Valresultat Strömsund 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Strömsund med 41,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,2 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 8 989
- Avgivna röster
- 7 586
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2018 i Strömsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 071 | 41,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 552 | 20,8 % |
| CCenterpartiet | 946 | 12,7 % |
| MModeraterna | 764 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 576 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 307 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 107 | 1,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 80 | 1,1 % |
| Övriga partier | 72 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Strömsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 085 | 41,7 % |
| CCenterpartiet | 1 356 | 18,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 975 | 13,2 % |
| MModeraterna | 841 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 563 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 331 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 115 | 1,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 102 | 1,4 % |
| Övriga partier | 24 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Strömsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 407 | 45,2 % |
| CCenterpartiet | 1 436 | 19,0 % |
| MModeraterna | 805 | 10,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 783 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 505 | 6,7 % |
| rdrd | 388 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 100 | 1,3 % |
| Övriga partier | 119 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Strömsund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strömsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,7 procentenheter).
- S
- SD
- C
- M
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,8 % | 50,6 % | 49,7 % | 41,1 % | 38,1 % | 31,9 % |
| SD | 1,9 % | 4,8 % | 14,1 % | 20,8 % | 27,5 % | 25,7 % |
| C | 14,5 % | 10,7 % | 10,2 % | 12,7 % | 6,9 % | 7,0 % |
| M | 13,7 % | 17,6 % | 11,5 % | 10,2 % | 12,0 % | 17,6 % |
| V | 10,4 % | 8,2 % | 7,2 % | 7,7 % | 5,3 % | 6,0 % |
| KD | 2,9 % | 2,1 % | 2,1 % | 4,1 % | 5,7 % | 5,0 % |
| MP | 2,2 % | 2,9 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,9 % | 2,4 % |
| L | 2,8 % | 2,3 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,5 % | 2,6 % |
| Övr | 2,8 % | 0,8 % | 2,0 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,4 % | 83,9 % | 84,4 % | 82,6 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Strömsund 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strömsund 2018
Så skiljer sig Strömsund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 41,1 % i Strömsund mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 12,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,8
- C +4,0
- SD +3,2
Svagare än i riket
- M −9,6
- L −4,4
- MP −3,0
- KD −2,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Strömsund, från 14,1 % till 20,8 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 49,7 % till 41,1 % (−8,7).
- S −8,7
- SD +6,7
- C +2,5
- KD +2,0
- M −1,3
- FI −1,1
- MP −0,8
- V +0,5
Valdeltagande i Strömsund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,4 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Strömsund på plats 258 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Strömsund är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,9 % i Gäddede till 85,7 % i Kyrktåsjö-Norråker.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Bredgård (47,9 %) och sitt svagaste i Ede (27,9 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömsund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,4 % i kommunvalet mot 20,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,4 procentenheter.
- SD −10,4
- C +6,4
- S +4,1
- KD −3,1
- V −1,0
- M +0,5
Största parti i Strömsund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Strömsund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 83,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 82,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 84,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,6 % | 82,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Strömsund 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Strömsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backe | S | 41,1 % | S | 40,9 % | 81,0 % |
| Ede | S | 27,9 % | C | 35,8 % | 83,3 % |
| Gäddede | S | 38,1 % | S | 40,9 % | 76,9 % |
| Hammerdal | S | 36,2 % | S | 39,2 % | 81,9 % |
| Hoting | S | 43,6 % | S | 43,4 % | 83,7 % |
| Kyrktåsjö-Norråker | S | 43,5 % | S | 38,9 % | 85,7 % |
| Näsviken | S | 40,4 % | S | 49,0 % | 85,5 % |
| Rossön | S | 40,1 % | S | 39,3 % | 78,7 % |
| Strömsund | S | 46,7 % | S | 52,9 % | 79,1 % |
| Västra Bredgård | S | 47,9 % | S | 54,1 % | 82,4 % |
| Östra Bredgård | S | 41,5 % | S | 50,8 % | 81,0 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2018 · Alla kommuner 2018