Valresultat Krokom 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Krokom med 31,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,0 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Krokom ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Krokom på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,5 %
Röstberättigade
10 751
Avgivna röster
9 519
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2018 i Krokom

Riksdagsvalet 2018 i Krokom: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 92031,1 %
CCenterpartiet1 75718,7 %
SDSverigedemokraterna1 46315,6 %
MModeraterna1 32514,1 %
VVänsterpartiet7818,3 %
KDKristdemokraterna5285,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2933,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2182,3 %
Övriga partier1061,1 %

Landstingsvalet 2018 i Krokom

Landstingsvalet 2018 i Krokom: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 74229,8 %
CCenterpartiet2 08822,7 %
MModeraterna1 33114,4 %
SDSverigedemokraterna92010,0 %
VVänsterpartiet8569,3 %
KDKristdemokraterna7578,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2462,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2212,4 %
Övriga partier530,6 %

Kommunvalet 2018 i Krokom

Kommunvalet 2018 i Krokom: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 90731,0 %
CCenterpartiet2 68128,6 %
MModeraterna1 20312,8 %
SDSverigedemokraterna8679,2 %
VVänsterpartiet7648,1 %
KDKristdemokraterna3043,2 %
JVKJVK2913,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2402,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1121,2 %
Övriga partier200,2 %

Partiernas utveckling i Krokom 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Krokom i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • C
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Krokom per valår
Parti200620102014201820222026
S38,4 %37,0 %37,0 %31,1 %33,0 %28,0 %
C22,2 %18,1 %15,6 %18,7 %10,7 %11,5 %
SD1,6 %3,5 %10,7 %15,6 %21,3 %19,1 %
M15,3 %21,3 %17,6 %14,1 %15,5 %17,7 %
V7,0 %6,4 %6,6 %8,3 %5,3 %4,8 %
KD4,1 %3,2 %2,8 %5,6 %6,1 %6,4 %
MP5,4 %6,2 %4,7 %3,1 %5,1 %7,1 %
L3,3 %3,2 %2,3 %2,3 %2,0 %3,4 %
Övr2,7 %1,0 %2,7 %1,1 %1,1 %1,9 %
Valdeltagande75,5 %83,2 %85,7 %88,5 %87,3 %86,9 %

Valdeltagande i Krokom 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Krokom 2018

Så skiljer sig Krokom från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 18,7 % i Krokom mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +10,1
  • S +2,8
  • V +0,3

Svagare än i riket

  • M −5,7
  • L −3,2
  • SD −2,0
  • MP −1,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Krokom, från 10,7 % till 15,6 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,0 % till 31,1 % (−5,9).

  • S −5,9
  • SD +4,9
  • M −3,5
  • C +3,1
  • KD +2,8
  • FI −1,8
  • V +1,7
  • MP −1,5

Valdeltagande i Krokom

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,5 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Krokom på plats 82 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Krokom är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,3 % i Föllinge-Laxsjö-Hotagen till 94,9 % i Ås Södra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Krokom (43,4 %) och sitt svagaste i Ås Norra (25,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Centerpartiet i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Krokom är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 28,6 % i kommunvalet mot 18,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.

  • C +9,8
  • SD −6,3
  • KD −2,4
  • M −1,3
  • MP −0,6
  • V −0,2
  • S −0,1

Största parti i Krokom sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Krokom i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Krokom per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,0 %86,9 %
2022Socialdemokraterna33,0 %87,3 %
2018Socialdemokraterna31,1 %88,5 %
2014Socialdemokraterna37,0 %85,7 %
2010Socialdemokraterna37,0 %83,2 %
2006Socialdemokraterna38,4 %75,5 %

Valresultat per valdistrikt i Krokom 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Krokom. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Krokom, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlsenbygdenS30,1 %S29,8 %86,5 %
AspåsS26,8 %C30,3 %87,7 %
DvärsättS32,7 %S35,1 %88,3 %
Föllinge-Laxsjö-HotagenS33,0 %C33,8 %82,3 %
KrokomS43,4 %S43,6 %82,5 %
NäldenS32,3 %S36,7 %84,7 %
OfferdalsbygdenS28,4 %C31,1 %85,0 %
RödöbygdenC28,0 %C41,6 %90,7 %
Ås NorraS25,2 %C33,0 %91,1 %
Ås SödraS29,7 %C31,6 %94,9 %

Utforska valdistrikten i Krokom på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2018 · Alla kommuner 2018