Socialdemokraterna41,1 %84,4 %
2014Socialdemokraterna49,7 %83,9 %
2010Socialdemokraterna50,6 %82,4 %
2006Socialdemokraterna48,8 %78,5 %

Valresultat per valdistrikt i Strömsund 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Strömsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Strömsund, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BackeS37,0 %S24,8 %79,0 %
GäddedeS38,0 %S36,8 %78,7 %
HammerdalS32,5 %S31,0 %77,9 %
HotingS41,0 %S38,1 %78,3 %
Kyrktåsjö-NorråkerS37,3 %S34,6 %83,1 %
NäsvikenS39,8 %S41,7 %83,1 %
StrömsundS43,0 %S46,8 %72,4 %
Västra BredgårdS44,4 %S44,6 %79,1 %
Östra BredgårdS36,9 %S37,8 %75,4 %

Utforska valdistrikten i Strömsund på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2022 · Alla kommuner 2022